Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Symulacja zabudowy w oparciu o nowy plan Symulacja zabudowy w oparciu o nowy plan mat. BRG

Nawet 128 mieszkań może powstać na terenie UG

Sty 03, 2019

Tylko kilka dni zostało na przesłanie do Biura Rozwoju Gdańska opinii na temat możliwości powstania zabudowy mieszkaniowej na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 1a w Oliwie.

Przypomnijmy, Uniwersytet Gdański wystąpił do BRG z wnioskiem o zmianę obecnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów dawnego rektoratu UG a wcześniej Liceum nr IX. UG chciała postawić tu budynek mieszkalny do 40 metrów wysokości. Własnościowe mieszkania miałyby być zachętą do pracy na uczelni dla kadry naukowej z zagranicy.

- Celem działania uczelni i jej strategią jest stworzenie warunków, które pozwolą na otrzymanie przez uczelnię najwyższych certyfikatów oraz standardów – mówił na dyskusji publicznej Mirosław Czapiewski, kanclerz UG. - Uniwersytet Gdański chce tak jak uczelnie na całym świecie zapewniać profesorom wizytującym odpowiednie warunki na najwyższym poziomie.

Zamiar budowy wieżowca z mieszkaniami  spotkał się z negatywnym odbiorem wśród mieszkańców dzielnicy. Stanowczo przeciwko planom UG protestuje Rada Oliwy. 

- Jako Rada Dzielnicy będziemy podtrzymywać stanowisko, że gwarancja zaplecza mieszkaniowego dla potencjalnych profesorów wizytujących może zostać zrealizowana na podstawie planu obowiązującego, tj. jako funkcja usługowa - hotele asystenckie – mówił w czasie dyskusji publicznej Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.  - Takie rozwiązanie gwarantuje kontrolę nad obiektem, niezależnie od tego czy nastąpią w przyszłości zmiany we władzach uczelni. Wydaje się niepokojące, że uczelnia wkracza na pole deweloperskie, poprzez sprzedaż terenów których jest właścicielem na cele mieszkaniowe, a jednocześnie ubiega się o pozyskiwanie nowych gruntów z ulgami.

Wątpliwości Rady Oliwy zdaje się podzielać Karol Ważny, radny miasta Gdańska.  - Nie do końca zrozumiała jest potrzeba zapewnienia profesorom wizytującym mieszkań. Profesorowie, którzy stacjonowaliby w Gdańsku nawet przez kilka miesięcy, pół roku, czy dłużej mogliby korzystać z hoteli asystenckich. Jest to raczej kwestia standardu tych lokali – stwierdził w czasie dyskusji Karol Ważny.

Zapis dyskusji publicznej znajduje się w formie video poniżej oraz w protokole.

128 mieszkań bez wpływu na korki?

Zdaniem radnych Oliwy, w związku ze staraniami o utrzymanie spójności architektonicznej starej Oliwy, wysokość zabudowy nie powinna przekraczać wysokości budynku starego rektoratu oraz budynków położonych po drugiej stronie ulicy Wita Stwosza (na wysokości starego budynku rektoratu).

Ostatecznie projekt planu skorygowano. Zmniejszono z 40 na 30 % udział powierzchni pod zabudowę mieszkaniową. Daje to średnią liczbę około 128 mieszkań.

Zmniejszono również maksymalne wysokości budynków na 15 od strony ul. Wita Stwosza do 32 od strony ul. Bażyńskiego – co ma korespondować z wysokością budynku nowego rektoratu.

Obsługa terenu będzie odbywać się od ul. Wita Stwosza oraz poprzez jeden zjazd z ulicy Bażyńskiego – tak jak obecnie. Czy będzie to miało wpływ na korki w okolicy, dociekał Jan Perucki, radny miasta Gdańska

Zdaniem BRG, mieszkańcy użytkownicy nowych budynków nie obciążą obecnego układu drogowego.  - Nasze analizy na poziomie globalnym nie wykazują przeciążenia tego układu – mówi Edyta Damszel-Turek , dyrektor BRG. - Wprowadzenie nowej zabudowy nie pogorszy tego układu, dlatego nie ma powodu aby wskazywać rezerwy terenowe, np. pod poszerzenie ul. Bażyńskiego. Teren jest dobrze skomunikowany, wzdłuż ulicy Wita Stwosza przebiega linia tramwajowa. Radny Strug wskazywał, że już teraz ul. Bażynskiego stoi w korkach od a. Grunwaldzkiej do skrzyżowania z ul. Wita Stwosza.

Dalsze ustalenia

W celu ochrony walorów krajobrazowych pomiędzy ulicami Bażyńskiego i Wita Stwosza a przyszłymi budynkami zakazano lokalizacji dróg serwisowych i wewnętrznych, placów manewrowych i miejsc parkingowych.

Jednocześnie zniesiono rezerwę drogową przeznaczoną na poszerzenie ul. Wita Stwosza. Ustalono obligatoryjne wloty ciągów pieszych łączących planowany kompleks sportowy z kampusem UG.

W celu ochrony drzew rosnących wzdłuż ul. Wita Stwosza oraz od strony ul. Bażyńskiego wprowadzono zapis o maksymalnym zachowaniu zieleni. Ponadto od strony ul. Bażyńskiego wyznaczono obszar zieleni do utrzymania i wprowadzenia, a wzdłuż zachodniej granicy terenu wyznaczono szpaler drzew do utrzymania i uzupełnienia. W przypadku powstania zabudowy mieszkaniowej ustalono wymóg realizacji rekreacyjnej zieleni przydomowej.”

Zgłaszanie uwag – do 7 stycznia 2019 r.

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 7 stycznia 2019 r.

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowyTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pp

Ostatnio zmieniany czwartek, 03 styczeń 2019 13:34

Newsletter

Historia

Polanki. Pod­miej­skie rezy­den­cje …

W czwartek w Domu Uphagena odbyło się spotkanie promocyjne książki Marcina Gawlickiego pod tytułem "Polanki. Podmiejskie rezydencje mieszczan gdańskich". Jest to na nowo napisana rozprawa doktorska z 1988 roku, którą...

19-10-2019 968 Historia

Wystawa "Brunon Zwarra (1919-2018)…

PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na najnowszą wystawę zatytułowaną „Brunon Zwarra (1919-2018). Z archiwum gdańskiego bówki”. Działacz społeczny i publicysta. Pisarz, który stworzył portret miasta i najpiękniejszego gdańskiego pokolenia. Przypadająca 18 października 100. rocznica...

11-10-2019 314 Historia

Ostatnio dodane

Haiku w powietrzu

Haiku w powietrzu

Zapraszamy na kolejną edycję Gdańskiej Szkoły Haiku. Tym razem zainspirujemy się żywiołem powietrza. Spotkanie odbędzie się na Pachołku, gdzie stworzymy "powietrzne" haiku, które umieścimy na wieży widokowej, robiąc instalację artystyczną...

20-11-2019 165 Rozrywka

Pokazy kowalskie i ceramiczne w Narodowe Święto Niepodległości

Pokazy kowalskie i ceramiczne w Narodowe…

Pokazy w Kuźnie Wodnej w Oliwie odbędą się już pod nowym dachem. Od godziny 17:00 do 21:00 najmłodsi mieszkańcy będą mogli podziwiać pracę kowali wykuwających Orła Białego i inne przedmioty...

07-11-2019 446 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Listopad 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30