Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Nie chcą przedszkola przy ul. Karpackiej i Czyżewskiego

Paź 03, 2012

We wtorek, 9 października ważyć się mogą losy zielonego zakątka w rejonie ulicy Czyżewskiego i Karpackiej. Procedowany plan wzbudza olbrzymie protesty okolicznych mieszkańców. Zebrano ponad pół tysiąca podpisów. Do udziału w publicznej dyskusji na temat nowego planu zagospodarowania przestrzennego zachęca mieszkanka z ul. Czyżewskiego. 

Droga_do_przedszkola3

Stroma działka przeznaczona na przedszkole to praktycznie las

Dnia 9.10.2012., o godz. 17, ( IV piętro) w Biurze Rozwoju Gdańska przy Wałach Piastowskich 24, odbędzie się debata publiczna na temat  miejscowego planu zagospodarowania terenu w rejonie Czyżewskiego Karpacka.

W tym planie przewidziana jest budowa szóstego na tym obszarze (ok. 2km2) przedszkola. Zgodnie z przygotowywanym planem ma ono być zlokalizowane na znacznej wysokości skarpie stanowiącej otulinę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego porośniętą 150 letnimi sosnami i innymi dorodnymi drzewami, które trzymają skarpę i zielenią wypełniają  międzyblokową przestrzeń.

Budowanie przedszkola w takim terenie, w rejonie gdzie na obszarze ok. 2km2 funkcjonuje 5 innych placówek, które zaspakajają potrzeby lokalne (w ubiegłym roku był dodatkowy nabór) wydaje się pozbawiony sensu. Jednak argumenty mieszkańców nie są przyjmowane przez Władze. Zarówno protesty Wspólnoty (Czyżewskiego 6) jak i mieszkańców osiedli Pawła Gdańca i Karpacka są odrzucane lub pomijane milczeniem.

W grudniu ubiegłego roku został złożony w Biurze Rozwoju Gdańska protest i wniosek o zmianę szkodliwego dla mieszkańców planu zagospodarowania podpisany przez ok. 500 mieszkańców - do dziś bez odpowiedzi.

Teraz daje nam się do zrozumienia, że decydująca w tej sprawie będzie frekwencja i protesty złożone w przebiegu debaty publicznej.

Z tego co udało się ustalić droga dojazdowa do planowanego przedszkola ma przebiegać miedzy budynkami Czyżewskiego 6 i 7, to jest w miejscu gdzie dystans między budynkami wynosi 7,8m. Od tej strony znajduje się jedno z wejść do budynku nr 6 i okienka piwniczne wychodzące poza obrys budynku.

Droga_do_przedszkola2

Między budynkami droga przewidziana jako dojazd na przyszłą budowę i do przedszkola 

Plany budowy przedszkola wraz z tak usytuowaną drogą budzą poważne obawy ze względu na stan techniczny stuletniego budynku nr 6, który od niedawna stanowi własność wspólnotową. Jak wynika z orzeczenia technicznego, wykonanego na zlecenie Wspólnoty, przez inspektora budowlanego Pana inżyniera Skibę stan techniczny budynku jest zły. Z tego orzeczenia wynika również, że budowa drogi dojazdowej związana z pracą ciężkiego sprzętu i późniejszą eksploatacja ze wzmożonym nasileniem ruchu jest dla budynku zagrożeniem. W wyniku wielodziesięcioletnich zaniedbań poprzedniego właściciela teraz czeka Wspólnotę natychmiastowy remont grożących zawaleniem stropów w piwnicy oraz innych poważnych prac remontowych na realizację których Wspólnota zmuszona jest wziąć zobowiązania kredytowe. Z tej perspektywy wizja budowy planowanego przedszkola budzi grozę. Według oceny Urzędu Konserwatora, który podał wytyczne remontowe ?dom jest doskonałym przykładem gdańskiej architektury początku XX wieku?

Droga_do_przedszkola1

"Wjazd" do przyszłego przedszkola

Realizacja planowanej inwestycji będzie wymagać wycinki drzew porastających pagórek oraz niwelację skarpy o znacznym nachyleniu. Ingerencja w skarpę, niezależnie od użytych nowych metod technicznych, skutkować będzie naruszeniem stosunków gruntowo wodnych na wspomnianym terenie. W dłuższej perspektywie czasowej może to doprowadzić do usychania drzew porastających wzniesienie również poza granicą określoną w rozpatrywanym planie zagospodarowania.

W trakcie prowadzenia robót ziemnych, po zdjęciu utwardzonego roślinnością terenu i zniwelowaniu skarpy z pewnością wystąpią problemy związane ze spływem rozluźnionego gruntu, szczególnie w czasie wystąpienia silnych opadów, które ostatnio nie są rzadkością. W tym rejonie już obecnie w czasie deszczu o dużym natężeniu znaczne ilości błota spływające z wysoczyzny zamulają kanalizację burzową utrudniając odwodnienie ruchliwej ul. Czyżewskiego.

Prosimy o wsparcie naszych racji, w końcu żyjąc w demokratycznym państwie mamy prawo nie szkodząc innym decydować o tym co uważamy za ważne dla nas.

Debata publiczna nad planem odbędzie się 9.10.2012., o godz. 17, w Biurze Rozwoju Gdańska przy Wałach Piastowskich 24 (Budynek ?Solidarności? -  IV piętro).

Elżbieta Piernicka

>>> Zobacz wyłożenie do publicznego wglądu planu "Oliwa Górna rejon ulic Karpackiej i Czyżewskiego"

 


Wyświetl większą mapę

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

-2 #13 Iwona 2013-01-31 13:08
Przedszkole w domku jednorodzinnym to nie przedszkole tylko żłobek na dodatek tak małe ,że powinno być świetlica , albo klubikiem z górą 6 dziećmi.
Cytować
+8 #12 mruffka79 2012-10-07 19:55
Cytuję bisia:
To zadziwiające jak ciągle wielka jest wiara w słowo publikowane przez wladze,bo "ogólnie" ich nie ma ale dodatkowy nabór pokazuje, że w tym rejonie jest ich ponad lokalne potrzeby choć ststystycznie rzecz podając w Polsce ich brakuje.Tuż obok na Karpackiej w równie pięknym miejscu jest już przedszkole.Brakuje za to miejsc parkingowych ale przecież władza wie lepiej... hm to już było :-*


Pismo zostało złożone ( już na początku tego roku) z propozycją budowy parkingu przy Karpackiej bo jest na to miejsce. Tylko nasi RADNI są "ociężali" A podpisów pod tym pismem jest tyle ze cho cho....
Władzo! mamy długo czekać na odpowiedź?
Cytować
+8 #11 ms 2012-10-06 21:00
Coś tu się nie zgadza, likwidują szkoły w Oliwie a otwierają przedszkola?
Pewnie przedszkole w parku już jest przydzielone korporacji Doraco to bardziej niż pewne.
Cytować
-7 #10 piekna.oliwa 2012-10-05 11:10
Cytuję Ola:
A co z przeczkolem które jest już na ulicy Karpackiej? Poza tym jest też nowe prywatne przedszkole na Karpackiej w domku jednorodzinnym... to tereaz będą 3 przedszkola w promieniu 500m !


A to źle, że będzie tyle przedszkoli? Jeśli jest popyt (a najwyraźniej jest), to...?
Cytować
-5 #9 piekna.oliwa 2012-10-05 11:01
Cytuję bisia:
... "ogólnie" ich nie ma ale dodatkowy nabór pokazuje, że w tym rejonie jest ich ponad lokalne potrzeby choć ststystycznie rzecz podając w Polsce ich brakuje.


Czyli nie ma potrzeby budowania przedszkoli? I trojmiasto.pl bzdury gada mówiąc o 1000 przedszkolakach, którzy się "nie dostali". Aha.

Potem społeczeństwo będzie narzekać na niż demograficzny...

Klasyczne NIMBY. Szkoda.
Cytować
+7 #8 bisia 2012-10-04 23:23
To zadziwiające jak ciągle wielka jest wiara w słowo publikowane przez wladze,bo "ogólnie" ich nie ma ale dodatkowy nabór pokazuje, że w tym rejonie jest ich ponad lokalne potrzeby choć ststystycznie rzecz podając w Polsce ich brakuje.Tuż obok na Karpackiej w równie pięknym miejscu jest już przedszkole.Brakuje za to miejsc parkingowych ale przecież władza wie lepiej... hm to już było :-*
Cytować
+11 #7 M 2012-10-04 21:33
Trzeba cały czas monitorować sprawę przedszkola przy Opackiej - czy czasem pewien bogaty sąsiad nie ma ochoty na budynek i teren przy parku i czy władze nie są skłonne przychylić mu nieba. Bo takie słuchy krążą. A trzecie czy czwarte nawet przedszkole w okolicy?! Coś tu nie gra. Jak uczy życie, trzeba regularnie sprawdzać tablice w urzędach, bo prezydent nie lubi się głośno chwalić decyzjami podjetymi w sprawach okolicznych terenów.
Cytować
+9 #6 franek 2012-10-04 14:28
kolejny " Oliwski kwiatek" z prezentowany od władz miasta - zresztą niechciany !!! W głowie się nie mieści jak władze miasta totalnie lekceważą okolicznych mieszkańców - i tak jest w całym Gdańsku."Obywatelu siedź cicho My Władza najlepiej wiemy co dla ciebie dobre."
Cytować
+6 #5 #karo 2012-10-04 13:00
Raczej będą chcieli zlikwidować to na Cystersów, już kilka lat temu próbowali dlatego jest to przedszkole prywatne.
Cytować
-9 #4 Stella 2012-10-04 11:57
Z danych miasta wynika, że przedszkoli jest za mało (http://www.gdansk.pl/edukacja,1186,22206.html oraz http://dziecko.trojmiasto.pl/Brakuje-miejsc-w-zlobkach-i-przedszkolach-Pomoglaby-zmiana-systemu-rekrutacji-n57704.html ) i ogólnie nie ma wolnych miejsc niezależnie od dzielnicy.

Miejsce na przedszkole jest świetne - pod lasem, drugi rząd od ulicy... :)

Tylko: pilnować, żeby nie wycięto drzew bez pozwolenia oraz żeby nie zniszczono budynku.

BUDOWAĆ!
Cytować

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 916 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 3692 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 1543 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 280 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Grudzień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31