Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Biblioteka i muzea w Oliwie nadal zamknięte

Maj 03, 2020

Mimo rządowych zapowiedzi, 4 maja nie zostaną otwarte pomorskie biblioteki, muzea czy instytucje kultury. Brakuje szczegółowego rozporządzenia, które regulowałoby ich działalność w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Są jedynie wytyczne np. „kwarantanny” dla zwróconych do bibliotek książek.

Od 4 maja rozpoczyna się II etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.  Otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność.  Od tego dnia, zamknięte w połowie marca biblioteki, muzea i instytucje kultury będą stopniowo otwierane -  po konsultacjach z sanepidem.  Jednak nie nastąpi to tak szybko.

Większość pomorskich bibliotek, muzeów, galerii sztuki i archiwów pozostanie zamknięta.  - To dlatego, że brakuje podstawy prawnej, pozwalającej na bezpieczne otwarcie tych instytucji. Rząd nie przygotował odpowiedniego rozporządzenia, które ustaliłoby normy pracy w sytuacji zagrożenia epidemicznego z uwzględnieniem charakteru działalności poszczególnych jednostek – wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Chodzi m.in. o zasady wypożyczeń książek, liczbę odwiedzających wystawy i reguły właściwej ochrony pracowników i gości przed ewentualnym zakażeniem COVID-19.

Okazuje się, że nie jest jasne, kto ma zdecydować o otwarciu. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ogłosił, że decyzję tę podjąć mają dyrektorzy poszczególnych instytucji w porozumieniu inspektoratem sanitarnym. Natomiast w komunikacie Kancelarii Premiera znajduje się zapis mówiący o tym, że o otwarciu zadecydują organy prowadzące po konsultacjach z lokalnym sanepidem.

- By otwarcie było bezpieczne dla wszystkich, instytucje kultury muszą przygotować nowe zasady działalności. Według zapowiedzi dyrektorów nastąpi to najwcześniej w połowie maja – dodaje Piotrowski.

Biblioteka Oliwska również zamknięta

To że biblioteka nie zostanie jeszcze otwarta potwierdza nam jej kierowniczka Iwona Jerentowska. Praca i wypożyczanie książek w bibliotekach będzie naznaczone koronawirusem. Wśród zasad, jakie miałby obowiązywać podczas wznowionej działalności, są m.in.: osłony z pleksi na ladzie bibliotecznej, noszenie maseczek i rękawiczek przez pracowników, dezynfekowanie blatu po każdym przyjęciu książek, a nawet swego rodzaju kwarantanna dla zwracanych przez czytelników książek – byłyby one odkładane do specjalnych kartonów na 10-14 dni. Czytelnie w pierwszej fazie miałaby pozostać zamknięte.

pw/umwp

Ostatnio zmieniany niedziela, 03 maj 2020 21:19

Newsletter

Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 1621 Historia

50-lat działalności Muzeum Gdańska

2 kwietnia 1970 r. udostępniono zwiedzającym Ratusz Głównego Miasta, siedzibę główną dzisiejszego Muzeum Gdańska. Obecnie 10 oddziałowe muzeum jest jedną z chętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Gdańsku. Zamiast przeniesionych z powodu koronawirusa na 24...

02-04-2020 372 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!

Ratujemy oliwską gastronomię!

Od soboty restauracje, kawiarnie czy bary muszę być zamknięte. Nadal jednak mogą sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia można brać na wynos lub też z dostawą...

16-03-2020 3887 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Weźcie koniecznie udział w rodzinnych warsztatach o sztuce współczesnej, które będą się odbywać w Pałacu Opatów (siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej). Zwiedzając wystawy stałe i czasowe, eksplorując Park Oliwski, poznacie sztukę...

16-02-2020 630 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Czerwiec 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30