Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Będzie ogród japoński ... a palma musi poczekać. Czy wytrzyma?

Cze 24, 2014

Zagrożony jest los 180 ? letniej palmy rosnącej w Parku Oliwskim. Jedyny oferent, który zgłosił się do przetargu na podwyższenie Palmiarni zaproponował cenę dużo wyższą niż zaplanowano w ZDiZ. Tymczasem znalazły się pieniądze na ogród w stylu japońskim. Co ciekawe, otwarcie planowane jest w czasie kampanii wyborczej do samorządu.

Palma przebija dach kopuły - grudzień 2012 roku

Dlaczego robi się przetarg na "ogród japoński", skoro zabrakło pieniędzy na palmiarnię i pierwszy w kolejności do realizacji skwer przy Żeromskiego?

- Pieniądze na Palmiarnię są. Zabrakło - ciepła ? można to tak określić. W każdym przetargu jest założona kwota na realizację przedsięwzięcia. Podobnie było i w tym przetargu ? odpowiada Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni. - Dość często zdarza się, iż oferenci zaproponują kwotę, która znacznie przekracza założone przez nas kwoty. Tak właśnie stało się w tym przypadku.

Nowego przetargu nie można przeprowadzić, ponieważ wykonawca nie zdążyłby przebudować kopuły Palmiarni do połowy sierpnia. - Przeciągniecie remontu do czasu późniejszego grozi zabiciem naszych delikatnych, ciepłolubnych roślin. Przetarg zostanie więc ogłoszony w terminie, który będzie gwarantował bezpieczeństwo roślin wewnątrz palmiarni - dodaje rzeczniczka ZDiZ.

Czyli palma będzie musiała się jeszcze jeden sezon zimowy walczyć z kopułą dachu, którą już kilkakrotnie przebijała. Pierwszy raz nastąpiło to półtora roku temu. Od tego czasu trzykrotnie podcinano liście palmy, czego nie można robić w nieskończoność.

Tymczasem ZDiZ ogłosił przetarg na rozbudowę części botanicznej Parku Oliwskiego - o ogród w stylu japońskim.

Ogród z elementami typowymi dla krajobrazu japońskiego powstanie w ciągu najbliższych pięciu miesięcy na dotychczasowych nieużytkach położonych nad stawem graniczącym z aktualnie istniejącą częścią botaniczną Parku Oliwskiego.

Park_Oliwa_mapka_kocyki_plus_ogrd_w_stylu

Grafika: ZDiZ

Do końca listopada powstaną:

1. Polana. Roztaczać się z niej będzie widok na staw oraz najbliższą okolicę. Nad stawem ulokowana będzie kamienna orientalna lampa. Ta część ogrodu ma być miejscem spokojnego wypoczynku. Funkcją, formą, usytuowaniem w stosunku do stawu, lokalizacją altany, rozlokowaniem i kształtem formowanych krzewów azali i sosen, przestrzeń ta nawiązywać będzie do historycznych oraz współczesnych ogrodów Japonii.

2. Łąka rekreacyjna z wiśniami japońskimi. Umieszczone będą tam liczne ławki oraz drewniane nawierzchnie. W parkach i ogrodach Japonii gaje wiśniowe tworzące ?kwietne obłoki? są tradycyjnym miejscem podziwiania kwitnących wiosną drzew oraz aktywnego wypoczynku mieszkańców.

3. Rabata z kolekcją drzew i krzewów typowych dla Japonii. Będzie tam można poznać wybrane elementy flory tego kraju. Rabata stanowić będzie jednocześnie ramę dla ogrodu oraz tło, na którym eksponowane będą kwitnące krzewy oraz gaj wiśni japońskich.

4. Drewniana brama w stylu japońskim. Będzie podkreślać wejście do ogrodu.

5. Drewniany pomost nad brzegiem stawu.

6. Rabaty z kolekcją odmian kosaćca gładkiego (Iris laevigata), wzdłuż brzegu stawu.

Ogród ma być gotów do końca listopada. Prawdopodobnie 16 listopada odbędą się wybory samorządowe w Polsce.

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie o powód realizacji "ogródu japońskiego", mimo braku pieniędzy na Palmiarnię i czekającego od 5 lat  na realizację projektu budowy skweru przy ul. Żeromskiego.

Tomasz Strug

Palma już nie odbije


Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Newsletter

Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 1975 Historia

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24...

02-04-2020 486 Historia

Ostatnio dodane

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja Lato 2020

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja La…

Nie poddajemy się pandemii. Po wiosennym zamrożeniu czas przejrzeć szafy, piwnice i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Powracamy z kolejną edycją Oliwskiej Wyprzedaży Garażowej. W tym sezonie zakupom sprzyjać będzie cisza...

15-06-2020 1102 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Weźcie koniecznie udział w rodzinnych warsztatach o sztuce współczesnej, które będą się odbywać w Pałacu Opatów (siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej). Zwiedzając wystawy stałe i czasowe, eksplorując Park Oliwski, poznacie sztukę...

16-02-2020 895 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31