Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

W obronie Lasu Oliwskiego

Gru 29, 2014

 

Większa wycinka drzew oraz mniej odnowień i zalesień – tak rysuje się przyszłość Lasów Oliwskich w ciągu najbliższej dekady. Jeszcze dzisiaj, mailowo można złożyć swoje uwagi do planów wycinki drzew w Lasach Oliwskich w latach 2015 – 2024. Swoje uwagi i wnioski złożyła Rada Dzielnicy Oliwa. Każdy może podpisać się również pod petycją wnioskującą całkowite zaprzestanie wyrębu gospodarczego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

wycinka_lasy-oliwskie_info_pl

fot. lasy-oliwskie.info.pl

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku wyłożyła w dniach od 8.12.2014 r. do 29.12.2014 r. projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2015 – 2024. Uwagi i wnioski do projektów mogą być wnoszone w terminie do 29.12.2014. Dziś jest ostatni dzień aby złożyć je drogą mailową.

Zobacz >>> projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2015 – 2024

Prześlij uwagi i wnioski do >>>>  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

>>> PETYCJA

Plan_Urzdzenia_Lasu_dla_Nadlenictwa_Gdask_-_opis_oglny_lasw_nadlenictwa

Ostatnia kolumna "V rewizja" ukazuje zamierzenia wycinki w porównaniu z poprzednimi cyklami urządzania lasu

źródło: Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk - opis ogólny lasów nadleśnictwa

 

Poniżej wnioski i uwagi Rady Dzielnicy Oliwa do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2015 – 2024:

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku

W związku z podaniem do publicznej wiadomości projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2015 – 2024 przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku Rada Dzielnicy Oliwa wnioskuje o odstąpienie od planowanego rozmiaru wycinki drzew na terenie Nadleśnictwa Gdańsk. Już dzisiaj wielu mieszkańców naszej dzielnicy (i nie tylko) jest zaniepokojonych prowadzoną na terenie Lasów Oliwskich gospodarką leśną, której skutkiem jest zmniejszenie liczby starych drzew (świadectwem tych obaw są cieszące się dużą popularnością grupy na portalu społecznościowym:  „TRÓJMIEJSKIE LASY. Społeczny Sprzeciw Przeciw Złej Gospodarce”,  „Chrońmy TPK - Trójmiejski Park Krajobrazowy”, jak również artykuły w lokalnych mediach inspirowane uwagami czytelników zaniepokojonych stanem lasów w naszym nadleśnictwie).

Traktowanie Lasów Oliwskich wyłącznie w kategorii lasów gospodarczych nie odpowiada faktycznemu znaczeniu tego ekosystemu. Już w 2008 roku znany gdański przyrodnik, Marcin Wilga ostrzegał przed nadmierną wycinką drzew na terenie Nadleśnictwa Gdańsk, argumentując to  specjalnym statusem tego obszaru jako wyjątkowego, unikatowego, bogatego w przeróżne gatunki przyrodnicze (chronione, rzadkie, zagrożone, wymierające). Autor zwracał uwagę także na inny aspekt tego problemu: „obszary leśne, zwłaszcza podmiejskie lasy, mają do spełnienia ważne funkcje społeczne, począwszy od wykorzystywania ich jako teren szeroko rozumianej rekreacji i turystyki kwalifikowanej po miejsce prowadzenia zajęć z różnych dyscyplin przyrodniczych z ekologią lasu na czele. Trywialne jest stwierdzenie, że las daje inspirację dla artystów: pisarzy, poetów, malarzy, fotografików, muzyków itp. […] Podkreśla się także doniosłą rolę lasu w kształtowaniu klimatu (spowalnianie wiatrów, nawilżanie powietrza, łagodzenie skutków opadów nawalnych, oczyszczanie powietrza, dostarczanie tlenu itp.) oraz gromadzenie wody w glebie.”[1] Słowa te napisano 6 lat temu, kiedy sytuacja lasów trójmiejskich wydawała się niepokojąca, jednak – jak się okazuje – może być jeszcze gorzej.

Według danych przedstawionych w projekcie Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2015 – 2024 w stosunku do poprzedniego dziesięciolecia skala wycinek ma być niemal dwukrotnie intensywniejsza. Osobom, którym nieobojętny jest los naszego otoczenia, trudno to sobie wyobrazić. Już teraz poza wycinaniem dziesiątków hektarów lasów niszczona jest ściółka leśna, ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne, tworzone są nowe drogi oraz wysypywany jest gruz w celu ich utwardzenia pod ciężki sprzęt do wycinki i wywozu drewna. Duże wątpliwości budzi w ogóle tworzenie zrębów w miejskim lesie, jakim są Lasy Oliwskie oraz obniżanie wieku rębności parkowej dendroflory.

Warto pamiętać, że kompleks lasów oliwskich to jedyny obszar leśny w Polsce położony w tak bliskim sąsiedztwie aglomeracji miejskiej i dlatego stanowi on przede wszystkim zaplecze do rekreacji i odpoczynku mieszkańców. Dlatego postulujemy oszczędzanie unikatowych Lasów Oliwskich, położonych w granicach miasta. Jak piszą przyrodnicy, nie powinny być one miejscem intensywnych upraw leśnych. Ich rolą powinno być budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Trójmiasta, a także umożliwienie im godziwego odpoczynku wśród zieleni i śpiewu ptaków, a nie „w otoczeniu zrębów, płotów, zrytej przez zrywkę ziemi, zdewastowanych zaśmieconych leśnych duktów i przy akompaniamencie ryczących pił łańcuchowych” (Wilga, 2008). Należy podkreślić, że funkcje gospodarcze lasu nie powinny zdominować pozostałych funkcji: ekologicznej i społecznej.

Lasy Oliwskie wchodzą w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK), tymczasem w ostatnich latach, poprzez działania prowadzone przez leśników, krajobraz leśny zmienia się radykalnie na niekorzyść, przypominając gdzieniegdzie krajobraz księżycowy (puste, ogołocone przestrzenie z pniami wystającymi niczym kratery, doły i poorane przez ciężki sprzęt dukty).

Chcemy także zwrócić uwagę na to, żeby (jeżeli nie da się w ogóle wyeliminować wycinki drzew) większość pozyskania odbywała się jesienią i zimą, ponieważ wtedy mniej ludzi korzysta z lasu. Zimą nie niszczy się gleby (dzięki temu, że jest mróz i śnieg), natomiast wiosna i wczesne lato to czas wyprowadzania młodych przez wiele gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. To również czas, w którym miejscowa ludność najchętniej korzysta z uroków lasu.

Rada Dzielnicy Oliwa współpracuje z organizacjami i osobami, którym nieobojętna jest ochrona przyrody, także z Nadleśnictwem Gdańsk. Mamy nadzieję, że nasz głos w obronie Lasów Oliwskich zostanie uwzględniony, a nasze argumenty wzięte pod uwagę przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku.

Protest przeciwko złej gospodarce leśnej

Czy leśnicy odzyskali zaufanie mieszkańców?

Ostatnio zmieniany środa, 30 listopad 2016 16:49

Komentarze   

-3 #17 racibo 2015-02-26 14:45
Leśnicy często odpowiadają na pytania o wycinkę lasów. Wystarczy poszukać. Sosna w wieku 100 lat, mimo że wygląda pięknie, to zaczyna wówczas próchnieć. Dlatego zaczyna się ją ścinać, ale stopniowo. Najpierw 1/3 lasu, w tym czasie odsłonięte małe drzewa trochę wzrosną. Potem ścina się kolejną 1/3 lasu i tak w kółko.

Wycina się więc stare i zdrowe drzewa. Dzięki temu mamy drewno. Gdyby las zostawić samemu sobie to za jakieś 20 lat byłby on niemożliwy do przejścia. Nie dało by się też tam jeździć rowerem.

Pozdrawiam
Cytować
+5 #16 Wojtek 2015-02-04 06:16
No właśnie właściwie od 1978r łażę, biegam bo tym lesie i ostatnie około 5-7 lat wstecz zauważyłem faktycznie dziwne wyłysienie lasu, sam się zastanawiałem, czy to ma względy zabiegowe, czy rabunkowe. Nie jestem fachowcem, ale wygląda to nie fajnie,tak z wikipedi, czas życia sosny (przeważające drzewo w lasach oliwskich) 200-500 lat. Jeżeli taka jest polityka stare usuwamy nowe siejemy to czemu taka aktywność dopiero w ostatnich latach, rozumiem wycinać chore, zagrażające drzewa pochylone itp. Powinien ktoś z lasów państwowych oficjalnie, rzeczowo, przejrzyście przedstawić czemu tak się dzieje.
Cytować
-1 #15 Paweł@ 2015-02-01 09:18
Michale 28 Widzę ze w sposobie twojej walki w uświadamianiu społeczeństwu jak ważna role odgrywają leśnicy nastąpiła spora dygresja! Ponad merytoryczna wymianę poglądów wolisz pisać o mojej osobie i osobowości. Niezmiernie mi miło aczkolwiek nie pisz mi proszę kim jestem i co robię bo nie masz na ten temat zielonego pojęcia! We wcześniejszych wypowiedziach odnosiłem się do problematyki złego gospodarowania lasami oraz nadmierna jego wycinka zwłaszcza w obrębie Oliwy jak i całego TPK. Ty natomiast Michale 28 sięgasz sfer filozoficznych i dajesz upust swojej wybujałej fantazji oraz starasz się oceniać moja osobowość. Zarzucasz mi próżność arogancje sarkazm zadufanie? Podważasz wiedze oraz intencje a sam nie posiadasz podstawowych informacji na tematy poruszane na tym forum. Przytaczasz argumenty które z łatwością obalam piszesz wyimaginowane fakty z historii oliwy i śmiesz zarzucać mi niewiedze? Proponuje w pierwszej kolejności oceniać samego siebie a nie nieznane sobie osoby bo świadczy to tylko i wyłącznie o twojej prostocie i zadufaniu!Odnośnie twojego zarzuty co do mojego egoizmu to nie widzę jego gorszej formy jak niszczenie lasu dla korzyści własnych,finansowych,tworzenia miejsc pracy oraz rozbudowy przedsiębiorstwa jakim są lasy państwowe!Bo chyba nie zechcesz drogi Michale upierać się tępo przy twierdzeniu ze drewno z lasu wycina się dla jego dobra? Jest to czysty biznes mający na celu pozyskiwanie pieniędzy! Niestety ale to co piszesz to wciąż nic nie wnoszące wypociny oraz bledną ocena mojej osoby. Nie mając argumentów próbujesz chwytać się sfer życia totalnie nie związanych z zagadnieniem które frapuje osoby czytający te wpisy. Pozdrawiam aczkolwiek z niesmakiem!
Cytować
-1 #14 Michał 2015-01-27 21:54
Ręce opadają mój drogi, sfrustrowany Pawle...podejrzewam, że w swoim zadufaniu oraz gruntownie zdobytej wiedzy z ambitnej podstawówki, zabierasz również głos na innych forach np. budowniczych okrętów - że statki zbyt wolne i za dużo rdzy, chirurgów naczyniowych - bo za dużo krwi no i są blizny -a jakim prawem - po operacjach, że wszyscy urzędnicy to łapówkarze...bo trzeba czekać na załatwienie sprawy...- skąd w tobie tyle arogancji i zarozumiałości - a skąd ty to wiesz, że wiesz - Drogi Pawle? Jesteś wykształconym, choćby tym potępianym leśnikiem, czy budowniczym dróg, chirurgiem, stoczniowcem ? - wiem co ciebie boli, brak wiedzy plus jakieś tajemnicze kompleksy, bo drogi Pawle - tobie się TYLKO WYDAJE, że wiesz - a to cały ocean od ..."ja wiem, bo się tego nauczyłem w szkole". Pamiętasz tekst - błogosławieni którzy uwierzyli...uwierz Pawle w zawodowstwo.Tylko to cię uratuje od zawału serca. Z wielką życzliwością - pozdrawiam
Cytować
-2 #13 racibo 2015-01-23 13:43
Tym wszystkim "protestującym" polecam poczytać trochę i posłuchać tych, którzy wiedzą znacznie więcej. A nie tych, którzy mówią tylko "zaprzestać wycinania lasów". Zauważcie, że Ci "protestujący" to by chcieli, żeby żeby las sam sobie rósł po wsze czasy. Tylko, nie zauważyli, że Ci leśnicy SADZĄ lasy. Przerzedzają by do drzew docierało więcej słońca i zostawiają "bałagan" by drzewa same mogły się zasadzić. Bez intruzów udeptujących poszycie. Tam gdzie oni widzą "masakrę, kasę, draństwo i dramat" tam właśnie rośnie las. Tylko, że Oni (Ci protestujący) mimo wielu spotkań, nie przyjmują do siebie żadnych argumentów.
Cytować
+5 #12 Iza 2015-01-20 21:04
Drewno to surowiec. Od lat batalia o prywatyzację lasów pod przykrywką różnych niuansów dot. chociażby budowy dróg, poszerzająca kompetencje zarządzaniem lasami. Przepraszam Cię, ale nie wierzę w żadne zapewnienia o poprawnej polityce. Po prostu nie wierzę. Gdyby nas nie ograbiono z majątku narodowego, nie bylibyśmy w tym właśnie punkcie. Znajdę sobie EMERYTOWANEGO leśnika, który mi to wyjaśni.
Cytować
+9 #11 Paweł@ 2015-01-11 01:17
O moje adidasy niech cie głowa mądralo nie boli! Te argumenty to ty chyba na portalu ,,wiedza bezużyteczna'' znalazłeś. Śmiesz twierdzić ze bez wycinki las by obumarł? Do podstawówki ponownie zapraszam na lekcje biologii oraz historii bo z tego co się orientuje Zakon Cysterski na terenie Oliwy nie zajmował się wycinka na skale przemysłowa a tym bardziej ponownym obsadzaniem drzew. Nie rozumiem również z jakiego powodu mam współczuć drwalom? Ja ich do lasu nie zapraszałem a skoro już taki zawód wybrali to muszą się liczyć z niedogodnościami. TPK jest niszczony wycinka od jakiś 8 lat. Wcześniej odbywało się to w sposób prawie ze niezauważalny a przede wszystkim zrównoważony dla tego sprzeciw ludzi nasila się właśnie w ostatnich 2-3 latach. Las jest po prostu rujnowany i źle gospodarowany w kwestii infrastruktury. Choć może dla ciebie rzeczą naturalna są koparki w środku lasu niszczące skarpy wzdłuż dróg asfaltowych kopiące rowy na wodę, zapadające się płyty jumbo oraz hałda gruzu wysypana a po interwencji ludzi w mediach usuniętą. Dziwisz się społeczeństwu ze wyraża sprzeciw bo widza jak z dnia na dzień ogołaca się cale wzgórza z drzew. Kolejnym nonsensem jest równowaga wiekowa. Wynika z niej ze leśnicy przespali okres równomiernego wyrębu i żeby uzyska jakiś status wiekowości planują wyciąć pół lasu bo nagle las stal się zbyt stary. Nie twierdze jak i nigdy nie twierdziłem ze leśnik jest szkodnikiem ale nigdy w życiu nie zgodzę się na wycinkę lasu w obecnych rozmiarach ani pozyskiwaniu drewna ażeby pieniądze z niego topić w nieprzemyślanych inwestycjach w obrębie TPK. Reasumując michale 28 twoje podszyte sarkazmem wypociny nie przemawiają do mnie!!!
Cytować
-8 #10 racibo 2015-01-10 13:51
Popieram w całej rozciągłości. Pozdrawiam.
Cytować
-10 #9 racibo 2015-01-10 13:49
Dbanie o las to nie zostawienie go samemu sobie. Doczytaj jeszcze raz, dokładnie, to co napisała olala.
Cytować
-13 #8 Michał 2015-01-08 23:14
Drogi Pawle - rozumiem twoją frustrację, bo przez tych "złych ludzi" w lesie, przez kilka tygodni będziesz musiał adidaski ubłocić albo -nie daj boże - nadrobić trochę drogi- żeby móc sobie dalej rowerkiem rekreacyjnie na wycieczkę pojechać,a może warto byłoby pochylić się nad tymi ciężko pracującymi ludźmi, którzy prawie w każdych warunkach pogodowych i to o zgrozo - bez ciepłej wody, że o toalecie nie wspomnę - ciężko zasuwają mimo błota,śniegu itp. żeby na chleb zarobić, a przy okazji też - ponieważ wiedzą jak to zrobić - działają żeby ten las był tu zawsze, czasem młodszy czasem starszy - czyli urozmaicony,zdrowy... bo drzewa umierają stojąc Pawle, a potem się przewracają (co dobrze zobaczysz choćby w rezerwatach przyrody) - i uwierz - nie chciałbyś być w miejscu gdzie upadnie takie stare drzewo - drogi Pawle. Czas już chyba Pawle, Izo, adminie przestać tupać nóżką przed wystawą z zabawkami i zrozumieć, że nie ma lasu, w którym są tylko stare drzewa,bo muszą być też młodsze, i krzewy, i zwierzęta.. - to są podstawy nauki która nazywa się EKOLOGIA. Aby ten las żył tu jeszcze przez wieki - trzeba komuś zaufać, a z tego co słyszałem w różnych mediach, również na tej stronie - leśnicy podchodzą fachowo ale też b. emocjonalnie do swojej pracy i im najbardziej na tym lesie zależy (co logiczne chyba). Dla nieprzekonanych niech dowodem będzie fakt ciągłego istnienia lasu oliwskiego - hodowanego i wycinanego, sadzonego - przez cystersów, potem innych właścicieli - którzy najęli leśników (czyli fachowców w tej dziedzinie) aby robili dobrą robotę. Bo przecież wciąż las tu jest i będzie - o ile nie będzie tak egoistycznie nastawionych przeszkadzaczy, bo teraz wasze działanie wygląda tak, że po was choćby potop... Howgh!
Cytować

Newsletter

Historia

Oliwski kurort. Zaproszenie na spotkanie…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowie Jan Daniluk podczas spotkania zorganizowanego w ramach Święta Dzielnicy Viva Oliva.

06-09-2020 513 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 2774 Historia

Ostatnio dodane

„Rzeczy Istność” - III Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu

„Rzeczy Istność” - III Międzynaro…

Zapraszamy na trzecią edycję Międzynarodowego Festiwalu „Rzeczy Istność” (Gdańsk - Oliwa, PARK OLIWSKI 18-20 września 2020).  To jedyny w Polsce Festiwal Artystów Teatru Przedmiotu.  Organizatorem festiwalu jest Fundacja Theatrum Mundi Adama Walnego...

14-09-2020 305 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Czy sztukę współczesną jest łatwo zrozumieć? Czy można się nią bawić? Dlaczego bywa tworzona z zaskakujących materiałów, na przykład z kurzu lub piasek z plaży? Wyjaśnimy tajniki sztuki współczesnej, byście...

16-02-2020 1232 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30