Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

392 rocznica bitwy pod Oliwą

Lis 28, 2019

Stowarzyszenie Kompania Kaperska zaprasza na obchody 392. rocznicy bitwy pod Oliwą z 28 listopada 1627 roku. Organizatorzy po raz kolejny przypomną mieszkańcom Trójmiasta oraz turystom bitwę morską stoczoną na redzie gdańskiej. To wspomnienie wszystkich marynarzy, którzy zginęli w służbie naszego kraju, a przede wszystkim admirała Arenda Dickmana.

Do Gdańska zawitają rekonstruktorzy, którzy przy pomocy swoich ubiorów i uzbrojenia przeniosą widzów do gdańskiego portu z XVII wieku. Zobaczymy tam scenę werbunku marynarzy do królewskiej floty wojennej, a także galeon przepływający Motławą i Martwą Wisłą. Ulicami miasta przejdzie kompania piechoty kapitana Jana Storcha, nawiązując do historycznego konduktu żałobnego zorganizowanego na cześć admirała Dickmana. Wydarzenie obejmuje trzy lokalizacje: Oliwę, molo w Brzeźnie oraz Główne Miasto.

Choć siedemnastowieczna Polska słynęła raczej z husarii niż morskich podbojów, to flota króla Zygmunta III Wazy wywalczyła sobie zasłużone miejsce w historii. 28 listopada 1627 roku na redzie gdańskiego portu miało miejsce starcie, którą nazywamy dziś Bitwą pod Oliwą. Polskie okręty pokonały grupę szwedzkich galeonów blokujących dostęp do Gdańska. Wieść o polskim zwycięstwie prędko obiegła europejskie dwory, a szwedzki król – Gustaw Adolf – potraktował je jak osobistą zniewagę.

W dniu bitwy na czele polskiej floty stał admirał Arendt Dickman. Pochodzący z Delft w Holandii kapitan i armator żyjący od lat w Gdańsku. To właśnie on poprowadził polskie okręty do zuchwałego ataku na szwedzką eskadrę. Niestety swoje wielkie zwycięstwo przypłacił życiem. Zginął trafiony kulą armatnią z uciekającego szwedzkiego okrętu. Został pochowany z najwyższymi honorami pod posadzką Bazyliki Mariackiej.

Gdańskie święto

- Właśnie wokół chęci uhonorowania admirała Dickmana wykiełkowała idea corocznych obchodów  rocznicy bitwy. Z czasem zyskaliśmy dla naszego pomysłu przychylność wielu gdańskich instytucji i wsparcie miasta. Ogromnie ważna jest też dla nas pomoc innych rekonstruktorów z całego kraju – mówi Paweł Litwinienko ze Stowarzyszenia Kompania Kaperska. – Nigdy też nie ukrywaliśmy, że naszym marzeniem jest by rocznica bitwy była w Gdańsku traktowana jak święto – dodaje.

W tym roku organizację obchodów wsparło Miasto Gdańsk ale także m.in. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury oraz statek Czarna Perła.

Uroczystości zaczną się już w piątkowy wieczór. Rekonstruktorzy ruszą w stronę pomnika Bitwy pod Oliwą koło Wzgórza Pachołek. Tam zostaną zapalone znicze i oddana honorowa salwa.

Program

PIĄTEK 29.11.2019:

Tego dnia organizatorzy zapraszają do wspólnego wieczornego spaceru pod pomnik Bitwy pod Oliwą w Gdańsku – Oliwie. Start o godz. 18.45  z ul. Tatrzańskiej na wzgórze, gdzie z uczestnicy zapalą znicze. Warto zabrać ze sobą źródło światła.

SOBOTA 30.11.2019:

Długie Pobrzeże
11.30 werbunek marynarzy do królewskiej floty wojennej i zaokrętowanie wojska,
12.00 wypłynięcie galeonu w akompaniamencie salwy z muszkietów.

Zatoka Gdańska – molo w Brzeźnie:
ok. 13.15 uroczyste spuszczenie wieńca z pokładu galeonu na wody zatoki oraz salwa z muszkietów w celu uczczenia pamięci poległych marynarzy i żołnierzy. Możliwość oglądania z mola w Brzeźnie.

Główne Miasto:
ok. 14.40 powrót galeonu oraz zejście piechoty i marynarzy na ląd. Początek przemarszu rekonstruktorów ulicami Gdańska,
15.00 salwa z muszkietów na Zielonym Moście,
15.15 opowieści o bitwie oliwskiej pod fontanną Neptuna. Pokaz historycznej musztry w wykonaniu rekonstruktorów,
15.45 przemarsz do bazyliki mariackiej zakończony salwą z muszkietów oraz złożeniem wieńca na grobie admirała Arenda Dickmana.

Uwaga: podane godziny są orientacyjne, mogą się nieznacznie zmienić podczas trwania wydarzenia.

pr/umg

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 listopad 2019 08:40

Newsletter

Historia

"Miasta skoszarowane" Gdańsk …

Zapraszamy na zapis video spotkania z doktorem Janem Danilukiem, autorem książki "Miasta skoszarowane" Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945. Spotkanie odbyło się w 20 listopada w Muzeum...

23-11-2019 436 Historia

Polanki. Pod­miej­skie rezy­den­cje …

W czwartek w Domu Uphagena odbyło się spotkanie promocyjne książki Marcina Gawlickiego pod tytułem "Polanki. Podmiejskie rezydencje mieszczan gdańskich". Jest to na nowo napisana rozprawa doktorska z 1988 roku, którą...

19-10-2019 1103 Historia

Ostatnio dodane

Wigilia Oliwska i Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku

Wigilia Oliwska i Bożonarodzeniowa Szop…

Odliczamy dni do wyjątkowego wydarzenia, jakie nastąpi w sobotę, 21 grudnia 2019 przed Oliwskim Ratuszem Kultury. Tego dnia, o godz. 16.00 zostanie odsłonięta Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku i to właśnie...

03-12-2019 270 Rozrywka

Reprodukcje obrazów Witkacego w Olivia Star

Reprodukcje obrazów Witkacego w Olivia …

Taras widokowy Olivii Star to przestrzeń, która rozgościła się już na stałe wśród trójmiejskich atrakcji turystycznych. Zachwycający widok na panoramę Gdańska, Sopotu i Zatoki Gdańskiej to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na gości...

29-11-2019 438 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Grudzień 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31