Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Widok z punktu widokowego przy Dworze I na Polankach Widok z punktu widokowego przy Dworze I na Polankach fot. Tomasz Strug

Lokalni przewodnicy będą opowiadać i zabiorą na spacer po Oliwie

Kwi 18, 2018

Oliwa dołącza premierowo do dzielnic, w których oprowadzają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Zapraszamy na wiosenne wykłady i specjalne spacery tematyczne, które są otwarte dla wszystkich osób interesujących się gdańskimi dzielnicami i lokalnymi historiami.

Oliwa, dzielnica w której Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają po raz pierwszy.

Otwarte wykłady i spacery zainauguruje pierwszy z trzech wykładów historycznych prowadzonych przez Sławomira Ruta – absolwenta gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, przewodnika trójmiejskiego, wykładowcę i egzaminatora.

- Rozpoczniemy naszą historyczną wędrówkę po Oliwie od X wieku. Opowiem o lokacji i rozwoju opactwa oliwskiego, dziejach dzielnicy w czasach książąt gdańskich, pod panowaniem krzyżackim i wreszcie – o Oliwie w Królestwie Polskim. Pierwszy wykład zakończę na sekularyzacji opactwa oliwskiego w Królestwie Pruskim. Historia dzielnicy przedstawię na tle historii Gdańska i Polski, a wykład będzie ilustrowany zdjęciami zabytków, miejsc, postaci w Oliwie – zapowiada Sławomir Rut.

Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Harmonogram wykładów: www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki 2018

Oliwa

23 kwietnia 2018, godz.18:00 Sławomir Rut Historia Oliwy do 1772 roku

wykład

7 maja 2018, godz. 18:00 Wojciech Walania Nowa Oliwa dzisiaj i jutro

wykład miejsce: Olivia Sky Club, spotykamy się przed Olivia Tower, Al. Grunwaldzka 472a

 

13 maja 2018, godz. 12:00 Marian Chomicki Park Oliwski i Pachołek

spacer, spotykamy się przed Oliwskim Ratuszem Kultury

14 maja 2018, godz.18:00 Sławomir Rut Historia Oliwy w latach 1772 – 1945

wykład

19 maja 2018, godz.12:00 Cystersi i Brygidki

spacer, spotykamy się przed Oliwskim Ratuszem Kultury

21 maja 2018, godz.18:00 Sławomir Rut Historia Oliwy po 1945 roku

wykład

27 maja 2018, godz. 12:00 Marcin Wilga Skarby dolin oliwskich

spacer, spotykamy się przed Oliwskim Ratuszem Kultury

28 maja 2018, godz.18:00 Marcin Wilga Geomorfologia Oliwy

wykład

3 czerwca 2018, godz. 12:00 Marian Chomicki Oliwska Gospódka

spacer, spotykamy się przed Oliwskim Ratuszem Kultury

4 czerwca 2018, godz. 18:00 prof. Andrzej Januszajtis Architektura Oliwy

wykład

10 czerwca 2018, godz. 12:00 Anna Perz Architektura Oliwy

spacer, spotykamy się przed Oliwskim Ratuszem Kultury

11 czerwca 2018, godz.18:00 Dr Barbara Bańkowska Portret urbanistyczny Starej Oliwy

wykład

17 czerwca 2018, godz.12:00 Świątynie Oliwskie – Synagoga

spacer, spotykamy na pętli tramwajowej w Oliwie przy budce dyspozytora

18 czerwca 2018, godz.18:00 Dr Katarzyna Rozmarynowska Parki i ogrody oliwskie

wykład

24 czerwca 2018, godz. 12:00 Świątynie Oliwskie – Meczet

spacer, spotykamy się o godz. 11:45 przed Meczetem, ul. Abrahama 17A

25 czerwca 2018, godz 18:00 Tomasz Strug Wybitni Oliwianie

wykład

 

2 lipca 2018, godz. 18:00 prof. Kazimierz Nowosielski Nekropolia oliwska

wykład ze spacerem

Wykłady: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna, ul. Opata Jacka Rybickiego 25

 

Nowy Port z lotu ptaka i historie o życiu portowej dzielnicy

Nowy Port zmieniał się i rozrastał. Na miejscu zburzonych strzałami z Schlezwiga-Holsteina budynków tuż po wojnie powstawały nowe. Podczas spotkania 18 kwietnia o godz. 17.30 archeolog Wojciech Samól, na ponad 40 zdjęciach lotniczych, pokaże jak dzielnica w latach 1943-1996 wyglądała z lotu ptaka.

28 kwietnia o godz. 16.00 posłuchamy rozmowy o minionych czasach, gdy dzielnica tętniła portowym życiem. „Przy Placu Wolności znajduje się kantor, wywodzący się z epoki cinkciarzy. W tej okolicy niegdyś zbierali się handlarze walutą, kwitł nielegalny handel, spotykali się szmuglerzy oraz inne osoby, które chciały zarobić na obecności w Nowym Porcie zagranicznych marynarzy. W tym miejscu miał również swoją siedzibę lokal gastronomiczny Wiking, będący – obok gdyńskiego Maxima – jednym z najbardziej znanych klubów w PRL. Znajdowała się tutaj restauracja, wieczorami zaś działał klub nocny. Przyciągał rozmaitą klientelę, przede wszystkim zagranicznych marynarzy.” - czytamy w wydanym przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i IKM przewodniku po Nowym Porcie. Więcej ciekawostek przedstawią mieszkańcy dzielnicy – Iwona Kwiatkowska i Jerzy Owczarski, dawni pracownicy Portu i Baltony.

Miejsce: Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, ul. Wyzwolenia 49

Więcej o Nowym Porcie: http://bit.ly/wideo_NowyPort.

 

Orunia. Tajemnice organów z kościoła św. Jana Bosko

Kościół na Oruni powstał już w I połowie XV wieku, kiedy to Krzyżacy wznieśli tu kaplicę. Pierwotnie był to kościół ewangelicki. Historia organów jest bardzo zawiła. Wg. dokumentów historycznych, zostały zbudowane przez Johanna Hellwiga w 1611 roku. Instrument był co najmniej dwukrotnie poważnie uszkadzany: pierwszy raz podczas pożaru kościoła w 1636 roku i drugi przy wielkim wybuchu prochu w pobliskiej baszcie prochowej.

O tym, w jakim stanie znajdują się dzisiaj i kto ratował go ze zrujnowanego w czasie II Wojny Światowej kościoła opowie 23 kwietnia o godz. 18.00 dr hab. Andrzej Szadejko - adiunkt w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów Mertena Friese w kościele oo. Franciszkanów p/w św. Trójcy w Gdańsku. Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich.

Miejsce: Stacja Orunia GAK, ul. Gościnna 10

Więcej o Oruni: http://bit.ly/wideo_Orunia.

 

Chełm i Biskupia Górka

Początki Chełmu sięgają roku 1356, z części wsi Górka (obecnie Biskupia Górka) należącej do biskupów włocławskich wydzielono Nową Górkę, zwaną Stolzenberg – Wyniosła Góra. Nazwę spolszczono po 1949 roku na Chełm. W 1414 roku po zniszczeniu dworu biskupa na Starej Górce kolejny wzniesiono na Nowej Górce. Położony blisko fortyfikacji gdańskich Stolzenberg często ulegał zniszczeniom wojennym, m.in. w 1577 roku podczas oblężenia Gdańska przez wojska Stefana Batorego, który tam właśnie urządził kwaterę główną. W związku z ograniczeniem miejsca pod osadnictwo wzdłuż drogi prowadzącej na Chełm, obecnie ulica Stoczniowców, powstała część wioski zwanej Bischofsthal po raz pierwszy potwierdzonej w 1641 roku... O początkach Chełmu i Biskupiej Górki 24 kwietnia o godz. 18.00 opowie prof. dr hab. Klemens Bruski.

Miejsce: Gdańska Szkoła Wyższa, ul. Biskupia 24b

Więcej o Biskupiej Górce: http://bit.ly/wideo_BiskupiaGórka.

 

Dzień Wolnej Sztuki na Zaspie. Szlakiem pięciu murali

Dzień Wolnej Sztuki pod hasłem „Das Mural” - otwiera sezon spacerów z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Autorami prac są artyści ze wszystkich zakątków świata, a wśród nich sporą grupę stanowią malarze z Niemiec. - Przyjdź na spacer 21 kwietnia o godz. 12.00 i dowiedz się jak niemieckie w prace w Kolekcji komentują rzeczywistość, jak wpisują się w skomplikowaną historycznie przestrzeń Zaspy oraz czy obroniłyby się na ścianach Berlina – zapowiada Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po Zaspie.

Dzień Wolnej Sztuki to inicjatywa, w ramach której muzea i galerie pomagają swoim gościom skupić się na pięciu wybranych pracach ze swoich kolekcji.

Początek spaceru: Plama GAK, ul. Pilotów 11.

Więcej o Zaspie: http://bit.ly/wideo_Zaspa.

---

Otwarte wykłady i spacery przygotowujące Lokalnych Przewodników i Przewodniczki trwają do końca czerwca. Regularne spacery w dzielnicach rozpoczną się w drugiej połowie czerwca.

---

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Organizatorzy w dzielnicach: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta, Grupa Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Plama GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska.

Partnerzy: Stowarzyszenie WAGA, Gdańska Szkoła Wyższa, CSW Łaźnia, Rada Dzielnicy Oliwa, Oliwski Ratusz Kultury, portal www.staraoliwa.pl.

Harmonogram wykładów: www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki

 

Pw/IKM

 

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 czerwiec 2018 14:02

Komentarze   

+2 #1 Smutne porownanie 2018-04-22 13:04
https://kongresregionow.pl/aktualnosci/381-czy-kawiarnie-zabijaja-nasze-miasta

Wlasnie tego boje sie w Oliwie. Jak tu bedzie za 15 lat. Czy to bedzie nadal kameralna dzielnica ze znajacymi sie od pokolen mieszkancami, z duza iloscia zieleni i drobnymi punktami uslugowymi i handlowymi? Czymodna dzielnica snobow, na wzor warszawski, gdzie o historii i klimacie dawno zapomniano? Od poczatku dzialanie tej wladzy dazy do tego drugiego. Od wprowadzenia horrendalnych czynszow dla dotychczasowych przedsiebiorcow, od lat znanych mieszkancom, legendarnych punktow i sklepikow po umiejscowienie niemal w sercu dzielnicy gigantycznego centrum biznesowego z najwyzszym wiezowcem po warszawie, ktore zdominowalo dotychczasowy charakter dzielnicy. W tej chwili wplyw polityki i biznesu w lokalnych mediach zamyka wszystkim usta i nakazuje jedna retoryke. Za kilkanascie lat zobaczymy, kto mial racje. Calosc uzupelniaja coraz liczniejsze grodzone osiedla deweloperskie upychane gdzie sie da.
Cytować

Newsletter

Historia

Motława czyli historia boiska, którego…

Boisko z prawie stuletnią historią przestało istnieć. Przy ul. Kościerskiej w Oliwie wychowały się pokolenia mieszkańców tej dzielnicy, ale także piłkarze, którymi Gdańsk się szczyci. Niedawno posadzono tam kilkaset drzew...

04-03-2019 1674 Historia

Włókniarz Oliwa

Pan Marek Gosieniecki przesłał nam ciekawe zdjęcie, które może rozpocznie odtwarzanie sportowej historii powojennej Oliwy. To zarazem historia znikającego na naszych oczach boiska przy ul. Kościerskiej, które lata świetności przeżywało...

16-02-2019 855 Historia

Ostatnio dodane

Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie

Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie

W 2015 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku  podpisało umowę z Basilem Alkazzim, wybitnym artystą, humanistą i mecenasem sztuki o zbudowaniu w Oddziale Sztuki Nowoczesnej kolekcji malarstwa młodych polskich artystek i...

18-04-2019 69 Rozrywka

Oliwskie Święto Książki 2019

Oliwskie Święto Książki 2019

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza już po raz piąty do Oliwy na wyjątkowe, radosne święto czytania.

18-04-2019 68 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Kwiecień 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30