Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Herb i flaga Oliwy

Lut 06, 2016

Oliwa nigdy nie posiadała własnej flagi. Inaczej było z herbem, który nawiązywał do drzewka oliwnego wywodzącego się z symboliki oliwskich cystersów. Na tej podstawie staramy się stworzyć flagę dzielnicy.

Herb_Oliwy

Herb Oliwy na tarczy półokrągłej (tzw. hiszpańskiej)  źródło: internet

Herb Opactwa: Na srebrnym tle umieszczone jest owocujące drzewko oliwne. Na tle korony drzewa znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Herb_Oliwy_160206_0841

Herb opactwa znajdujący się nad oknem owalnym witrażem prezbiterium Katedry OIiwskiej        fot. Tomasz Strug

Herb Gminy: 23 maja 1924 roku Senat Wolnego Miasta Gdańska uchwalił herb dla Gminy Oliwa. Od cysterskiego pierwowzoru wyróżnia go brak postaci Matki Boskiej oraz przywieszona na pniu mała tarcza z herbem Gdańska.

Po włączeniu Oliwy do Gdańska w 1926 roku herb gminy stracił oficjalną funkcję. Do herbu gminy Oliwa nawiązuje logotyp działającej od 2011 roku Rady Osiedla a następnie Rady Dzielnicy Oliwa.

Oliva_kafee_hag

Źródło: Album ?Danziger Wappenwerk? wydany przez  Kaffee Hag, przeznaczony na kolekcję wklejanych herbowych znaczków. Rok wydania 1930. Album powstały przy współpracy: Hubertusa Schwartza (wieloletniego radnego Gdańska a później senatora Wolnego Miasta Gdańska).

Herb oliwskiej parafii archikatedralnej: Uchwalony w 1929 roku, łączy elementy herbu opactwa oraz herbu gminy. Na tarczy herbowej znajdujemy Matkę Boską z Dzieciątkiem na tle korony drzewka oliwnego a na jego pniu znajduje się Herb Gdańska. Dodatkowo zawarto splecione w uścisku dłonie jako symbol Pokoju Oliwskiego zawartego w opactwie oliwskim w 1660 roku.

Herb_Oliwy__Transept_160206_0855

Herb opactwa na zwieńczeniu północnej ściany szczytowej transeptu Katedry Oliwskiej      fot. Tomasz Strug

Dodatkowo na nadanej w 1929 roku pieczęci parafii, za tarczą herbową umieszczony jest krzyż procesyjny. Całość wieńczy kapelusz, z którego boków zwisają dwa splecione sznury. Krzyż i kapelusz z odpowiednią liczbą zakończeń na sznurach w symbolice kościelnej oznaczają rangę kościoła.

Flaga

W odróżnieniu od Gdańska, Sopotu czy Nowego Dworu Gdańskiego, Oliwa jako gmina nie posiadała własnej flagi w czasach Wolnego Miasta Gdańska. Być może powodem było dość wczesne wcielenie Oliwy w granice administracyjne Gdańska.

Flaga_Sopotu

Flaga Sopotu z początku XX wieku

Źródło: Album ?Danziger Wappenwerk? wydany przez  Kaffee Hag, 1930

W 2011 roku postanowiłem zająć się projektem flagi Oliwy, uwzględniając zasady weksykologii i heraldyki oparte na ustawie z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130 z późn. zm.) oraz na ustaleniach Krakowskiego Kolokwium Heraldycznego, poświęconych heraldyce samorządowej (Zasady tworzenia herbów, flag, sztandarów i pieczęci jednostek samorządu terytorialnego w Polsce - Ministerstw Administracji i Cyfryzacji).

 

Flaga z herbem Oliwy

flagaoliwy_z_herbem

oprac. Tomasz Strug

Oliwska flaga (podobnie jak w przypadku flagi państwowej) jest prostokątnym płatem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy.

Barwa zielona reprezentuje herbowe drzewko oliwne, a barwa biała (srebro) reprezentuje pole tarczy herbowej.

Tarcza herbowa na fladze to tarcza późnogotycka (tzw. hiszpańska), zaokrąglona u dołu ? uwzględniająca kryteria Komisji Heraldycznej. Nie stosuje się cieniowania i innych zabiegów służących do uplastycznienia godeł.

 

Flaga heraldyczna (Chorągiew)

flagaoliwy_herbowa1

oprac. Tomasz Strug

flagaoliwy_herbowa2

oprac. Tomasz Strug

Flaga heraldyczna, czyli flaga której płat ma barwę pola tarczy herbowej, a na nim umieszczone jest ,pośrodku lub bliżej skraju czołowego, duże godło herbowe. 

Powyższe przykłady są jedynie propozycją utworzenia flagi dzielnicy. 

W tym roku mija 90 lat od momentu włączenia Oliwy w granice administracyjne Gdańska. Z tej okazji jest szansa, że na naszych ulicach i domach zobaczymy prawdziwie oliwską flagę, która podkreśli naszą dumę z bycia obywatelami tego pięknego miejsca.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

+2 #4 Kuba 2016-02-12 10:25
Jestem za. Mam tylko jedno "ale". Dajcie ten projekt do opinii heraldyków na UG (choćby do prof. Śliwińskiego). Dobrze żeby projekt był zgodny z założeniami nauki - heraldyki. A to wcale nie jest takie proste. Żeby nie było wstydu jak z herbem Sopotu, z którego naukowcy śmieją się już od 100 lat.
Cytować
+10 #3 Joanna z Oliwy 2016-02-08 17:05
Jestem za propozycja z drzewkiem po środku na białym tle. Dzięki za inicjatywę!
Cytować
+10 #2 Paweł z Oliwy 2016-02-08 16:24
Pomysł może i dobry, ale nie jestem przekonany co do zielono-białych barw flagi. W naszym mieście to oczywiste nawiązanie do lokalnego klubu piłkarskiego, co akutat mi się nie za dobrze kojarzy. Wystarczą mi już lechijne bohomazy na pijalni piwa vis a vis Mandu. Co więcej, miasto (a może ultrasi, nie wiem na pewno) ma w zwyczaju 'ozdabiać' Aleję Zwycięstwa flagami LG z okazji meczy, więc przy każdej okazji np. święta Oliwy flagi będą kojarzyły się z meczem, a nie dzielnicą. Tak wiem, barwy są odwrócone, ale na pierwszy rzut oka i tak nie będzie różnicy.
Cytować
+8 #1 Mikołaj Sobczak 2016-02-08 15:22
świetny pomysł :)
Cytować

Newsletter

Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 1609 Historia

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24...

02-04-2020 370 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!

Ratujemy oliwską gastronomię!

Od soboty restauracje, kawiarnie czy bary muszę być zamknięte. Nadal jednak mogą sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia można brać na wynos lub też z dostawą...

16-03-2020 3884 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Weźcie koniecznie udział w rodzinnych warsztatach o sztuce współczesnej, które będą się odbywać w Pałacu Opatów (siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej). Zwiedzając wystawy stałe i czasowe, eksplorując Park Oliwski, poznacie sztukę...

16-02-2020 627 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31