Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Małgorzata Chmiel z Sejmu - lasy w ręce deweloperów?

Sie 01, 2017

(Publikacja sponsorowana)

Szanowni Państwo,

Udało się wcześniej zablokować podwyżkę opłaty paliwowej, ale niestety na ostatnim posiedzeniu Sejmu w czerwcu, PiS wstawił niespodziewanie do porządku obrad Sejmu... podwyżki cen wody i jednocześnie podwyżkę energii energetycznej . Oczywiście podwyżki głosujemy nocą.

 Dodatkowo, kiedy uwaga wszystkich była zwrócona na ustawy o sadach, PiS cichaczem przeprowadził , w ciągu 3 dni, procedurę ustawy o KZN.

Uchwalono tak dużą w skutki  ustawę, bez rzetelnej dyskusji każdego kolejnego jej artykułu.

Ja opiniowałam tę ustawę w imieniu Platformy Obywatelskiej ,wiec przedstawię Państwu pokrótce moje duże do niej wątpliwości.

 

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Projekt dotyczy powołania Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) państwowej osoby prawnej  jako super-mega podmiotu .

Ma on zarządzać  nieruchomościami Skarbu Państwa , uzyskiwać  wpływy z tego tytułu, w celu zwiększenia podaży nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe, w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności(czyli M+).

Cel słuszny, ale zapisy kontrowersyjne. Delikatnie mówiąc.

 

Ustawa przewiduje przejęcie przez KZN gruntów i lokali należących do Skarbu Państwa obecnie zarządzanych przez samorządy, spółki takie jak Polskie Koleje Państwowe czy Pocztę Polską, a także przez Agencje Wojskowe, Rolne i Lasy Państwowe, na terenie całego kraju.

Powoduje to odebranie tym podmiotom nieruchomości gruntowych, ale też  lokalowych. W uzasadnieniu do ustawy zapisano, że około 7,7 tysięcy hektarów gruntów ma przejść pod władanie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) , co wynosi ok. 9,5 mld złotych. Czy to jest jedna z przyczyn tego projektu?

 

  • Projekt rozporządzenia do tej ustawy przewiduje, że budowa mieszkań z programu M+, zostanie sfinansowana z dotacji z budżetu Państwa, w wysokości:

25 milionów złotych w 2017 roku, 125 milionów w 2018 i 50 milionów złotych w 2019 roku.

Są to zbyt małe pieniądze, by pokryć obiecane przez PiS ilości mieszkań. Pewnie dlatego omawiany projekt mówi o sprzedaży gruntów KZN na ten cel. Oznacza to wielką prywatyzacje gruntów Skarbu Państwa! Czyli wielka centralizacje naszego wspólnego majątku, żeby potem, po uważaniu, rozdawać, dzielić, sprzedawać i zaciągać kredyty pod zastaw tych naszych gruntów.

Przez tyle lat starliśmy się zdecentralizować zarzadzanie w kraju, a teraz kolejna ustawa cofa nas do PRL. Zcentralizować i rozdawać „po uważaniu”. Pomijając to, ze zarzadzanie centralne tak dużym majątkiem jest mniej efektywne gospodarczo.

PiS odda nasze lasy deweloperom?

  • Czy PiS planuje prywatyzację Lasów Państwowych (dopuszczoną przez ten projekt), po to by sfinansować program Mieszkanie+ i inne obietnice wyborcze?

W czasie ostatniej kampanii wyborczej politycy PiS, z panią Premier Szydło na czele zarzekali się , ze nie dopuszcza do prywatyzacji naszych lasów!!!! A w tej ustawie właśnie na to pozwalają, mimo licznych  sprzeciwu leśników.

Znowu  kłamstwo…A jeszcze niedawno ta partia wmawiała obywatelom, ze ratuje lasy przed prywatyzacja i zbierała podpisy pod referendum. Co za zakłamanie…

Ok. 600 tys. ha lasów trzeba będzie oddać do KZN. A to przecież zielone płuca miast, jak np. Trójmiejski Park Krajobrazowy(który tez jest na tej liście), czy lasy na Wyspie Sobieszewskiej.

W Polsce stopień zalesienia jest najniższy spośród sąsiadów(oprócz Ukrainy).

Ustawa ta otwiera furtkę do sprzedaży lasów deweloperom, w myśl zapisu, ze „mogą być zbywane innym podmiotom”.

To naprawdę atrakcyjne tereny dla deweloperów, bo leśne, wśród zieleni, czyli wygra biznes.

A drzewa tez będą wycięte, po „odlesieniu” w procedurze zmiany planu zagospodarowania….Żal naszych lasów!

Nawet związek zawodowy leśników wysłał list do p. premier Szydło, sprzeciwiając się „spieniężaniu polskich lasów”!

M+ i EKSMISJA

  • Grozne dla lokatorów są zapisy dopuszczające eksmisje lokatorów bez możliwości otrzymania lokalu socjalnego, czyli „na bruk”.

Wersja, która nam przedstawiono, nie była konsultowana z np. organizacjami lokatorskimi. Do ustawy dopisano przepisy ułatwiające wyrzucanie lokatorów  na ulice.

Są różne, trudne życiowe dramaty, które mogą powodować  zapaść finansowa i zaległości w płaceniu czynszu. Takim ludziom trzeba pomoc, a nie wyrzucać ich na bruk bez możliwości otrzymania lokalu socjalnego.

Chodzi o dopuszczenie w tej kontrowersyjnej ustawie tzw. najmu instytucjonalnego: osoba, która będzie chciała wynająć takie mieszkanie,, musi podpisać (według tej ustawy) oświadczenie, w formie aktu notarialnego, w którym zobowiązuje się, do opuszczenia lokalu w ciągu 14 dni, bez prawa lokalu socjalnego czy pomieszczenia zastępczego.

Czyli nie potrzeba wyroku sadu ws. eksmisji, żeby ludzi wyrzucić na bruk.

Podkreślam, że lokatorzy ci , przez lata mieszkania w tym zasobie, nie mogli się jednocześnie starać o lokal gminny, bo posiadają umowę najmu mieszkania. Czyli, jeśli zdarzy się trudna finansowa sytuacja, lokatorzy zostają z niczym….

 

  • Ustawa przewiduje także, że Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł zaciągać pożyczki oraz kredyty. Czyli kolejny program na kredyt!

PiS zamierza , według tej ustawy, budować  mieszkania we wskazanych przez siebie miejscach, dla wskazanych przez siebie ludzi, zaciągając kredyty pod zastaw naszych wspólnych nieruchomości gruntowych.

Oczywiście stosują taki zabieg, że KZN będzie państwowa  osoba prawna, więc jej długi nie będą powiększały deficytu budżetowego. Myślicie, że Polacy tego nie zauważą?

 

Planuje się  przy pomocy tej ustawy wyprzedaż majątku PKP, Poczty Polskiej i innych spółek zależnych od Skarbu Państwa.  Polaków się mami  tanimi mieszkaniami z programu M +.  I tak :

  • według rozporządzenia do tej ustawy za 50 metrowe mieszkanie np. w Gdańsku bez opcji wykupu będzie trzeba zapłacić 542,5 złotych miesięcznie samego czynszu. Bez mediów. A czynsz co roku ma ustalać rząd.

To jest wyższa cena, niż na przykład w mieszkaniach spółdzielczych, lub innych zasobach.

Polacy, którzy liczą na tanie mieszkania, mogą srodze się zawieść.

 

Popieramy przyspieszenie prac nad programem M+. Ale dlaczego złożony projekt jest tak fatalny?.

Powołany zostanie super- podmiot dla kolejnych Misiewiczów.

Ma ona przejmować wszystkie państwowe tereny . A jeżeli któraś ze spółek, czy agencji będzie zabiegała, żeby pozostawić jakiś teren w jej władaniu, to musi się na to zgodzić właściwy minister. To korupcjogenne założenia, umacniające kolesiostwo.

 

W skład Rady Nadzorczej tej super spółki mają wejść również sami swoi:

przewodniczącego i 5 członków wyznacza Minister Infrastruktury, oraz po jednym kandydacie:  ministrowie: finansów, rolnictwa i obrony narodowej.

Prezes tej spółki ma być powołany przez Premiera na wniosek Ministra Infrastruktury. Określa się to „konkurencyjnym i otwartym” naborem, czyli każdy poseł PiS z wyższym wykształceniem spełnia te warunki.

 

Obawiam się też, że omawiany projekt ustawy zniszczy niektóre spółki Skarbu Państwa, władające gruntami państwowymi, bo zabierze im tereny.

 

Szanowni Państwo,

Złożyliśmy, jako PO, poprawki do tego projektu ustawy, ale PiS wszystkie odrzucił.

Popieramy, mimo, ze jesteśmy opozycja, każde działanie rządu, które zwiększyłyby ilość wybudowanych mieszkań, bo zdajemy sobie sprawę, ze mieszkanie to dobro podstawowe.

Choć w tym wypadku mamy dużo zastrzeżeń….

 

Z poważaniem

Małgorzata Chmiel, poseł PO

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Redakcja StaraOliwa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, ogłoszeń i artykułów sponsorowanych zamieszczanych w serwisie StaraOliwa.pl

Ostatnio zmieniany wtorek, 01 sierpień 2017 22:26

Komentarze   

+5 #1 Witt 2017-08-02 09:51
Szanowna Pani Poseł.
Jako radna Gdańska przyglądała się Pani, jak Gdańsk, kawałek po kawałku, oddawany jest w ręce deweloperom. Jako radna popierała Pani drogę asfaltową z oświetleniem, idącą przez rezerwat Źródliska w Dolinie Ewy. A co z budowaniem "w/przy lesie" nowych mieszkań na Pani osiedlu (zbieg ul. Norblina i Orłowskiego - dwa artykuły pojawiły się na tym portalu)? Mieszkańcy przeciwko, podpisy poszły, uwagi zostały sporządzone. Ile z nich uwzględnili Pani koledzy? Podpowiem: 0 (za taki wynik zniżki należą się, jak psu buda). W rozpatrzeniu z 05 maja br. jak mantra przewija się: Uwaga nieuwzględniona. Co Pani w tej sprawie zrobiła? Czy zajęła Pani stanowisko?

Zamiast propagandy o PRLu i wytykaniu zakłamania proszę uwiarygodnić swoją narrację w lokalnej społeczności. Inaczej świeczek nie będzie, a róże (i to nie białe) trafią do żon.

Z wyrazami szacunku,
Mieszkaniec
Cytować

Newsletter

Historia

Film o Kuźni Wodnej w Oliwie

Od końca XII wieku wokół Potoku Oliwskiego powstało ok. 25 młynów. Mełły zboże, produkowały papier, a także przekuwały metale, z których miejscowi kowale produkowali przedmioty codziennego użytku. Jedną z tych...

10-11-2018 322 Historia

Patron i Pieśń Szkoły Podstawowej nr …

Historia Skoły Podstawowej numer 35 w Oliwie rozpoczyna się w 1947 roku w gmachu przy ul. Cystersów. W 1950 roku szkoła zostaje przeniesiona do budynku przy ówczesnej Alei Sprzymierzonych. Od 1968...

05-05-2018 2582 Historia

Ostatnio dodane

Narracje w Oliwie - 16 i 17 listopada

Narracje w Oliwie - 16 i 17 listopada

16 i 17 listopada w naszej dzielnicy odbędzie się jubileuszowa, 10 edycja festiwalu NARRACJE.

10-11-2018 293 Rozrywka

 Koncert „Droga do Wolności”

 Koncert „Droga do Wolności”

Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku oraz Zespół Tańca Ludowego „NEPTUN” AWFiS mają zaszczyt zaprosić na koncert „Droga do Wolności” organizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, który odbędzie się w piątek, 9 listopada 2018 roku...

06-11-2018 115 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Listopad 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30