Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Inauguracja roku akademickiego UG w cieniu pandemii i rezygnacji rektora [VIDEO] fot. archiwum (Tomasz Strug)

Inauguracja roku akademickiego UG w cieniu pandemii i rezygnacji rektora [VIDEO]

Paź 05, 2020

Z kronikarskiego obowiązku trzeba odnotować wyjątkowe rozpoczęcie roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim. Z powodu epidemii koronawirusa rozpoczęcie roku odbyło się przez internet w formie zmontowanego wcześniej materiału filmowego.

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczyna niemal 25 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Uczelnia przyjęła blisko 10 tysięcy studentów pierwszego roku, z czego blisko 8 tysięcy to studenci studiów stacjonarnych. 

To bardzo burzliwy czas dla uczelni. Z powodu pandemii większość zajęć było i nadal będzie się odbywać zdalnie. Natomiast pod koniec września padły oskarżenia o plagiat pod adresem rektora UG Jerzego Piotra Gwizdały. 28 września rektor złożył rezygnację.

Zastępując rektora, na rozpoczęcie roku akademickiego do studentów przemówił prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką. Film inauguracyjny wyemitowano 1 października 2020 roku o godz. 11.00 na stronie internetowej Uniwersytetu Gdańskiego i innych dostępnych kanałach UG.

Kiedy wybory nowego rektora?

Prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, zastępujący Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, powiadomił Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka o możliwości popełniania czynu uchybiającego obowiązkom lub godności nauczyciela akademickiego przez dra hab. Jerzego Piotra Gwizdałę, prof. UG, Rektora Uniwersytetu Gdańskiego wybranego na kadencję 2020-2024. Poproszono ministra o podjęcie stosownych czynności.

- Informacja została wysłana zgodnie z zapisem art. 277 ust. 3 ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, który stanowi, że postępowanie dyscyplinarne wobec osób sprawujących funkcję rektora przeprowadza rzecznik dyscyplinarny powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – informuje dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowyUG

Pismo zostało wysłane 1 października 2020 r. po formalnym objęciu przez prof. dra hab. Krzysztofa Bielawskiego zastępstwa za Rektora UG. Procedury dot. wyborów nowego Rektora Uniwersytetu Gdańskiego zostały już  uruchomione.

- Na dzień 8 października 2020 r. zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, na którym zostanie przedstawiona propozycja kalendarza wyborczego – informuje dr Beata Czechowska-Derkacz,

Poniżej publikujemy przesłanie prof. Bielawskiego do społeczności UG.

Pw

Gdańsk, 1 października 2020 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego,

ostatnie wydarzenia na naszej uczelni wywołują wiele emocji i niepokoju. Z ogromną uwagą wsłuchuję się w dochodzące do mnie głosy wyrażające troskę o dobro Uniwersytetu, którą w pełni podzielam.

Chciałbym Państwa uspokoić i zapewnić, że Uniwersytet Gdański funkcjonuje bez zakłóceń i nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że jakakolwiek sfera jego działalności jest zagrożona. Uruchomiono procedury, które zostały zapisane między innymi w Ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym oraz w Statucie Uniwersytetu Gdańskiego na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Wdrażamy je, zgodnie z przewidzianym prawem i przepisami harmonogramem. Każda sytuacja kryzysowa wymaga nadzwyczajnych działań, które przeprowadzane muszą być z rozwagą, w poczuciu odpowiedzialności i najlepiej rozumianego interesu naszej Uczelni. W tych wysiłkach potrzebujemy jedności i solidarności. To czas na konstruktywny dialog i współpracę.

My, społeczność uniwersytecka, nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracji i służb technicznych, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by dalej pracować na dobre imię tej Uczelni. Nie wolno nam przekreślić osiągnięć ani mieć poczucia zagrożenia budowanej przez dekady godnej pozycji naszego uniwersytetu wśród najlepszych polskich uczelni wyższych. Uniwersytet Gdański ma na przestrzeni lat dokonania, z których wszyscy razem możemy być dumni. Świadomość ta oraz pamięć o elementarnych wartościach akademickich, osobista wierność tym wartościom, pozwalają nam z godnością stawić czoła przeciwnościom tego czasu.

Mając na uwadze powyższe, powinniśmy z zaistniałej sytuacji wyciągnąć na przyszłość daleko idące wnioski. Głęboko wierzę, że poprowadzą nas prawda, mądrość, doświadczenie i gotowość do pełnych poświęcenia działań.

prof. dr hab. Krzysztof Piotr Bielawski

Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 06 październik 2020 14:10

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 692 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 2990 Historia

Ostatnio dodane

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski

VIII Bieg Oliwski Niedziela 18.10.2020 ORGANIZATOR Fundacja Silni Ciałem Niezłomni Duchem Rada Dzielnicy Oliwa Sportevo Triathlon Team

10-10-2020 354 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 154 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31