Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Józef Antczak podczas pracy Józef Antczak podczas pracy fot. L. Trawicki (Muzeum Gdańska)

Pokaz kucia podków w Kuźni Wodnej w Oliwie

Wrz 25, 2018

29 września 2018 r. w Kuźni Wodnej w Oliwie, oddziale Muzeum Gdańska, odbędzie się bezpłatny pokaz kucia podków. Pod okiem specjalistów oraz rodziców, najmłodsze gdańszczanki i najmłodsi gdańszczanie będą mogli dowiedzieć się jak wyglądała i wygląda produkcja metalowych wzmocnień końskich kopyt.

Od początków jeździectwa w starożytności, nasi przodkowie szukali odpowiedzi na pytanie jak zaradzić ścieraniu się kopyt koni, które na swoim grzbiecie niosły dodatkowy ciężar – jeźdźca i jego ekwipunek? Na to pytanie, od podszewki, odpowie pokaz kucia podków, który odbędzie się w Kuźni Wodnej w Oliwie. 

Około 400 roku p.n.e. grecki wódz Ksenofont, szukając sposobu utwardzenia kopyt, zalecał trzymać konie w stajniach o podłodze lekko pochyłej. Kolejnym etapem na drodze do wynalezienia podków były stosowane przez Rzymian, jak i wiele innych ludów specjalne sandały dla koni. Prawdziwe podkowy, przybijane gwoździami, stanowiące jedyną skuteczną ochronę przed ścieraniem wynaleziono najpewniej około 5 w. n.e., o czym świadczy podkowa z grobu frankijskiego króla Childeryka I – mówi Lech Trawicki z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie. 

Wykłady i warsztaty…

W sobotę 29 września, od godz. 12:00 do 16:00 Józef Antczak, kowal z Kadyn oraz jego uczniowie przeprowadzą pokazy kucia podków, podczas których będą opowiadać o tajemnicach produkcji, a także samej historii. Z praktycznego punktu widzenia, historia buta końskiego w kształcie litery „U” wydaje się dużo bardziej złożona niż możemy dziś przypuszczać…

J+ zef Antczak podczas pracy, fot. L. Trawicki (Muzeum Gda+äska) (6)

- Wraz z pojawieniem się podków, pojawił się problem. Podkute kopyta nie ścierały się, a więc stale narastały - ok. 1 cm na miesiąc. Gdy kopyta stawały się zbyt długie, koń zmieniał postawę, co powodowało nietypowe obciążenie stawów. W konsekwencji wierzchowiec poruszał się z coraz większym trudem. Dlatego co około 6 tygodni kopyta należało rozkuć i przywrócenie im przez ostruganie normalnej długości i wysokości oraz ponowne ich okucie. Zazwyczaj pracę kowala kojarzymy z bogato zdobionymi elementami kutymi, albo produkcją dawnego oręża. W rzeczywistości dawny kowal, dużo pracy poświęcał na produkcję prostych podków – dodaje Lech Trawicki.

… pod okiem mistrza

Józef Antczak (ur. 1954) zawód kowala-podkuwacza koni wykonuje od 40 lat. W czternastym roku życia przejął obowiązki ojca. Po ukończeniu szkół, funkcja podkuwacza koni stała się nie tylko zawodem i sposobem na życie, ale też rolą społeczną. Przez wiele lat był on stacjonarnym podkuwaczem w uznanych stadninach w Liskach i Kadynach. Po siedemnastu latach codziennej praktyki zawodowej i zdaniu egzaminu z kowalstwa, podkuwania koni oraz ortopedii koni, zdobył tytuł mistrza w jednym z najbardziej cenionych i uznawanych Cechów Rzemiosł, w Gdańsku, a także współpracował z polską Kadrą Olimpijską w 1996 r., która startowała wówczas na igrzyskach w Atlancie.

W tym zawodzie niezmiernie ważne jest odpowiednie podejście nie tylko do koni, ale też do ludzi: umiejętność współpracy, przekonywania, dostosowywania się do sytuacji i warunków pracy, które w polskich stajniach i stadninach są różne. Współczesny podkuwacz musi nie tylko znać fach od strony technicznej, ale także posiadać wiedzę z zakresu weterynarii i ortopedii czy nowoczesnych, nieznanych w Polsce technik podkuwania i regeneracji kopyt – mówi Józef Antczak.

Pokaz kucia podków z Józef Antczakiem z Kadyn odbędzie się: 29 września 2018 r. (sobota) w godz. 12:00-18:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Andrzej Gierszewski / Muzeum Gdańska

 

Gdzie?: Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1

Kiedy?: 29 września 2018 r., godz. 12:00-18:00

Wstęp: bezpłatny

Ostatnio zmieniany środa, 03 październik 2018 14:27

Newsletter

Historia

Motława czyli historia boiska, którego…

Boisko z prawie stuletnią historią przestało istnieć. Przy ul. Kościerskiej w Oliwie wychowały się pokolenia mieszkańców tej dzielnicy, ale także piłkarze, którymi Gdańsk się szczyci. Niedawno posadzono tam kilkaset drzew...

04-03-2019 1708 Historia

Włókniarz Oliwa

Pan Marek Gosieniecki przesłał nam ciekawe zdjęcie, które może rozpocznie odtwarzanie sportowej historii powojennej Oliwy. To zarazem historia znikającego na naszych oczach boiska przy ul. Kościerskiej, które lata świetności przeżywało...

16-02-2019 877 Historia

Ostatnio dodane

Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie

Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie

W 2015 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku  podpisało umowę z Basilem Alkazzim, wybitnym artystą, humanistą i mecenasem sztuki o zbudowaniu w Oddziale Sztuki Nowoczesnej kolekcji malarstwa młodych polskich artystek i...

18-04-2019 129 Rozrywka

Oliwskie Święto Książki 2019

Oliwskie Święto Książki 2019

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza już po raz piąty do Oliwy na wyjątkowe, radosne święto czytania.

18-04-2019 133 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Kwiecień 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30