Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Tablice z nazwą ronda odsłaniają: z-ca Prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, Prezes Stowarzyszenia Dzielnicy Kokoszki Danuta Bociewicz, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki Krzysztof Nowotarski i Przewodniczący Rady Dzielnicy Kokoszki Witold Bądkowski Tablice z nazwą ronda odsłaniają: z-ca Prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, Prezes Stowarzyszenia Dzielnicy Kokoszki Danuta Bociewicz, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki Krzysztof Nowotarski i Przewodniczący Rady Dzielnicy Kokoszki Witold Bądkowski Autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Słup graniczny z Oliwy upamiętnia dawną granicę Polski z Wolnym Miastem Gdańsk

Lis 15, 2016

Rondo znajdujące się w dzielnicy Kokoszki otrzymało nazwę „Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk – Rzeczpospolita Polska (1920–1939)”.  Przy pobliskiej szkole wmurowano dawny kamień graniczny oraz ustawiono tablice objaśniającą dawną historię.

Z wnioskiem do Rady Miasta o nadanie nazwy Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk - Rzeczpospolita Polska (1920 – 1939) wystąpiło Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki.

Uroczystość odbyła się w przeddzień 96-rocznicy utworzenia Wolnego Miasta Gdańska (15 listopada 1920 r.). - Data tego wydarzenia jest symboliczna oraz miejsce, w którym usytuowane jest rondo. W jego pobliżu było całodobowe przejście graniczne, gdzie stała budka gdańskich celników - tłumaczy Krzysztof Nowotarski, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki. -  Również miejsce, w którym będzie ustawiony słup jest symboliczne z uwagi na to, że granica pomiędzy WMG a RP przebiegała dosłownie kilkanaście metrów dalej. Wprawdzie nie jest to słup z tego miejsca, ale będzie mieszkańcom Gdańska przypominał historię naszego miasta.

Rondo usytuowane jest na skrzyżowaniu ulic: Kartuskiej, Lubczykowej i Otomińskiej w przebiegu dawnej granicy Rzeczpospolitej Polskiej i Wolnego Miasta Gdańska. Ślady dawnej granicy państwowej są nadal widoczne. W pobliżu, przy ulicy Gostyńskiej, wzdłuż dawnej granicy rośnie szpaler drzew. Po przeciwnej stronie ulicy Kartuskiej – przy ulicy Lubczykowej, na kolejnym odcinku granicy, rośnie stary dąb tzw. graniczny. Przy ulicy Otomińskiej istnieje dawny budynek urzędu celnego.  Stacje kolejowe Kokoszki i Kiełpinek były stacjami granicznymi.

Jak czytamy w uzasadnieniu Prezydenta Gdańska do uchwały Rady Miasta, "przywrócenie pamięci fragmentu przebiegu historycznej granicy, będącej jednocześnie granicą dzielnicy Kokoszki, pozwoli na zachowanie faktów historycznych związanych z Gdańskiem i stanowić będzie walor edukacyjny".

rondo wolne miasto polska 19 p

Od lewej: Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki Krzysztof Nowotarski i Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemar Ossowski   Autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Z tej okazji dzielnica Kokoszki wzbogaciła się także o element dawnego krajobrazu kulturowego – słup graniczny dawnego Wolnego Miasta Gdańska, który dotychczas stał na dziedzińcu wewnętrznym przy Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Od teraz stoi na terenie Pozytywnej Szkole Podstawowej przy ulicy Azaliowej 18 wraz z tablica objaśniającą historię tego miejsca.

- Historia przeniesienia kamienia granicznego WMG przed naszą siedzibę sięga lat 80. XX w. Dwóch byłych i zasłużonych pracowników MHMG: dr Jerzy Kukliński oraz dr Mirosław Gliński – ówczesny dyrektor MHMG - podjęli decyzję o przetransportowaniu słupa z lasu na granicy Oliwy i Osowej, ratując go przed szabrownikami – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG. - Czasy szczęśliwie się zmieniły na lepsze i uważamy, że ten „świadek dziejów” może zostać przeniesiony do Kokoszek, gdzie wcześniej też stał podobny słup graniczny, czyli w miejsce nawiązujące do funkcji tego obiektu i do historii naszego miasta.

Dr Jerzy Kukliński tak wspomina „zdobycie” słupa granicznego: - Wówczas to co stało na terenie lasów państwowych było własnością gdańskiego nadleśnictwa, a my zawsze mieliśmy do nich żal o to, że te słupy giną, choć rozumieliśmy, że przecież leśnik nie będzie czuwał nad poniemieckimi kamieniami granicznymi. Porozumieliśmy się z Urzędem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdzie otrzymaliśmy zgodę na wypożyczenie nam auta… i pojechaliśmy do lasu (…)  Po krótkim czasie dostaliśmy się do Doliny Ewy w Oliwie, zwaną także Doliną Potoku Prochowego lub Doliną Świeżej Wody i co tu dużo mówić – przewieźliśmy kamień do Głównego Miasta. Żadnego patosu w tym nie było. Po prostu obiekt zmienił lokalizację, a dziś to przecież jeden z niewielu pozostających kamieni granicznych Wolnego Miasta Gdańska.

>>> Przeczytaj całą historię odnalezienia słupa granicznego.

Kamień graniczny wykonanyjest z granitu o wymiarach 30x30x60 cm, który zawiera jedynie umieszczone akronimy „P” [niem. Polen] oraz „FD” [niem. Freie Danzig]. Słup będzie całodobowo monitorowany, towarzyszyć mu będzie tablica upamiętniająca historię WMG i Kokoszek. 

Pw

Ostatnio zmieniany wtorek, 15 listopad 2016 01:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Newsletter

Historia

dr Jacek Friedrich - Powojenna architekt…

Wykład dra. Jacka Friedricha "Powojenna architektura w Gdańsku", który odbył się w ramach "Akademii dawnego Gdańska".

13-02-2018 564 Historia

Adam Kromer - Oliwa. Z dawnej historii o…

29 listopada w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 w Gdańsku odbył się wykład dra Adama Kromera „Oliwa. Z dawnej historii opactwa i miejscowości”.

01-12-2017 1395 Historia

Ostatnio dodane

Dzień otwarty Szkoły Podstawowej nr 23

Dzień otwarty Szkoły Podstawowej nr 23

Gdańsk Oliwa, ul. Opacka 7 24.02.2018r. (sobota),  godz. 10:00 – 14:00

12-02-2018 1885 Rozrywka

Pod nogami żyrafy

Pod nogami żyrafy

„Pod nogami żyrafy” czyli kiedy sympatria staje się syntopią Wystawa prac Tomasza Zabrockiego w gdańskim ZOO Wernisaż: 04.02.2018, w godz. 12.00 – 14.00 Wystawa czynna: od 05.02.2018 do 4.10.2018 Miejsce: Pawilon żyraf w Gdańskim Ogrodzie...

02-02-2018 181 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28