Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Irena Jarocka Irena Jarocka fot. Marek Karewicz

W Oliwie będzie skwer Ireny Jarockiej

Wrz 06, 2018

Kilkadziesiąt lat temu odbywały się tu potańcówki albo przedstawienia cyrkowe. Oliwianie znają to miejsce z pachnących bzów a od niedawna z nowego placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Zielony skwer u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza będzie nosił imię Ireny Jarockiej. W Oliwie słynna piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość.

Na czerwcowej sesji Rady Miasta, gdańscy rajcy nadali imię Ireny Jarockiej skwerowi położonemu w Oliwie, u zbiegu ulic: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza. To właśnie w Oliwie piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość, mieszkając do 1968 roku przy ulicy Słonecznej 6.

Uroczyste nadanie imienia Ireny Jarockiej skwerowi w Oliwie odbędzie się 12 września o godz. 11.00.

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku z Srebrnej Górze koło Żnina. Niespełna rok później, w 1947 roku państwo Jaroccy przeprowadzili się do Oliwy. Tutaj Irena Jarocka chodziła do szkoły podstawowej i do V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego przy ulicy Polanki 130. W Oliwie kończy również Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego i Biologii. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku na wydziale wychowania muzycznego. Można przyjąć, że początki jej śpiewania związane są z Oliwą. W siódmej klasie szkoły podstawowej Irena Jarocka zaczęła uczęszczać do chóru działającego przy Katedrze Oliwskiej. Występowała również w Katolickim Kole Dramatycznym działającym przy parafii.

Irena Jarocka współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla, a w 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku. W tym też roku pierwszy raz wystąpiła na KFPP w Opolu. Wielokrotnie występowała także na festiwalu w Sopocie. Współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Koncertowała w kraju i za granicą, w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Jej przebojami były takie piosenki jak „Motylem jestem”, „Kawiarenki”, „Wymyśliłam cię”, „Gondolierzy znad Wisły” czy „Sto lat czekam na twój list. W 2008 nagrała ostatnią płytę z premierowymi piosenkami pt. „Małe rzeczy”. W 2010 wspólnie z Michaelem Boltonem nagrała swój ostatni przebój „Break Free”.

Jarocka była także aktorką, wystąpiła m.in. u boku Andrzeja Kopiczyńskiego w filmie „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” - kinowej wersji losów inżyniera Stefana Karwowskiego z serialu „Czterdziestolatek”.

Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 w Warszawie.

W 2013 roku klasowi koledzy piosenkarki ufundowali ławeczkę jej imienia, która znajduje się w V LO. Do dziś znajomość z Ireną Jarocką wspomina wielu mieszkańców naszej dzielnicy.

Skwer Ireny Jarockiej lokalizacja

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miasta Gdańska zdnia 28 czerwca 2018 roku

Skwer przy Żeromskiego 

Pierwotnie skwer miał nosić imię związanych z Oliwą Jana i Macieja Kilarskich. Z takim wnioskiem wystąpiła w tym roku Rada Oliwy. Decyzja ta zyskała aprobatę Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska. Jednak potem okazało się, że kilka lat wcześniej grupa mieszkańców zwróciła się do prezydenta Gdańska o upamiętnienie Ireny Jarockiej poprzez nazwanie jakiegoś miejsca na terenie miasta. Później doprecyzowano pisemny wniosek, wskazując zielony skwerek w Oliwie.

Zarząd Dzielnicy Oliwa, wychodząc naprzeciw wnioskowi mieszkańców, zadeklarował znalezienie innego, godnego miejsca dla upamiętnienia Jana i Macieja Kilarskich. W porozumieniu z rodziną słynnych oliwian, wskazana będzie powstająca ulica o roboczej nazwie „Nowa Opacka”.

Sam skwer przy ul. Żeromskieog bardzo powoli się zmienia. Proces ten zapoczątkowała Rada Oliwy, która ufundowała kilka lat temu pierwszy w dzielnicy zestaw urządzeń siłowni zewnętrznej. Pomysł ten okazał się strzałem w 10. Z siłowni mieszkańcy korzystaja nawet zimą.  Następnie stworzono tu dzięki pieniądzom Rady niewielki plac zabaw, który rozbudowano w ubiegłym roku ze środków Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie powstał kompleksowy projekt zagospodarowania całego skweru, który zakłada m.in  przebudowę alejek i powstanie fontanny. Brakuje jednak pieniędzy na dokończenie całośc projektu.

ts/umg

Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2018 01:11

Newsletter

Historia

Historia Campusu Uniwersytetu Gdańskieg…

27 maja 2019 roku w Oliwskim Ratuszu Kultury odbył się wykład Marcina Szumnego „Campus Uniwersytetu Gdańskiego”. Wykład wygłoszono w ramach cyklu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

20-06-2019 789 Historia

Architektura Oliwy - wykład prof. Jakub…

Katedra, kościół św. Jakuba, Dwory Oliwskie czy domki przy ul. Kwietnej. Opisania dawnej architektury Oliwy podjął się Jakub Szczepański.

28-05-2019 1637 Historia

Ostatnio dodane

Mozartiana 2019

Mozartiana 2019

Gdańskie święto muzyki Mozarta to zawsze duża dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku. 7 festiwalowych dni, około 200 artystów, 12 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenerii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i Domu...

20-08-2019 98 Rozrywka

Spacer szlakiem Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim

Spacer szlakiem Galerii Współczesnej R…

GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA Spotkanie #5 Galeria Rzeźby Gdańskiej Gdańska Galeria Miejska 25 sierpnia zaprasza na piąte już spotkanie z cyklu Gdańsk-Miasto-Sztuka, podczas którego przyjrzymy się ukrytej wśród złożenia parkowego w Oliwie Galerii Rzeźby...

19-08-2019 338 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31