Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Progi spowalniające na piratów drogowych

Wrz 05, 2012

Od dziś bezpieczniej będzie na kolejnym przejściu dla pieszych w Oliwie. Specjalne progi spowalniające ruch zamontowano przy ul. Polanki 124. Samochody już jadą wolniej.

Polanki_124_progi

Montaż progów spowalniających

Przejście dla pieszych w tym miejscu jest bardzo niebezpieczne. Strome zejście i pędzące samochody zagrażały życiu pieszych. Z tego przejścia korzystają uczniowie szkół znajdujących się w dawnych koszarach, interesanci i pracownicy IPN oraz okolicznych biur a także mieszkańcy zmierzający na niedzielną mszę do Centrum Ekumenicznego. Dzięki ustaleniom Zarządu Osiedla Oliwa z ZDiZ powstały w tym miejscu dwa progi spowalniające. Ustawiono także znaki ostrzegawcze oraz ograniczające ruch do 30 kilometrów na godzinę. Progi różnią się od tradycyjnych ?leżących policjantów? i pozwalają na swobodny przejazd autobusów.

Z montażu progów bardzo ucieszyli się okoliczni mieszkańcy, którzy zwracali się już kilka razy w tej sprawie do miasta. Dochodziło tu również do wielu stłuczek, ponieważ kierowcom wyjeżdżającym z terenu Polanki 124 trudno było się włączyć do ruchu. Już w trakcie instalowania progów zauważalna była redukcja szybkości przez prowadzących auta. Podobne ograniczenie ma powstać na ul. Polanki, w pobliżu skrzyżowania z ul. Tetmajera.

Na wczorajszej sesji Rady Osiedla Oliwa, radni zdecydowali o kolejnej poprawie bezpieczeństwa ruchu poprzez sfinansowanie budowy progów zwalniających na ul. Opackiej. Progi powstaną na dwóch przejściach dla pieszych między Parkiem Oliwskim a cmentarzem. W tym miejscu, z Parku Oliwskiego wychodzi się wprost na jezdnię ul. Opackiej.

W najbliższy piątek (7 września) policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przeprowadzą  działania prewencyjne  pod hasłem ?Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego?. Akcja ta ma na celu  ochronę pieszych i rowerzystów. Jak wynika z policyjnych statystyk, to właśnie niezmotoryzowani uczestnicy ruchu są najczęstszymi ofiarami wypadków drogowych.

Policjanci będą kontrolować zachowania wszystkich uczestników ruchu, ze zwróceniem szczególnej uwagi na wykroczenia popełniane przez kierowców, mogące doprowadzić do zagrożeń dla pieszych. Funkcjonariusze mają przypominać o zasadach bezpiecznego poruszania się po jezdni i w jej pobliżu oraz propagować będą stosowanie elementów odblaskowych.

Tomasz Strug

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

-1 #12 Grzgrz 2012-10-16 23:23
Też mieszkam tuż obok i dźwięk niszczonych zawieszeń to muzyka dla moich uszu ;)

A serio - kierowcy ciężarówki też ten łomot przeszkadza, daj im trochę czasu a nauczą się, że jest próg i zwolnią.
Cytować
+3 #11 Tomasz 2012-10-16 14:29
Jak wspomniałem progi w tym miejscu są potrzebne ale zastosowany typ generuje zdecydowanie za dużo hałasu, ponieważ ciężaróki nie zwalniją przed nimi wcale. I tylko na to chciałem zwrócić uwagę swoją wypowiedzią...
Cytować
+1 #10 mr bloom 2012-10-16 13:09
ALe progów nie montuje się na terenach niezamieszkałych. To ma bronic mnie, pieszego w mieście. POPIERAM!
Cytować
0 #9 Tomasz 2012-10-16 13:04
Wszystko pięknie, niby wolniej, bezpieczniej, ale... przez te wspaniałe progi (umożliwiające swobodny przejazd autobusów) ciężarówki, których raczej jest na tej ulicy kilkadziesiąt razy więcej niż autobusów) również czują się na tyle swobodnie, że z wielkim łomotem je "swobodnie" (bo na pewno nie 30km/h) pokonują... Chętnie zaprosiłbym pomysłodawcę owej inicjatywy aby posłuchał pisku hamowania przez choćby jedno popołudnie i wspomnianego łomotu ciężarówek... Zapewniam nie jest to nic przyjemnego. Nie mam nic przeciwko progom w tym miejscu, po prostu uważam, że ten typ, który zamontowano nie nadaje się do użytku w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych...
Cytować
+1 #8 Prof. Ciekawski 2012-09-10 14:27
próg z bruku, jak np. na Andersa w Sopot
Cytować
-7 #7 Stella 2012-09-06 12:33
Progi na brukowanej ulicy?
Polanki jako droga osiedlowa?

No halo, tu ziemia! Rozsądku trochę.
Cytować
+7 #6 jaro 2012-09-06 01:26
kolejne progi prosimy na UL. KAPROW zamontowac , bo po remoncie i ulozeniu nowego bruku ,ktory jest zbyt rowny i powoduje ze debile w swoich autach zasuwaja tam z hukiem opon po tym bruku jak nigdy przedtem. Kolejny dowod ze Polactwo nie moze miec dobrej drogi bo im palma odbija , a kredyciarze z salony Subaru sobie zrobili odcinek testowy dla ich skorup . Prosimy o progi oi to wysokie co ostudzi polglowkow
w
ich metalowych puszkach
Cytować
+3 #5 sr roberto 2012-09-05 23:04
ekstra!
Cytować
+15 #4 Johnny 2012-09-05 17:26
Problemem między parkiem, a cmentarzem nie jest zbyt duża prędkość samochodów, a kierowcy, którzy parkują bezpośrednio przy samym przejściu. Przepisy wyraźnie mówią, że należy zachować odstęp przynajmniej 10 metrów.
Cytować
+13 #3 Baron 2012-09-05 16:47
kierowcy traktują Polanki jak drogę ekspresową a jest to droga osiedlowa. Mieszkam budynek obok i od dawna obserwowałem z przejrażeniem bezmyślność kierowców, rozpędzających się na tym odcinku Polanek. Brawo samorząd!
Cytować

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 748 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 3050 Historia

Ostatnio dodane

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski Niedziela 18.10.2020 ORGANIZATOR Fundacja Silni Ciałem Niezłomni Duchem Rada Dzielnicy Oliwa Sportevo Triathlon Team

10-10-2020 406 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 193 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane