Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Nie macie prawa skarżyć się na Prezydenta!

Maj 03, 2014

Rada Osiedla Strzyża poskarżyła się na Prezydenta Gdańska z powodu formy i jakości wykonania pasów rowerowych na al. Wojska Polskiego i ul. Wita Stwosza. Prezydent Paweł Adamowicz oraz Rada Miasta stwierdzają, że Rada Osiedla nie ma prawa składać skarg ...

Pasy_Rowerowe_Wita_Tetmajera_V_2014

Nowy próg spowalniający na ul. Wita Stwosza

Kilka dni temu ponownie malowano białe pasy, oddzielającą jezdnię samochodową od pasa rowerowego na ul. Wita Stwosza oraz al. Wojska Polskiego. Zamontowano również dodatkowe progi spowalniające dla samochodów na wysokości przystanku tramwajowego ?Tetmajera?. Wcześniej leżały one również na ul. Wita Stwosza, między skrzyżowaniemi z ul.: Żeromskiego i Derdowskiego.

Malowanie było potrzebne, ponieważ zeszłoroczna farba przestała być widoczna. Pod koniec ubiegłego roku Rada Osiedla Strzyża wniosła do Rady Miasta Gdańska skargę na działanie Prezydenta Miasta Gdańska.

Skargę złożono w wyniku ?błędów w realizacji i niewłaściwego utrzymania pasów rowerowych w ciągu alei Wojska Polskiego i ulicy Wita Stwosza z powodu nieracjonalnego i nieefektywnego wydatkowania środków publicznych i złamania zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów?.

Radni Strzyży w specjalnej uchwale wyszczególnili następujące błędy i zaniedbania:

1) Pasy rowerowe wykonano pomimo istniejącego projektu drogi rowerowej sfinansowanego ze środków miejskich oraz sprzeciwu Rady Osiedla Strzyża.

2) Brak słupków uniemożliwiających omijanie spowalniaczy przy przystanku Zajezdnia (jezdnia w kierunku Oliwy) i Zamenhofa (jezdnia w kierunku Wrzeszcza).

3) Niewystarczająca ilość słupków uniemożliwiających omijanie spowalniaczy wyspowych oraz separatorów ruchu.

4) Śluza rowerowa na skrzyżowaniu alei Wojska Polskiego i ulicy Chopina przy Placu Maczka blokuje znacznie obciążoną ruchem samochodowym relację skrętu z Chopina w Wojska Polskiego (kierunek do Wrzeszcza).

5) Zdecydowanie niekorzystne skrócenie cyklu przejazdu samochodów w relacji Chopina (prostopadłej do Wojska Polskiego) na skrzyżowaniu alei Wojska Polskiego i ulicy Chopina.

6) Brak właściwego połączenia zakończenia pasa rowerowego w rejonie Placu Piłsudskiego z istniejącą tam ścieżką rowerową.

7) Na pasach rowerowych, w znacznej ich części, po opadach stoją kałuże wody.

8) Niekompletne wymalowanie oznakowań poziomych pasów rowerowych.

9) Bezpodstawne usunięcie zakazu zatrzymywania i postoju na alei Wojska Polskiego (jezdnia w kierunku Wrzeszcza) za skrzyżowaniem w ulicą Wilka-Krzyżanowskiego.

10) Brak poszerzenia jezdni alei Wojska Polskiego na wysokości przystanku Zamenhofa (jezdnia w kierunku Wrzeszcza).

11) Nie zakończono prac objętych zgłoszeniem robót budowlanych, a w szczególności brak remontu chodników w sąsiedztwie utwardzenia poboczy przy alei Wojska Polskiego.

12) Brak dokładnego i systematycznego czyszczenia pasów rowerowych z opadających liści i innych zanieczyszczeń.

13) Prace związane wykonaniem pasów rowerowych zostały sfinansowane ze środków utrzymaniowych, co spowodowało zaniedbanie remontów bieżących ulic i chodników na Strzyży oraz odmalowania oznakowań poziomych ulic.

Co zrobiły z tym władze miasta? Zamiast odnieść się do zarzutów, Prezydent  Miasta Gdańska Zarządzeniem Nr 1639/13 z dnia 16  grudnia 2013 roku stwierdził nieważność  Uchwały Nr XVII/109/2013 Rady Osiedla  Strzyża z dnia 19 listopada  2013 roku w sprawie  wniesienia skargi na działanie Prezydenta Miasta Gdańska do Rady Miasta Gdańska (pasy rowerowe na al. Wojska  Polskiego). W uzasadnieniu Zarządzenia Prezydent Miasta Gdańska wskazał, że jednostce pomocniczej ? Osiedle  Strzyża, będącej podmiotem utworzonym  celem realizacji zadań publicznych nie przysługuje prawo wnoszenia skargi w rozumieniu przepisu  art. 227 kpa. Rada Miasta Gdańska podzieliła pogląd prawników Urzędu Miejskiego.

Pw

Duchy to czy rowerzyści?

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

+2 #8 Tomasz 2014-05-08 12:12
Ten wydzielony pas to bubel, jakich mało.

Po pierwsze jakiś chory pomysł na skrzyżowaniach zastosowany na drodze o marginalnym ruchu rowerów i bardzo małym ruchu samochodów. To jest tylko sztuka dla sztuki. Znaczy Miś.

Po drugie spowalniacze, słupki, poprzeczne spowalniacze. Można by jeszcze dodać ukośne spowalniacze i jeszcze więcej słupków. Po co?
Jedynym miejsce na zastosowanie spowalniaczy są przystanki Tetmajera i Zajezdnia. I tylko ze względu na sąsiadujące szkoły.

No i na koniec najlepsze. Po pół roku pasy wymaja ponownego namalowania. Bo jakość wykonania tego cuda jest wręcz powalająco niska.
Cytować
+6 #7 Witt 2014-05-08 09:20
Cytuję ka2:
Widzę, że nie niektórych te pasy rowerowe strasznie bolą i chwycą się każdego - jakkolwiek bezsensownego - sposobu, żeby je zdyskredytować.

Może i test nie jest miarodajny, ale...

Boli to, że realizowane są inwestycje, które nie są priorytetami dla dzielnic. Boli to, że realizowane są w sposób głupi i nieekonomiczny. Ile czasu są już te pasy rowerowe na Wita Stwosza? Niecały rok? W niektórych miejscach pasów już nie widać, część spowalniaczy jest zaprojektowana tak, że kierowcy omijają je właśnie ścieżką rowerową. Natężenie ruchu mniejsze kilkukrotnie, niż przy Grunwaldzkiej i poddawane w wątpliwość |Jeśli przyjąć, że efektywny czas jeżdżenia na rowerze, to 18 godzin w ciągu doby (pomiędzy północą, a 6:00 ruchu tam nie ma) i założyć rzeczonych 400 rowerzystów, to wychodzi 400r:(18*60min)=0,37r/min -> ponad jeden rowerzysta na trzy minuty -> albo ja mam problemy z postrzeganiem, albo pętla indukcyjna|.

Boli także to, że strasznie ciężko jest wynegocjować pieniążki na naprawy chodników, remonty ulic, naprawy odwodnienia itp, nie wspominając o nowych inwestycjach proponowanych przez tubylców. Natomiast na sztandarowy projekt i jego renowację (po niecałym roku) pieniążki będą, żeby udowodnić, że społeczności lokalne się nie znają, a władza ma rację. Może to trochę przekolorowane, ale znajduje odniesienie w powyższym artykule.
Cytować
0 #6 ka2 2014-05-07 20:17
..i jeszcze pytanie do filmującego:
dlaczego przejechał skrzyżowanie na czerwonym w 40. sekundzie?
300zł i 6 puntów, jeśli się nie mylę?
Cytować
-5 #5 ka2 2014-05-07 20:04
Nie no, to bardzo sprytne, przejechać się o godzinie 14, gdy wszyscy są w pracy/szkole, z prędkością 30km/h i liczyć rowerzystów poruszających się w tym samym kierunku co samochód. To ma być jakiś dowód na coś? Sugeruje pójść dalej tym tropem - przejechać się kolarzówką tak 30-40km/h po WS i z faktu, że nie wyprzedził mnie żaden samochód wyciągnąć oczywisty wniosek, że samochody tam nie jeżdżą. Będzie równie wiarygodnie.
Widzę, że nie niektórych te pasy rowerowe strasznie bolą i chwycą się każdego - jakkolwiek bezsensownego - sposobu, żeby je zdyskredytować.
Jakoś wystarczy postać chwilę w miejscu rano (7-9) i widać gołym okiem, że ludzie jednak po tych pasach jeżdżą.
Na rowerowygdansk.pl widać, że w zeszłym tygodniu było to ponad 400 rowerów dziennie.
Tak, to ciągle jeszcze niewiele - ale nie róbmy takiego cyrku jak autor filmu.
Cytować
+5 #4 Jan 2014-05-06 16:12
Nie twierdzę iż nasilenie ruch pojazdów mechanicznych,jak również rowerów było kiedykolwiek w tym miejscu bardzo duże raczej sporadyczne.
W związku z powyższym jestem zaskoczony koniecznością malowania pasów oznakowania i wielkiego szumu związanego z koniecznością budowy ścieżki rowerowej
Przez kilkadziesiąt lat jeździłem tą drogą bez ścieżki rowerowej ponieważ była to droga o małym nasileniu ruchu i o dobrej jak na potrzeby rowerzysty nawierzchni(która i tak nie uległa zmianie)Obecnie częściej widuję rowerzystę na chodniku I nie rozumiem konieczności powyższej inwestycji i do tego za tak duże pieniądze :o
Cytować
+4 #3 Maciej 2014-05-06 10:48
Kolego kręcący film, jako komentarz powinno też zostać dodane "ooo, więcej niż jeden samochód ! .... po drugiej stronie torów" Pozdrawiam.
Cytować
+8 #2 Witt 2014-05-05 09:01
Uważajcie Strzyżanie, bo za pyskowanie możecie mieć plac tęczy, zamiast placu Maczka ;-)
Cytować
+8 #1 fb strzyża 2014-05-03 23:50
udostępnione na fanpage Strzyży
Cytować

Newsletter

Historia

Historia Campusu Uniwersytetu Gdańskieg…

27 maja 2019 roku w Oliwskim Ratuszu Kultury odbył się wykład Marcina Szumnego „Campus Uniwersytetu Gdańskiego”. Wykład wygłoszono w ramach cyklu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

20-06-2019 887 Historia

Architektura Oliwy - wykład prof. Jakub…

Katedra, kościół św. Jakuba, Dwory Oliwskie czy domki przy ul. Kwietnej. Opisania dawnej architektury Oliwy podjął się Jakub Szczepański.

28-05-2019 1754 Historia

Ostatnio dodane

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja Jesień 2019

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja Je…

Czas przejrzeć szafy, piwnice i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Po wiosennych porządkach, z początkiem jesieni powracamy z kolejną edycją Oliwskiej Wyprzedaży Garażowej. 

18-09-2019 119 Rozrywka

Open House Gdańsk - Oliwa

Open House Gdańsk - Oliwa

Misją festiwalu Open House jest przybliżanie mieszkańcom oraz odwiedzającym tego, co już znają, co chcieliby zobaczyć ponownie i czego nie mieli jeszcze okazji widzieć.

09-09-2019 187 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30