Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Aniela Zienkiewicz - Oliwski Kwestionariusz Wyborczy

Mar 20, 2019

Urodziłam się w Oliwie i tutaj osiadłam z rodziną po licznych podróżach. Na dobre. Na dobre, lepsze, chciałabym zmieniać naszą dzielnicę. Wsłuchując się w głosy mieszkańców, chcę poszukiwać sposobów na ich realizację. Kilka moich pomysłów dla Oliwy to: wzrost jakości powietrza poprzez wspieranie modernizacji ogrzewania, organizacja leśnych klas dla oliwskich szkół i przedszkoli, lokalizacja jednego z planowanych żłobków samorządowych w Oliwie, stworzenie wybiegów dla psów, audyt małej infrastruktury (przejścia dla pieszych, w tym wyniesione, lokalizacja miejsc parkingowych, ogrodzenie cmentarza), wspieranie więzi międzypokoleniowych (czytanie dzieciom w przedszkolach przez seniorów, prezentacja przedszkolnych/szkolnych spektakli dla seniorów). 

 1. Tunel pod Pachołkiem czy inne rozwiązanie?

Tunel, jako rozwiązanie perspektywiczne, daje Oliwie szansę na zachowanie kameralnego charakteru, a jednocześnie, o ile będzie co najmniej dwupasmowy w każdą stronę, zaspokoi potrzeby komunikacyjne górnego tarasu w tym rejonie. Jednak rozwiązaniem na dziś może być wydzielenie środkowego buspasu na ul. Spacerowej. Chociaż, sedno problemu tkwi w odbiorze aut jadących z góry przez al. Grunwaldzką. Część odpływa ul. Czyżewskiego, nieco niżej ul. Polanki, ale to rozwiązanie tego zadania uważam za najpilniejsze.

 1. Czy powiększać strefę płatnego parkowania?

Będąc mieszkanką strefy, w której parkomaty pojawiły się w październiku zeszłego roku stwierdzam, że jest nam, mieszkańcom, nieco łatwiej, przy stosunkowo niewielkim obciążeniu finansowym (12zł miesięcznie). Ogólnie rzecz biorąc, parkomaty są skutecznym sposobem na zmniejszenie ilości au przebywających w dzielnicy, ale wszystko zależy od kilku czynników. 1) lokalizacja – opłacenie miejsca parkingowego obowiązuje w dni robocze, a zatem jest skuteczne w okolicy OBC, dokąd ludzie dojeżdżają do pracy. W rejonie Katedry Oliwskiej z kolei, intensyfikacja ruchu samochodowego następuje w weekend, kiedy to ludzie przyjeżdżają korzystać w uroków Parku Oliwskiego czy też na Msze w kościołach, a więc opłaty, niewymagane w sobotę i w niedzielę, nic w tej kwestii nie zmieniają. Ponadto, jeśli nie będzie pilnowana kwestia parkowania w miejscach nie wyznaczonych (a Straż Miejska wskazuje jako odpowiedzialnego za takie kontrole Policję), strefa płatnego parkowania będzie wciąż zatłoczona, tylko wokół miejsc płatnych. Podsumowując – tak, przy konsultacji z mieszkańcami i kompleksowym podejściu do sprawy. 

 1. Park Oliwski ze wstępem płatnym czy bezpłatnym?

Bezpłatnym.

 1. Budowa miejsc do parkowania, czy ograniczanie ich?

Budowa, lecz poza zagęszczoną zabudową i centrum dzielnicy.

 1. Buspasy na Grunwaldzkiej w Oliwie – za czy przeciw?

Najpierw intensyfikacja ruchu autobusowego w tym rejonie, następnie próbne wprowadzenie buspasów i polna obserwacja, czy takie rozwiązanie zmniejsza, czy zwiększa korki.

 1. Najbardziej zaniedbana część Oliwy według kandydata?

Rejon Dworca PKP, ul. Kwietna

 1. Z psem do parku Oliwskiego za czy przeciw?

Przeciw. Niemożliwe jest egzekwowanie nakazu zbierania psich odchodów (wymagałoby to nieustannego wieloosobowego patrolu), a trzeba pamiętać, że mocz również niszczy zieleń, w Parku Oliwskim będącą pod szczególną ochroną.

 1. Czy budować nowe biurowce w Oliwie?

Przykład Warszawskiego „Mordoru” pokazuje, że natłok biurowców w jednym miejscu nie służy ani ich pracownikom ani mieszkańcom okolicy. Biurowce przyciągają jednak do Oliwy inwestorów i pracę (nie zawsze, jak niesie opinia publiczna, najniższego szczebla), dlatego przy rzetelnej współpracy Dzielnicy i Magistratu z inwestorami, zapewniającej tej części miasta wymierne korzyści np. w postaci infrastruktury oraz przy pewnym rozproszeniu lokalizacyjnym, jest jeszcze miejsce na pewną ilość biurowców w naszej dzielnicy.

 1. Czy był pan/pani kiedyś w siedzibie Rady Dzielnicy?

Jako mieszkanka nie-radna uczestniczyłam w kilku spotkaniach Rady Dzielnicy Oliwa, jak również w imprezach odbywających się m.in. w siedzibie, jak np. zeszłoroczne Narracje.

 1. Rozbudowa Uniwersytetu Gdańskiego - tak czy nie?

Podobnie jak rozbudową tkanki biurowej – z poszanowaniem jakości życia mieszkańców, nie lekceważąc podnoszącego prestiż dzielnicy intelektualnego centrum Gdańska – tak, rozbudowujmy Kampus UG z głową i szacunkiem. Pierwsza i podstawowa sprawa to jego otwartość. Płoty są zdecydowanie niepotrzebne, funkcjonalnie wymazując ten teren z mapy Oliwy. Kampus powinien zachęcać wszystkich do przebywania na jego terenie swoim kształtem i ofertą.

 1. Czy był pan/pani kiedyś w Domu Zarazy?

Tak, przy okazji imprez odbywających się tam, jak np. zeszłoroczne Narracje.

 1. Czy zachować ogrody działkowe w Dolinie Radości?

Tak, te zaniedbane i zapomniane przekazywać w ręce, które się o nie zatroszczą. Miejsca dla chętnych do korzystania z uroków lasów Oliwskich jest pod dostatkiem.  Ogródki działkowe w tym miejscu wpisują się w charakter tej okolicy.

 1. Czy zachować ogrody działkowe przy ul. Wita Stwosza?

Miejska lokalizacja tych ROD skłania do podejścia innego niż w przypadku ROD „Leśnik”. Można by tu stworzyć enklawę rekreacji na wzór Parku Reagana, przy niewielkiej zabudowie mieszkaniowej.

 1. Czy ograniczyć wycinkę drzew w Lasach Oliwskich?

Chcę wierzyć, że leśnicy zajmują się Trójmiejskimi lasami z głową i troską o ich dobrostan, a nie pod wpływem decyzji politycznych spychających na dalszy plan interes natury. Nie bez powodu lasy te zostały nazwane Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, a to, zdawać by się mogło, daje in większe „prawa” niż zwykłym lasom gospodarczym. Oddawanie kolejnych połaci lasu np. pod inwestycje deweloperskie powinno zostać ograniczone. Jeśli chodzi o inwestycje ogólnodostępne, podnoszące jakość życia mieszkańców, jak np. poszerzenie ul.  Spacerowej o buspas czy ścieżkę rowerową – myślę, że warto analizować bilans zysków i strat.

Newsletter

Historia

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24...

02-04-2020 91 Historia

Podział Gdańska na dzielnice w latach …

Przedstawiamy bardzo ciekawy referat dra Jana Daniluka (Uniwersytet Gdański) dotyczący ewolucji podziału administracyjnego powojennego Gdańska (do końca 1973 roku).

13-12-2019 2979 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!

Ratujemy oliwską gastronomię!

Od soboty restauracje, kawiarnie czy bary muszę być zamknięte. Nadal jednak mogą sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia można brać na wynos lub też z dostawą...

16-03-2020 2529 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultury - marzec 2020

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultur…

Drodzy Sąsiedzi, spotkajmy się w marcu: 02.03 poniedziałek10:00-13:00 English Lang. Issues14:00 Porady prawne Pana Józefa16: 00 Brydż03.03 wtorek10:00 – 13:00 Grupa My mamy!04.03 środa9:00 – 13:00 Co-working10:00-12:00 Grupa aktorska. Warsztaty teatralne...

03-03-2020 283 Rozrywka

 1. Najnowsze
 2. Oceniane
 3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Kwiecień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30