Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Przykład działania uchwały krajobrazowej Przykład działania uchwały krajobrazowej

Uchwała krajobrazowa zagrożona. Wojewodo, nie urządzaj nam Gdańska! – apelują władze miasta

Mar 24, 2018

Walka z chaosem reklamowym w Gdańsku może odsunąć się w czasie. Wojewoda pomorski wszczął postępowanie w sprawie nieważności gdańskiej uchwały krajobrazowej, tłumacząc się przepisami obowiązującego prawa. Ze strony władz miasta padają zarzuty o polityczne podłoże decyzji wojewody.

22 marca wojewoda pomorski postanowił wszcząć postępowanie nadzorcze zmierzające do unieważnienia gdańskiej uchwały krajobrazowej.

- W mojej opinii, poprzedzonej dokładną analizą prawną, niektóre zapisy uchwały mogą przekraczać przyznane gminie uprawnienia – napisał wojewoda Dariusz Drelich w oświadczeniu opublikowanym dziś na stronie Urzędu Wojewódzkiego.- Przede wszystkim uchwała nie została ponownie wyłożona publicznie do wglądu. Dodatkowo zastrzeżenia budzą przepisy, które mówią o utrzymaniu w dobrym stanie technicznym nośników reklamowych, małej architektury i ogrodzeń, czy wskazywanie barw urządzeń reklamowych, ogrodzeń i elementów małej architektury – wylicza wojewoda. - Problematyczne jest też narzucanie uchwałą, to z jakich materiałów mogą być wykonane szyldy reklamowe informujące o prowadzonej działalności gospodarczej. Zastrzeżenia wzbudza również fakt, że uchwała określając zasady dotyczące tzw. reklamy wyborczej, czyni to w sposób niezgodny z obowiązującymi już przepisami regulującymi tę kwestię. (cała treść oświadczenia poniżej).

- Jeśli wojewoda ma wątpliwości, to powinien skierować wątpliwości co do poszczególnych zapisów uchwały krajobrazowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. To WSA powinien rozstrzygnąć zgodność z prawem tych przepisów – mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. W takim przypadku, mimo rozpatrywania prawidłowości poszczególnych punktów uchwały przez sąd, weszłaby ona w życie i rozpocząłby się dwuletni okres dostosowawczy. – Unieważniając tę uchwałę, (wojewoda) nie daje szansy, aby ten okres vacatio legis się spełnił. Czyli zatrzymuje ten wysiłek mieszkańców Gdańska na czas bliżej nieokreślony – komentuje Grzelak.

Wyważanie otwartych drzwi?

Władze Gdańska twierdzą, że ustawa nie przewiduje ponownego wyłożenie uchwały krajobrazowej do wglądu po naniesieniu poprawek. Wiceprezydent Grzelak na konferencji prasowej cytował postanowienia WSA w Łodzi w stosunku do tamtejszej uchwały krajobrazowej.

- To koronny dowód na brak dobrej woli. Wojewoda mógł oprzeć się o wyroki, które zapadły w Polsce. Ta kwestia została już w Polsce rozstrzygnięta – mówi Grzelak. – Ostatnimi czasy jesteśmy świadkami, jak wojewoda próbuje urządzać Gdańsk. Bez konsultacji zmienił nazwy ulic w Gdańsku - m.in. ul. Dąbrowszczaków na ul. Lecha Kaczyńskiego. A teraz, wbrew woli mieszkanek i mieszkańców Gdańska wyrażonych niejednokrotnie, chce uchylić uchwałę krajobrazową. Panie wojewodo, apelujemy. Nie urządzaj mieszkankom i mieszkańcom Gdańska.

- Decyzja pana wojewody jest decyzją czysto polityczną – mówi Piotr Borawski, szef klub Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta. – Przypomnę, że radni Prawa i Sprawiedliwości nie poparli tej uchwały. Klub PIS wstrzyma się od głosu. Jeden z radnych wyłamał się i zagłosował za, jeden zagłosował także przeciw tej uchwale – wyliczał Borawski. – PIS działa także przeciwko mieszkańcom i mieszkankom Gdańska. Ponad 80 proc. Mieszkańców naszego miasta popiera zapisy tej uchwały i chce jak najszybszego jej wprowadzenia. Radny Borawski sugerował również uleganie wojewody lobby reklamowemu. 

Władze Gdańska mają 5 dni na ustosunkowanie się do zarzutów zawartych w piśmie wojewody z dnia 22 marca.

Komunikat Wojewody Pomorskiego

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, a wykorzystywanymi przez władze miasta Gdańska do bieżących rozgrywek politycznych, nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi tzw. uchwały krajobrazowej informuję i wyjaśniam - w oparciu o jakie argumenty podjąłem decyzję o wszczęciu postępowania nadzorczego w tej sprawie. Moje działania podyktowane były i są wyłącznie przepisami obowiązującego prawa. Przypisywanie innych, niż prawne powodów mojej decyzji uważam za niestosowne, nieakceptowalne i wprowadzające opinię publiczną w błąd.

Przypominam, że zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych uchwała podlega ogłoszeniu niezwłocznie i wchodzi w życie w terminie w niej określonym.

Przepisy tej ustawy nie uzależniają publikacji od dokonania przez Wojewodę oceny jej zgodności z prawem zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym. 
Wojewoda nie działa tu bowiem jako organ II instancji, a jako organ nadzoru, który nie tylko może stwierdzić nieważność (w drodze rozstrzygnięcia nadzorczego) każdej uchwały organu jednostki samorządu terytorialnego - w terminie 30 dni przekazania przez organ wykonawczy, ale również zaskarżyć ją do sądu administracyjnego w każdym czasie (niezależnie od wejścia w życie).

Zatem powtarzanie i powielanie stwierdzenia, że wojewoda opublikował uchwałę bez zastrzeżeń jest wprowadzaniem w błąd. Publikacja jest procesem niezależnym od postępowania nadzorczego i nie oznacza, że organ nadzoru nie może mieć żadnych uwag wobec uchwał, które są publikowane.

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania zostało doręczone Radzie Miasta Gdańska drogą elektroniczną już w dniu jego podpisania (tj. w czwartek 22 marca 2018 r.) W zawiadomieniu wskazano, że Rada ma prawo składać wyjaśnienia w odniesieniu do przedstawionych zastrzeżeń. Podkreślam, że wszystkie terminy zostały dotrzymane. Aktualnie czekam na stanowisko Rady Miasta Gdańska.

W mojej opinii, poprzedzonej dokładną analizą prawną, niektóre zapisy uchwały mogą przekraczać przyznane gminie uprawnienia. Przede wszystkim uchwała nie została ponownie wyłożona publicznie do wglądu. Dodatkowo zastrzeżenia budzą przepisy, które mówią o utrzymaniu w dobrym stanie technicznym nośników reklamowych, małej architektury i ogrodzeń, czy wskazywanie barw urządzeń reklamowych, ogrodzeń i elementów małej architektury.

Problematyczne jest też narzucanie uchwałą, to z jakich materiałów mogą być wykonane szyldy reklamowe informujące o prowadzonej działalności gospodarczej. Zastrzeżenia wzbudza również fakt, że uchwała określając zasady dotyczące tzw. reklamy wyborczej, czyni to w sposób niezgodny z obowiązującymi już przepisami regulującymi tę kwestię.

Wszelkie zarzuty, które sugerują że jestem przeciwnikiem uporządkowania przestrzeni miejskiej w Gdańsku są bezpodstawne. Podkreślam, że fakt wskazania zastrzeżeń i wszczęcia postępowania nadzorczego, świadczy wyłącznie o staranności przeprowadzonej analizy prawnej. 

Wszystkie inicjatywy, które są w swej idei i założeniu słuszne i potrzebne, nie mogą być oparte o wadliwą interpretację prawa, czy jego łamanie. Zarzuty kierowane wobec mnie mówiące o „urządzania Gdańska”, są również nietrafione. Czy można „urządzaniem” nazywać realizowanie obowiązków, które nakłada na mnie prawo? Jestem zobowiązany go przestrzegać i tak też czynię. Chcę aby Gdańsk, jak i każde inne miasto województwa pomorskiego rozwijało się w oparciu o dobre i właściwe skonstruowane prawo lokalne, takie które nie wzbudza żadnych wątpliwości.

 

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany sobota, 24 marzec 2018 22:06

Newsletter

Historia

Podział Gdańska na dzielnice w latach …

Przedstawiamy bardzo ciekawy referat dra Jana Daniluka (Uniwersytet Gdański) dotyczący ewolucji podziału administracyjnego powojennego Gdańska (do końca 1973 roku).

13-12-2019 2579 Historia

"Miasta skoszarowane" Gdańsk …

Zapraszamy na zapis video spotkania z doktorem Janem Danilukiem, autorem książki "Miasta skoszarowane" Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945. Spotkanie odbyło się w 20 listopada w Muzeum...

23-11-2019 958 Historia

Ostatnio dodane

Rodzinny Piknik z Fokami i Morsami

Rodzinny Piknik z Fokami i Morsami

Sympatyków zimowych aktywności zapraszamy 22 lutego (sobota) do gdańskiego Zoo na Rodzinny Piknik z Fokami i Morsami.

18-02-2020 131 Rozrywka

Etnopodróże: W obiektywie serca. Fotorelacja z Meksyku. Spotkanie z Anetą Paluszkiewicz

Etnopodróże: W obiektywie serca. Fotor…

Zapraszam na fotorelację z wyjątkowej wyprawy do Meksyku. Dzika dżungla, piękne wodospady i jeziora, majańskie piramidy, miejsca mocy, szamani i medycyna Indian, klimatyczne miasteczka, natura, ludzie i zwierzęta. Były plany bez...

16-02-2020 140 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29