Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Irena Jarocka Irena Jarocka fot. Marek Karewicz

W Oliwie będzie skwer Ireny Jarockiej

Wrz 06, 2018

Kilkadziesiąt lat temu odbywały się tu potańcówki albo przedstawienia cyrkowe. Oliwianie znają to miejsce z pachnących bzów a od niedawna z nowego placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Zielony skwer u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza będzie nosił imię Ireny Jarockiej. W Oliwie słynna piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość.

Na czerwcowej sesji Rady Miasta, gdańscy rajcy nadali imię Ireny Jarockiej skwerowi położonemu w Oliwie, u zbiegu ulic: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza. To właśnie w Oliwie piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość, mieszkając do 1968 roku przy ulicy Słonecznej 6.

Uroczyste nadanie imienia Ireny Jarockiej skwerowi w Oliwie odbędzie się 12 września o godz. 11.00.

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku z Srebrnej Górze koło Żnina. Niespełna rok później, w 1947 roku państwo Jaroccy przeprowadzili się do Oliwy. Tutaj Irena Jarocka chodziła do szkoły podstawowej i do V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego przy ulicy Polanki 130. W Oliwie kończy również Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego i Biologii. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku na wydziale wychowania muzycznego. Można przyjąć, że początki jej śpiewania związane są z Oliwą. W siódmej klasie szkoły podstawowej Irena Jarocka zaczęła uczęszczać do chóru działającego przy Katedrze Oliwskiej. Występowała również w Katolickim Kole Dramatycznym działającym przy parafii.

Irena Jarocka współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla, a w 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku. W tym też roku pierwszy raz wystąpiła na KFPP w Opolu. Wielokrotnie występowała także na festiwalu w Sopocie. Współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Koncertowała w kraju i za granicą, w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Jej przebojami były takie piosenki jak „Motylem jestem”, „Kawiarenki”, „Wymyśliłam cię”, „Gondolierzy znad Wisły” czy „Sto lat czekam na twój list. W 2008 nagrała ostatnią płytę z premierowymi piosenkami pt. „Małe rzeczy”. W 2010 wspólnie z Michaelem Boltonem nagrała swój ostatni przebój „Break Free”.

Jarocka była także aktorką, wystąpiła m.in. u boku Andrzeja Kopiczyńskiego w filmie „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” - kinowej wersji losów inżyniera Stefana Karwowskiego z serialu „Czterdziestolatek”.

Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 w Warszawie.

W 2013 roku klasowi koledzy piosenkarki ufundowali ławeczkę jej imienia, która znajduje się w V LO. Do dziś znajomość z Ireną Jarocką wspomina wielu mieszkańców naszej dzielnicy.

Skwer Ireny Jarockiej lokalizacja

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miasta Gdańska zdnia 28 czerwca 2018 roku

Skwer przy Żeromskiego 

Pierwotnie skwer miał nosić imię związanych z Oliwą Jana i Macieja Kilarskich. Z takim wnioskiem wystąpiła w tym roku Rada Oliwy. Decyzja ta zyskała aprobatę Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska. Jednak potem okazało się, że kilka lat wcześniej grupa mieszkańców zwróciła się do prezydenta Gdańska o upamiętnienie Ireny Jarockiej poprzez nazwanie jakiegoś miejsca na terenie miasta. Później doprecyzowano pisemny wniosek, wskazując zielony skwerek w Oliwie.

Zarząd Dzielnicy Oliwa, wychodząc naprzeciw wnioskowi mieszkańców, zadeklarował znalezienie innego, godnego miejsca dla upamiętnienia Jana i Macieja Kilarskich. W porozumieniu z rodziną słynnych oliwian, wskazana będzie powstająca ulica o roboczej nazwie „Nowa Opacka”.

Sam skwer przy ul. Żeromskieog bardzo powoli się zmienia. Proces ten zapoczątkowała Rada Oliwy, która ufundowała kilka lat temu pierwszy w dzielnicy zestaw urządzeń siłowni zewnętrznej. Pomysł ten okazał się strzałem w 10. Z siłowni mieszkańcy korzystaja nawet zimą.  Następnie stworzono tu dzięki pieniądzom Rady niewielki plac zabaw, który rozbudowano w ubiegłym roku ze środków Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie powstał kompleksowy projekt zagospodarowania całego skweru, który zakłada m.in  przebudowę alejek i powstanie fontanny. Brakuje jednak pieniędzy na dokończenie całośc projektu.

ts/umg

Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2018 01:11

Newsletter

Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 2008 Historia

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24...

02-04-2020 502 Historia

Ostatnio dodane

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja Lato 2020

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja La…

Nie poddajemy się pandemii. Po wiosennym zamrożeniu czas przejrzeć szafy, piwnice i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Powracamy z kolejną edycją Oliwskiej Wyprzedaży Garażowej. W tym sezonie zakupom sprzyjać będzie cisza...

15-06-2020 1131 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Weźcie koniecznie udział w rodzinnych warsztatach o sztuce współczesnej, które będą się odbywać w Pałacu Opatów (siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej). Zwiedzając wystawy stałe i czasowe, eksplorując Park Oliwski, poznacie sztukę...

16-02-2020 912 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31