Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Kolejne skrzyżowania równorzędne

Lip 09, 2014

Ciąg dalszy poprawiania bezpieczeństwa drogowego na oliwskich ulicach. Od 11 lipca na kolejnych skrzyżowaniach zostanie wprowadzony ruch równorzędny.

Derdowskiego_rownorzedne_20140707_210926

Tablica informacyjna przy ul. Derdowskiego

Strefa "tempo 30" i skrzyżowania równorzędne - rozwiązania to świetnie się sprawdza m.in. w rejonie ulicy Leśnej, Podhalańskiej i Grottgera.

Od piątku (11 lipca) ulica Derdowskiego na odcinku od ul. Wita Stwosza do al. Grunwaldzkiej traci status ulicy głównej. Boczne uliczki nie będę już podporządkowane. Pierwszeństwo będzie miał zawsze pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Teraz do każdego skrzyżowania trzeba będzie podjeżdżać z większą ostrożnością i uwagą. O wprowadzeniu nowej strefy informują specjalne tablice informacyjne. 

skrzyowania_rwnorzdne_Oliwa_2014

Grafika na bazie mapy rowerowej Gdańska PDF (06-2004) ( 6.43 MB )

Po zmianach, uprzywilejowanymi ulicami w tej części Oliwy pozostają:

al. Grunwaldzka

ul. Bażyńskiego

ul. Wita Stwosza

ul. Polanki

ul. Obrońców Westerplatte

Pp

Ul. Grottgera z równorzędnymi krzyżówkami - powstała nowa strefa "tempo 30"

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

-2 #19 mike 2014-07-26 13:49
aha, komentarze powinny byc krotkie , zwiezle i na temat. Te wypociny powyzej pochodzace od znudzonych juz zyciem zakompleksionych pieniaczy nie warte sa nawet czytania.Pierwsze 2 linijki tekstu mowia wszystko lub nic . Reszta to belkot.Idzcie sie polac zimna woda.Teraz na pyskowki jest za pozno. Nalezalo myslec przed faktem i dac znac ze jest cos nie tak.
Cytować
-2 #18 mike 2014-07-26 13:45
Derdowskiego - BEZ SENSU. Male uliczki rozumiem choc i tak glupio wyszlo bo po Kaprow jezdza wszscy tak jak przez ostatnie 30 lat. ZMIANY BEZ SENSU BEZ POWODU OT ZEBY WYDAC KASE. Czy ktos sie pytal mieszkancow czy podjeto decyzje gdzies tam bo tak bedzie lepiej???? Po raz kolejny robi sie cos bez jasnego przekonania ot zeby pozmieniac. Ja tego nie chce i bede jezdzil dalej tak jak jezdzilem.
Cytować
+3 #17 basiek 2014-07-21 11:22
Nie zauważyłeś "oliwauser" ,że wpis "wieslaweks" jest ironią ?
Swoją drogą - uważam, że zasada ograniczonego zaufania powinna być stosowana WSZĘDZIE I PRZEZ CAŁE ŻYCIE PRZEZ WSZYSTKICH !!!
Cytować
+1 #16 wojtek 2014-07-20 17:35
A moze by zbudowac (zgodnie z Europejskimi tendencjami) tramwaj wzdluz ulicy Derdowskiego?
Cytować
-4 #15 oliwauser 2014-07-17 16:02
@wieslaweks
Powodzenia w poruszaniu sie po takim "prostym" miescie. Paraliz i brak plynnosci gwarantowane.

I na prawde - nie kazdy chce w imie "idei" marnowac czas na komunikacje miejska i alternatywne srodki transportu.

Chyba lepiej miec godzine czy dwie wiecej dla siebie i rodziny, niz spedzic ten czas w drodze miedzy kolejnymi punktami na mapie dziennego planu zajec?
Cytować
+3 #14 wieslaweks 2014-07-17 09:36
Drogi Tomaszu i Oliwauser
Czytają Wasze wpisy mam wrażenie, że mówicie o tym samym i niepotrzebnie się spieracie. Ogólnie można by rzec, że brakuje nam tego czegoś i to niezależnie czy poruszmy się pieszo, na rolkach, rowerze czy samochodem, a to że organizatorzy i wszelkiej maści usprawniacze życia jeszcze swoje dokładają to już inna sprawa. A tak poza tym po co nam użytkownikom ruchu drogowego tak skomplikowany kodeks drogowy z tymi wszystkimi znakami zasadami itp. O ile prościej będzie jeśli cały ruch oprzemy tylko na trzech zasadach: Strefa Tempo 30, skrzyżowania równorzędne i zasada ograniczonego zaufania.
Cytować
+3 #13 Tomasz 2014-07-17 08:26
Drogi Oliwauser

Nie musisz mi tłumaczyć jak wygląda Derdowskiego. Dla mnie sam pomysł równorzędnych skrzyżowań na tej ulicy od WS do Grunwaldzkiej jest tam oczywiście bezsensowny, oznakowania poziomego brak i wiadomo iż na początku zmian kierowcy jeżdżą na pamięć.

Tyle ze i na Derdowskiego (odcinek od Polanek do WS) i na innych ulicach (np. na Grottgera) wielu kierowcom coś się wydaje. Nie widząc znaków iż maja pierwszeństwo przejazdu roją sobie na sobie tylko znanej podstawie iż takowe pierwszeństwo mają.

Zauważ też, iż już w jednym z wcześniejszych wpisów pisałem o braku oznakowania poziomego (brak namalowanych linii przed skrzyżowaniami) ale nie zwalnia to nikogo z myślenia i obserwowania drogi, w tym znaków. Przykładowo ta wielka tablica informująca o zmianie na Derdowskiego (na zdjęciu ją widać)jest totalnie ignorowana.

I gdy było tak, iż problem jest wyłącznie na odcinku Derdowskiego od WS do Grunwaldzkiej, to można by dalej dyskutować. Ale problem wymuszania pierwszeństwa jest też na skrzyżowaniu Derdowskiego/Grottgera czy Żeromskiego/Grottgera.
Co ciekawe problem jest też na skrzyżowaniach Grottgera z Tetmajera czy Kasprowicza. Tyle że tu prym wiodą "specjaliści" pędzący po Tetmajera/Kasprowicza bez zwalniania przy Grottgera. Tu ani o jeździe na pamięć czy jakiejś nowości nie może być mowy. A takich "specjalistów" jest kilku dziennie, szczególnie na Tetmajera. Choć na brukowej Kasprowicza wielu wybitnych inaczej kierowców potrafi się rozpędzić ponad 30 i nie zauważyć skrzyżowania.
Cytować
0 #12 oliwauser 2014-07-17 00:12
Drogi Tomaszu,

"Każdemu kierowcy, który tak uważa należy natychmiast zabrać prawo jazdy i skierować na ponowny egzamin. Bo stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia innych kierowców."

Mysle, ze problem tkwi gdzies indziej - w sposobie wprowadzania niektorych zmian. Mozna:
a) albo sobie wstawic maly znaczek i zakladac, ze kazdy jest tak dobrym kierowca, ze wychwytuje 100% znakow, wiec i ow nowy znak zauwazy
b) sprawiac, ze zmiany beda zaznaczone w sposob zwracajacy uwage, przez co nawet kierowca, ktory smiga latami dana droge mimowolnie spojrzy na znak i go zalapie.

Innymi slowy - kierowcy, jak to ludzie, w wiekszosci beda ulegac pewnym nawykom (jazda na pamiec). Nie chwale tego, nie propaguje, wrecz uwazam to za blad, ale wydaje mi sie, ze jest to nie do unikniecia biorac pod uwage statystycznego kierowce. Mozemy sobie w internecie pietnowac to, wymadrzac sie "bo ja nie jezdze na pamiec", krzyczec, wyzywac - cokolwiek. Ale nie zmienimy tego. Postuluje wiec po prostu teze, ze zmiany nie sa wystarczajaco oznaczone. Po prostu te nowe znaki nie maja odpowiedniej sily perswasji i przykuwania wzroku. Czasem sa ustawione w takich miejscach, gdzie np. jadac autem uwage poswiecasz np. pieszym na pasach etc i w ten sposob mijasz znak. Czy wiec znak powinien byc posatwiony w miejscu, w ktorym lepiej skupic uwage na bezpieczenstwie?

Dla przykladu - znak strefy 30 przy wjezdzie na ulice Obr. Westerplatte. Nie wiem czy poruszasz sie w tych okolicach autkiem, ale jesli masz taka mozliwosc - przejedz sie prosze z Grunwaldzkiej na Obroncow zjezdzajac na ta ulice prawidlowo (tj. okrazajac wypsepke, a nie jadac buspasem). Zwroc teraz uwage na ow znak strefy 30 - on praktycznie stoi na buspasie i jest bardzo kiepsko widoczny dla aut jadacych na okolo wysepki. Zwlaszcza jak na wysepce stoi autobus, to tak na prawde juz bedac na wysokosci pasow na obroncow, bardzo ciezko jest wypatrzec ten znak - on sie nie rzuca w oczy, a kierowca jest przed pasami raczej zajety patrzeniem czy nie nadjezdza rower, czy nie ida piesi, czy nie jedzie auto z drugiej strony. Przejezdzasz pasy i juz znak jest do Ciebie odwrocony.

Dalej - skrzyzowanie rownorzedne na Derdowskiego/Asnyka - niebieski zjazd jest prawie w polowie zasloniety koronami drzew.
Na prawde nie zdziwiloby mnie, jakby niektorzy olewali cos wystajacego spomiedzy drzew uznajac za reklame czy cos. Nie pochwalam, nie propaguje... ale chyba jednak znaki powinny byc widoczne?

Wracajac do Derdowskiego.
Wezmy ulice rownolegla do Wasowicza od strony szkoly (chyba Kaszubska). Malutka uliczka, bardzo waska, mocno obudowana budynkami. Tak na prawde nie znajac okolicy moznaby ja uznac za wyjazd z parkingu lub cos w tym stylu.

Owa malutka uliczka ma obecnie pierwszenstwo przed Derdowskiego "w dol" (do Grunwaldzkiej). Zakladajac, ze samochody jada tam 30 km/h teoretycznie problemu nie ma.

Klopoty zaczynaja sie wtedy, kiedy ktos ta uliczka pojedzie np 60 kmh lub wiecej. W przypadku kolizji, o ile nie udowodnisz duzej predkosci nadjezdzajacego auta (z czym mozesz miec problem), najpewniej bedzie wiec winna osoba jadaca Derdowskiego. Tyle tylko, zew praktyce oznacza to, ze przed uliczkami z tak ograniczona widocznoscia jak Kaszubska, auta na Derdowskiego powinny miec znak STOP. Nie jest to absurd?
Google Stret View: https://www.google.com/maps/@54.405761,18.566352,3a,75y,89.01h,66.79t/data=!3m4!1e1!3m2!1svsmbCiVtQY6ruxuZTSDBJQ!2e0
Cytować
+1 #11 Tomasz 2014-07-16 22:16
Droga Iwono77 słusznie piszesz o zasadzie ograniczonego zaufania. Dzięki temu mogę jeszcze pisać i dzięki temu nie miałem jak dotychczas kolizji kierując samochodem. Także w Oliwie, gdzie wymuszanie pierwszeństwa jest swoistym standardem wyjątkowo ograniczonych umysłowo kierowców.

Co do meritum mojego wpisu, piszę o skrzyżowaniu Derdowskiego/Grottgera, gdzie skrzyżowanie równorzędne obowiązuje od roku. Stoją wielkie znaki (ślepy by je zauważy), ale w sumie jaki kierowca patrzy na znaki.

"Kierowcy uznają Derdowskiego za ważniejszą ulicę, bo tak jest naturalnie i logicznie"

Każdemu kierowcy, który tak uważa należy natychmiast zabrać prawo jazdy i skierować na ponowny egzamin. Bo stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia innych kierowców.

Ponieważ poruszyłaś sprawę rowerzystów, to w pełni tutaj zgadzam się z tym co piszesz. Zresztą dziś, dzięki zasadzie ograniczonego zaufania mogę tutaj pisać, bo dwóch wyjątkowo ograniczonych umysłowo rowerzystów postanowiło jechać koło siebie na wąskiej ścieżce i tak wyjechali przede mną zza zakrętu.

O tchórzliwych rowerzystach wybierających chodnik zamiast ulicy, czy o innych pomysłach szkoda nawet pisać. Ale piesi tez są nieźli w te klocki.
Cytować
+7 #10 Iwona77 2014-07-16 16:09
Jak dobrze, Tomaszu, że jesteś na tym świecie. Gdyby nie Ty, nie byłoby już nikogo, kto jeździ poprawnie i w zgodzie z przepisami. Uwierz mi, idioci jeżdżą na różnej liczbie kółek. Dziś na Wita Stwosza jechał przede mną na dwóch kółkach id\b\bwzór cnót drogowych, jakich pełno codziennie. Nie jechał pasem rowerowym, tylko pasem dla blachosmrodów, na skrzyżowaniu nie wjechał do śluzy, tylko na czerwonych światłach z lewej strony skręcił na przejście dla pieszych (mieli zielone). Nie, nie, Tomaszu, nie przeprowadził roweru przez przejście, tylko przejechał po pasach. Dalej jechał po chodniku, bo przecież chodnik to jak ścieżka dla rowerów - nie wolno tam znaleźć się blachosmrodom. Gdy już minął zagrożenie progiem zwalniającym (jest na Derdowskiego przed Wąsowicza jeden taki próg, że i rowerzyści muszą przez niego przejechać) zjechał z chodnika na jezdnię pakując się jednemu panu w blachosmrodzie wprost pod maskę. Może i on napisze na forum, że był o krok od wątpliwej przyjemności bycia potrąconym. A teraz, Tomaszu, udzielę Ci jednej rady, zanim dorośniesz na tyle, by sobie kupić samochód. Jest coś takiego, jak zasada ograniczonego zaufania. Doczytasz w internetach na czym to polega. Kierowcy uznają Derdowskiego za ważniejszą ulicę, bo tak jest naturalnie i logicznie, bo tak było od Adama i Ewy i muszą się przyzwyczaić do tej zmiany. Wybacz im i nie wyzywaj. Inkryminowaną zasadę ja stosuję zawsze, gdy widzę w zasięgu wzroku rowerzystę. Nigdy nie odważyłabym się egzekwować swych uprawnień, bo rowerzysta najprawdopodobniej nie pojedzie zgodnie z przepisami, a w razie czego kolizja skończy się dla niego dużo boleśniej.
Cytować

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 889 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 3655 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 1499 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…