Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Płatne parkowanie ? zostało mało czasu aby przekonać radnych

Wrz 04, 2012

Nie na sesji Rady Miasta pod koniec miesiąca, ale na spotkaniu klubu Platformy Obywatelskiej ma zapaść decyzja o losie strefy płatnego parkowania w Oliwie i dwóch innych dzielnicach Gdańska. Czy podczas głosowania w Radzie Miasta będzie dyscyplina partyjna w tej sprawie?

Parkowanie_UM

Ich nie trzeba namawiać do komunikacji miejskiej. Na parkingu Urzędu Miejskiego i przed budynkiem samochody zaparkują tylko urzędnicy - za darmo.

Sesja Rady Miasta ma się odbyć 27 września. Jednak już we wtorek, 5 września spotykają się radni Platformy Obywatelskiej, aby zdecydować jak głosować w przypadku poszczególnych uchwał. Dotychczasowe Strefy Płatnego Parkowania istnieją w Śródmieściu i we Wrzeszczu. Na wniosek Urzędu Miasta powstał projekt uchwały Rady Miasta, tworzący nowe strefy: w Oliwie, na Siedlcach oraz w dzielnicy Aniołki.

W Oliwie strefa ma być na obszarze ograniczonym następującymi ulicami: Derdowskiego, Polanki, Podhalańska, Leśna, Stary Rynek Oliwski, Spacerowa, Opacka, Aleja Grunwaldzka z włączeniem tych ulic. Zobacz ile trzeba będzie płacić.

Czy opłaty będą pobierane na wszystkich ulicach tej strefy, zależeć ma od decyzji Zarządu Dróg i Zieleni. Wielkim zwolennikiem nowych stref jest Maciej Lisicki - zastępca prezydenta Gdańska. Jego zdaniem (w dużym uproszczeniu) ma to spowodować, że mieszkańcy zaczną korzystać z komunkacji miejskiej i jednocześnie przeparkują swoje samochody z ulic na podwórka. Zdaniem wiceprezydenta, parkometry potrzebne już są w okolicy poczty oraz przychodni i V L.O.

Co o pomyśle płatnej strefy w Oliwie sądzą mieszkańcy? Nie chciałem być bierny w tej sprawie i dlatego zadzwoniłem do naszych radnych miejskich z naszego okręgu ? opisuje Pan Jakub Buczyło. Dzwoniłem  do Jarosława Goreckiego, Piotra Borawskiego oraz Małgorzaty Chmiel i oni są przeciwnikami pomysłu strefy płatnego parkowania -  zadeklarowali, że będą z tym walczyć.

- Radny Piotr Borawski mówił, że jeśli nie uda się od pomysłu odżegnać, to chciałby aby strefa została zminimalizowana do rejonu przychodni na Polanki i okolic poczty.

- Radny Jarosław Gorecki w rozmowie stwierdził, iż zamierza jak stwierdził działać zdecydowanie i podjąć inicjatywę w tej sprawie i nie odpuści i utopić cały pomysł.

- Radna Małgorzata Chmiel stwierdziła, że będzie walczyć jak lwica. (Osobiście mam Nadzieję, że Radni słowa zamienią w czyny).

- Radna Żanety Geryk, która nie odniosła się pozytywnie ani negatywnie do pomysłu strefy, mówiła ogólnie i nie obiecała poparcia twierdząc, że sprawę należy jeszcze przedyskutować (na marginesie Pani Radna stwierdziła, że mieszkańcy powinniśmy widzieć dalej jak tylko swój interes).

Płatne parkowanie miało zostać przyjęte przez Radę Miasta już w maju tego roku. Powstaniu takiej strefy w Oliwie sprzeciwiła się Rada Osiedla Oliwa i Rada Osiedla Siedlce. Rada Wrzeszcza Górnego jest przeciwna opłatom dla mieszkańców dzielnicy. W związku z tym, głosowanie w Radzie Miasta przeniesiono na wrzesień.

Z informacji uzyskanych od radnych wynika, że sam pomysł strefy płatnego parkowania pochodzi wprost od z - cy prezydenta Pana Lisieckiego - opisuje Pan Jakub. Ponoć sprawa w kontekście Oliwy ma swoje dwa źródła:

- jedno to lobbowanie władz Nadmorskiego Centrum Medycznego, które jest właścicielem przychodni na ul. Polanki i którym zależy na tej strefie koło nowej przychodni.
- drugie to bardzo duże poparcie miejskiego oficera rowerowego dla inicjatywy utworzenia na Wita Stwosza ścieżki rowerowej (pomysł jest dla urzędników atrakcyjny gdyż wytworzenie ścieżki jest tanie - wystarczy zająć jeden pas, gdzie parkują samochody a będzie można potem się chwalić w mediach, że powstała nowa ścieżka). W konsekwencji, jak powstanie ścieżka rowerowa - wygeneruje się problem z parkowaniem i stąd tak potrzeba szerokiej strefy płatnego parkowania ...

Dodatkowo dowiedziałem się, że najważniejszy w tej sprawie będzie 5 września (spotkanie odbędzie się 20 września - red) spotkanie klubowe PO, na którym radni tego ugrupowania (mają większość w Radzie Miasta) będą głosować stanowisko klubu. Oznacza, to że podczas głosowania Rady Miasta radni zagłosują zgodnie z wypracowanym stanowiskiem klubu PO. Czyli maksymalnie i do 5 (20 września - red)  jest ewentualny czas aby wpłynąć na decyzję miejskich radnych PO.

Został niewiele czasu, aby przekonać radnych rządzącej partii do swojego zdania na temat płatnej strefy w Oliwie. Napisz lub zadzwoń do radnego, powiedz co o tym myślisz - adresy mailowe i telefony.

Tomasz StrugOstatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

-2 #11 Stella 2012-09-21 09:27
Pomysł - parking przy ul. Opackiej, róg Grunwaldzkiej, na terenach byłych działek... teren jest chyba telewizyjno-publiczny, ale leży i straszy już od lat.

Co Państwo na to? Nie będzie problemu z parkowaniem, może nie zostanie wprowadzona strefa płatna...
Cytować
+7 #10 Łukasz 2012-09-06 12:26
Po wprowadzeniu tej strefy ulice: Podhalańska, Leśna, boczne od Czyżewskiego, Wąsowicza, Grottgera, Wita Stwosza (poza strefą), Zacisze, Noakowskiego, Orkana i inne przyległe zostaną zalane samochodami. O zielonych trawnikach będzie można pomarzyć, zrobi się niebezpiecznie bo są to wąskie uliczki. W konsekwencji miasto poszerzy strefę żeby "obce" samochody nie zastawiały miejsc jak to miało miejsce w Gdyni na Kamiennej Górze. Takie błędne koło w miejscu gdzie strefa wogóle nie jest potrzebna.
Cytować
+7 #9 były wyborca PO 2012-09-06 11:54
Pani Geryk to w mojej opinii jedna z tych nijakich radnych, która przed szereg nie wyjdzie, swojego zdania nie ma, głosuje jak chce "władza", interes mieszkańców mając gdzieś. Ot, maszynka do głosowania. Zdaje się, że na jej obecności w radzie zaważyły pojedyńcze głosy. Do wyborów samorządowych już nie tak daleko. Ja ze swojej strony obiecuję, że w swoim zakresie zrobię Radnej Żanecie odpowiednią "reklamę", która będzie polegała na publicznym przypominaniu, jakie prezentowała stanowisko w tej arcyważnej dla mieszkańców decyzji.
Dyscyplina partyjna? To jasno pokazałoby, jaki PO ma stosunek do obywatelskich rządów. Byłoby to też dość wygodne dla radnych - mieliby odpowiednią wymówkę. Mogą zrobić jeszcze inaczej: uzgodnić, że radni z Oliwy będą mieli prawo zagłosować przeciw, reszta ma głosować za. Apel do wszystkich - potraktujmy to jako decyzja całej miejskiej PO i przypominajmy gdzie się da, zwłaszcza przed wyborami. Pojedyncze głosy są dla radnych na wagę złota!
Cytować
+6 #8 wojtek 2012-09-06 07:32
Jezeli platna strefa parkowania w Oliwie zostanie wprowadzona w planowanej wersji, to poprzednie wybory samorzadowe byly ostatnimi w ktorych glosowalem na obecna opcje polityczna.
Cytować
+4 #7 ciekawy 2012-09-05 20:18
Mam pytanie. Czy jeśli ta uchwała by przeszła to oznacza, że mieszkańcy ulicy Kaprów na przykład także będą musieli płacić za parking?
Cytować
+6 #6 Dagmara 2012-09-05 13:27
"zaparkują w podwórkach" -gdyby buraki tych podwórek nie zabierali by zarobić na nowych blokach to bym tam zaparkowała a tak nie mam gdzie !!!
Cytować
+9 #5 Tomasz 2012-09-05 10:44
Chciałbym zwrócić uwagę iż wymuszanie parkowania samochodów na podwórkach powoduje kolejny problem (niejednokrotnie łamanie prawa budowlanego), mianowicie podwórka to nie są parkingi, nie spełniają wielu przepisów dotyczących miejsc postojowych min. odległość od okien, nawierzchnia,ochrona środowiska. Niestety Pan Lisicki kierując się interesem kasy miejskiej ma problem z przewidywaniem konsekwencji swoich pomysłów i pozornie rozwiązując jeden problem tworzy kolejne. Powoduje to wrażenie chaosu i krótkowzroczności w niektórych poczynaniach władz miasta.
Cytować
+8 #4 Prof. Ciekawski 2012-09-05 10:26
ale jak to zrobią to ci z ul.paula anki przeniosą się na liczmańskiego i okolice! I cicha strefa zostanie rozjechana
Cytować
+2 #3 Tomasz 2012-09-05 07:30
Płatne parkowanie dookoła (tylko dookoła) Parku i Katedry - TAK, bo wymusza rotację i będzie głównie nastawione na turystów. Płatne parkowanie w kwadracie Derdowskiego/Polanki/j.Rybińskiego/Grunwaldzka to jest już zbijanie kasy, m.in. na mieszkańcach i gościach mieszkańców. Niestety z usług Poczty czasami MUSIMY korzystać, a nie zawsze jest czas by dojść pieszo (a awiza czasami lądują w skrzynkach ...).
Cytować
0 #2 Administrator 2012-09-04 23:01
Otrzymaliśmy wiadomość: Muszę skorygować opublikowaną na portalu informację. Klub PO nie spotyka się jutro i nie będzie jutro podejmował decyzji w sprawie zmiany zasad płatnego parkowania.

Pozdrawiam, Maciej Krupa
Radny Miasta Gdańska
Cytować

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 748 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 3050 Historia

Ostatnio dodane

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski Niedziela 18.10.2020 ORGANIZATOR Fundacja Silni Ciałem Niezłomni Duchem Rada Dzielnicy Oliwa Sportevo Triathlon Team

10-10-2020 406 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 193 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31