Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Foliowe rękawy, którymi do Motławy płyną ścieki z przepompowni na Ołowiance Foliowe rękawy, którymi do Motławy płyną ścieki z przepompowni na Ołowiance fot. Tomasz Strug

Nasze ścieki nadal trafiają do Zatoki Gdańskiej [VIDEO]

Maj 16, 2018

W przepompowni ścieków Ołowianka trwają prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. Być może sytuacja poprawi się w nocy. Przepompownia nadal działa w trybie awaryjnym, co oznacza wylewanie ścieków z dużej części gdańskich dzielnic, Sopotu i Chwaszczyna prosto do Motławy. Uruchomiono również spust awaryjny ścieków prze teren dawnej oczyszczalni ścieków Zaspa w Brzeźnie. Do mieszkańców nadal kierowane są apele  o ograniczenie zużycia wody wyłącznie do celów sanitarnych. Im mniej wody wróci do kanalizacji sanitarnej, tym mniej ścieków będzie wypuszczone do Motławy i dalej do Zatoki Gdańskiej.

Cały czas trwają prace mające na celu przywrócenie sprawności 4 silnikom, której zostały wczoraj zalane i unieruchomione. Jeden z silników jest osuszany w Gdańsku, co powinno zakończyć się dzisiejszej nocy, wówczas nastąpi ocena jego sprawności. Kolejne trzy silniki,są osuszane i przezwajane poza Gdańskiem. W późnych godzinach nocnych spodziewana jest także dostawa dodatkowego silnika zamówionego przez Saur Neptun Gdańsk w Holandii. Montaż tego urządzenia ma zmniejszyć ilość awaryjnego zrzutu ścieków do Motławy o 90%. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin. Do uruchomienia Przepompowni Ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

Awaryjny zrzut ścieków do rzeki ma na celu zabezpieczyć gdańskie dzielnice przed niekontrolowanym wylewem ścieków i zalaniem domów. O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych. Pojemność tych jednostek pływających to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

W zmodernizowanej kilkanaście lat temu przepompowni na Ołowiance znajdują się na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Podczas dzisiejszego spotkania z mediami, przedstawiciele SNG poinformowali, że przyczyną awarii silników mógł być dwukrotny, postępujący po sobie spadek napięcia w sieci energetycznej. Strumień napływająccy ścieków i splot wydarzeń spowodował zalania dwóch silników awaryjnych. To sytuacja precedensowa, kórej nie przewidzieli autorzy projektu przepompowni.. Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak zapowiedział powołanie niezależnej komisji, która zbada przyczyny awarii.

Dla ograniczenia ilości ścieków dopływających do przepompowni uruchomiono kolejny awaryjny zrzut ścieków na Zaspie do Kanału Władysława IV. Ujście kanału znajduje się w pobliżu ujścia Motławy do Zatoki Gdańskiej.

W ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zrzucane do Motławy ścieki ulegają rozcieńczeniu i nie zagrażają zdrowiu ludzi. Ścieki spuszczane w Brzeźnie również mają się „dobrze” z wodami Zatoki Gdańskiej. Nadal rekomendowany jest zakaz kąpieli na gdańskich plażach. Ocena szkód dla środowiska oraz możliwości ich naprawienia ma nastąpić po zakończeniu awarii.

Woda w kranach jest czysta

Informujemy mieszkańców, że spożywanie wody z kranu jest bezpieczne - Zapewnia Sarur Neptun Gdańsk.  Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z 8 ujęć głębinowych, 1 ujęcia drenażowego, 1 powierzchniowego w Straszynie.

Do mieszkańców nadal kierowane są apele  o ograniczenie zużycia wody wyłącznie do celów sanitarnych. Im mniej wody wróci do kanalizacji sanitarnej, tym mniej ścieków będzie wypuszczone do Motławy i dalej do Zatoki Gdańskiej.

Do Przepompowni ścieków Ołowianka odprowadzane są ścieki z następujących dzielnic Gdańska:

 1. 1.Osowa
 2. 2.Żabianka – Wejhera – Jelitkowo - Tysiąclecia
 3. 3.Oliwa
 4. 4.VII Dwór
 5. 5.Strzyża
 6. 6.Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny
 7. 7.Brętowo
 8. 8.Matemblewo
 9. 9.Piecki
 10. 10.Przymorze Małe, Przymorze Wielkie
 11. 11.Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec
 12. 12.Brzeźno
 13. 13.Letnica
 14. 14.Nowy Port
 15. 15.Młyniska
 16. 16.Aniołki
 17. 17.Suchanino
 18. 18.Śródmieście

oraz Chwaszczyno i Sopot.

Pp/SNG

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 maj 2018 10:13

Newsletter

Historia

Architektura Oliwy - wykład prof. Jakub…

Katedra, kościół św. Jakuba, Dwory Oliwskie czy domki przy ul. Kwietnej. Opisania dawnej architektury Oliwy podjął się Jakub Szczepański.

28-05-2019 1178 Historia

Oliwa w latach II wojny światowej - wyk…

Sala Oliwskiego Ratusza Kultury była 6 maja wypełniona po ostatnie miejsce przez osoby interesujące się historią naszej dzielnicy. Za nami wykład dra Jana Daniluka, który został wygłoszony w ramach projektu...

07-05-2019 820 Historia

Ostatnio dodane

Viva Oliva 2019

Viva Oliva 2019

Znamy już wstępny, program tegorocznego święta dzielnicy. Szczegółowy program wydarzeń na stoiskach wkrótce, a zapisy na oba pchle targi ruszą 1 czerwca br. Na ten temat informacje będą dostępne na...

14-06-2019 907 Rozrywka

Performance muzyczny Sign Libra 

Performance muzyczny Sign Libra 

Właśnie rozpoczęliśmy drugą edycję alternatywnych Rezydencji Artystycznych w Gdańsku Oliwie organizowanych przez Fundację Kolonia Artystów Teraz. Rok temu rezydentkami programu były członkinie wileńskiego kolektywy Studium P oraz Indre Liskauskaite. W...

11-06-2019 169 Rozrywka

 1. Najnowsze
 2. Oceniane
 3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Czerwiec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30