Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
O. Wiesław Rymarczyk podczas I Biegu Oliwskiego O. Wiesław Rymarczyk podczas I Biegu Oliwskiego fot. Tomasz Strug

Odwołano proboszcza w kościele Cystersów

Lis 27, 2012

Nowy proboszcz parafii Cystersów został odwołany. W najbliższą niedzielę kanoniczną wizytację w parafii przeprowadzi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

O. Wiesław Rymarczyk został odwołany z funkcji proboszcza parafii pod wezwaniem MB Królowej Korony Polskiej w Gdańsku – Oliwie. Taka informacja została przekazana wiernym podczas niedzielnych nabożeństw. O. Rymarczyk pełnił tę funkcję od 18 czerwca tego roku do momentu zawieszenia go w funkcjach w październiku.

Dekretem z 23. listopada, wydanym przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia, ksiądz Rymarczyk oficjalnie został zwolniony z funkcji proboszcza. Jednocześnie dekretem arcybiskupa o. Filip Krzemień został ustanowiony wikariuszem parafii, natomiast o. Albin Jarosław Chorąży został administratorem parafii.

Nieoficjalnie wiadomo, że powodem zmian w kościele przy ul. Leśnej są problemy finansowe parafii, które powstały w ostatnich miesiącach. Jednym z nich jest konieczność uregulowania zapłaty za nowe nagłośnienie świątyni na kwotę 25. tysięcy złotych.

Teraz parafię czeka kontrola. Na 2 grudnia zapowiedziana jest wizytacja kanoniczna arcybiskupa Głodzia. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno – gospodarczego parafii (stan i potrzeby kościoła parafialnego, kaplic, sal katechetycznych, spisy inwentarza kościoła,  budynków gospodarczych, kancelarii parafialnej). Biskup diecezjalny jest zobowiązany co pięć lat okazać protokoły wizytacyjne swoich parafii papieżowi.

Mianowanie nowego proboszcza parafii leży w gestii opata szczyrzyckiego o. Dominika Chuchera w porozumieniu z arcybiskupem Metropolitą Gdańskim Sławojem Leszkiem Głodziem. Na te decyzje musimy jednak jeszcze poczekać.

Pw

Ostatnio zmieniany piątek, 04 listopad 2016 22:22

Komentarze   

-14 #21 jadzia 2012-12-05 16:35
i powrocil w rodzinne srony a na ksiezyc z nim !!!!!! taki z niego ksiadz jak ze mnie zakonnica!!!!!!!! liczy sie tylko kasa i nic wiecej z czegos trzeba utrzymac rodzinke !!!!!!! pozdrawiam wszystich naiwnych :-)
Cytować
+6 #20 Oliwa 2012-12-03 16:51
Mafia w Białych Habitach z czarnym szkaplerzem oraz mafia w błękitnych sukienkach. Wstydźcie się, za to wszystko co zrobiliście swojemu współbratowi w kapłaństwie. Ludzi, którzy chcą czynić dobrze, rozwijać parafię, wypłynąć na głębię to ucina się ręce, a toleruje tych co są zamknięci dla ludzi w swojej enklawie ogrodu i plebani.
Cytować
+11 #19 Oliwa 2012-12-03 16:41
I to bardzo się obawiał o to, że przyjdzie nas mało, gdyż większość wolała pożegnać O. Wiesława i zaprzęgnął garstkę ministrantów. I rzeczywiście były ławki puste. Tylko głupie tłumaczenie przed Biskupem, że puste są bo ludzie chorzy. No tak może i chorzy, którym nie pasuje istniejący od wieków układy spółki Cystersi. Można wiele pisać, ale lepiej działać w tej sprawie u najwyższych władz kościoła, z Generałem zakonu włącznie.
Cytować
+8 #18 robert 2012-12-01 22:16
czy administrator ojciec Albin i spółka w obawie przed małą frekwencją na mszy o godzinie 13 z udziałem Arcybiskupa zmuszony jest wysyłać zaproszenia a do ich roznoszenia angażować ministrantów?
Cytować
+15 #17 zofia 2012-12-01 15:38
Wszyscy młodzi ludzie z parafii cystersów są zbulwersowani odwołaniem ojca Wiesława.Jesteśmy przekonani , ze poprzedni proboszcz pałał zazdrością o to ze ojciec Wiesław zdobywa serca parafian i młodzieży z Oliwy. W końcu zaczęliśmy chodzić do kościoła z chęcią!Czy to tak właśnie Arcybiskup zachęca młodzież do wiary?Odwołując takich ojców , Którzy wychodzą do zwykłych ludzi a nie chowają się w klasztorach?
Ojcze Wiesławie- jesteśmy z Tobą
Cytować
+9 #16 Jony 2012-11-30 00:08
Cytuję Katarzyna:
Cytuję Agnieszka:
Zakonnicy są zobligowani milczeniem, a o. Wiesław chodził i takie rzeczy opowiadał, że głowa boli. Narobił długów w Jodłowniku, teraz u nas. Dobrze, że tak szybko zareagowali, bo posprzedawał by co się da tak jak w JODŁOWNIKU. KSIĄDZ TEŻ CZŁOWIEK I POWINIEN SIĘ LECZYĆ JAK MA ZE SOBĄ PROBLEMY. Życzę mu wszystkiego dobrego, ale z dala od naszej Parafii.


Wierzyć się nie chce że ktoś takie rzeczy wypisuje !
Pani Agnieszko, naprawdę niech Pani nie pisze czegoś takiego nie znając prawdziwej sytuacji, prawdziwych powodów.Nie mówiąc o tym że tą wypowiedzią obraża Pani Ojca Wieslawa. Ojciec Wieslaw nie jest zlodziejem !Stary proboszcz wciska parafianom kity. Nie podoba mu się że coś się zaczelo dziać. Oni wolą odprawić mszę i szybko zawinąć się do domu... Wiele by tu można jeszcze pisać na ten temat. Źle się dzialo ostatnio w parafii.
Jesteśmy z Tobą ojcze Wieslawie !


No i w tym problem że stary proboszcz milczy. Mówi tylko "pokorny zakonnik" Ojciec Wiesław. Daje to do myślenia...
Cytować
-5 #15 Jony 2012-11-30 00:06
a skąd wiesz jesteś księgowym parafii ? brałeś kaskę wiernych?
Cytować
-7 #14 Jony 2012-11-30 00:03
Z pokorą zakonnika wyjężdżam z Oliwa.
Chłopie jak publikujesz treść w internecie i to jeszcze wywlekając takie pierdoły to nie ma w tobie pokory za grosz :D A więc jedź z Bogiem jeśli masz dokąd!
Cytować
-11 #13 WewiórMeryMegMiś 2012-11-29 22:45
Kto jest bez winy, niech rzuci kamieniem....
Cytować
+12 #12 Katarzyna 2012-11-29 22:02
Cytat:
name="Agnieszka"]Zakonnicy są zobligowani milczeniem, a o. Wiesław chodził i takie rzeczy opowiadał, że głowa boli. Narobił długów w Jodłowniku, teraz u nas. Dobrze, że tak szybko zareagowali, bo posprzedawał by co się da tak jak w JODŁOWNIKU. KSIĄDZ TEŻ CZŁOWIEK I POWINIEN SIĘ LECZYĆ JAK MA ZE SOBĄ PROBLEMY. Życzę mu wszystkiego dobrego, ale z dala od naszej Parafii.
Wierzyć się nie chce że ktoś takie rzeczy wypisuje !
Pani Agnieszko, naprawdę niech Pani nie pisze czegoś takiego nie znając prawdziwej sytuacji, prawdziwych powodów.Nie mówiąc o tym że tą wypowiedzią obraża Pani Ojca Wieslawa. Ojciec Wieslaw nie jest zlodziejem ![/u]Stary proboszcz wciska parafianom kity. Nie podoba mu się że coś się zaczelo dziać. Oni wolą odprawić mszę i szybko zawinąć się do domu... Wiele by tu można jeszcze pisać na ten temat. Źle się dzialo ostatnio w parafii.
Jesteśmy z Tobą ojcze Wieslawie !
Cytować

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 726 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 3030 Historia

Ostatnio dodane

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski Niedziela 18.10.2020 ORGANIZATOR Fundacja Silni Ciałem Niezłomni Duchem Rada Dzielnicy Oliwa Sportevo Triathlon Team

10-10-2020 393 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 184 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31