Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Agresywna żaba

Sty 26, 2012

Dla wygody klientów, wiele sklepów otwartych jest do późnego wieczora. Jednak zrobienie w nich zakupów czasem bywa problematyczne. Nasz czytelnik skarży się na obsługę jednego z oliwskich sklepów. Będzie kontrola Inspekcji Handlowej.

papierniczy_dawny

20 stycznia o godz. 22.30 w sklepie "ŻABKA" chciałem kupić gazety. Z półki wybrałem "Gazetę  Wyborczą" i "To i Owo". Przy kasie Pani kasjerka powiedziała mi, że kod z tygodnika "To i Owo" nie wchodzi i nie może mi go sprzedać ? opisuje nasz czytelnik (nazwisko do wiadomości redakcji).

Odpowiedziałem jej, że skoro na półce jest pięć egzemplarzy wystawionych na sprzedaż, to chyba można je kupić a nie oglądać. Na co Pani  kasjerka odpowiedziała mi, żebym się nie mądrzył i wyszedł ze sklepu bo wezwie ochronę. Wziąłem pozostałe tygodniki "To i Owo" (a było ich 4 szt. ) i poprosiłem Panią kasjerkę aby spróbowała odczytać kod i mi sprzedała jeden egzemplarz. Ona odpowiedziała mi, że zaraz wezwie ochronę i mnie wyrzuci ze sklepu.

Odpowiedziałem -  ?bardzo proszę niech pani wezwie ochronę?. Pani kasjerka bardzo się wtedy zdenerwowała, pogniotła egzemplarze "To i Owo" i rzuciła je z wściekłością na podłogę. Były to egzemplarze, które jej przyniosłem do zeskanowania i odczytania cen. Następnie chwyciła mnie za kurtkę i wypchnęła za drzwi sklepu. Pragnę poinformować, że świadkami tego  zdarzenia  byli klienci sklepu (około 7 osób) a ponadto kamera sklepu, która całe to zdarzenie pewnie nagrała.

Czytelnik prosi o wyciągniecie konsekwencji i pouczenie kasjerki jak ma się zachować gdy nie może odczytać ceny oraz o należytym zachowaniu wobec klienta. Co mówi prawo w takiej sytuacji? Zadaliśmy pytanie rzecznikowi prasowemu  Inspekcji Handlowej w Gdańsku, która jest powołana do ochrony interesów i praw konsumentów.

Konsument w sposób zasadny mógł oczekiwać, że do zamierzonego przez niego zakupu dojdzie. Tym bardziej, że zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) ? art. 71 ?Ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje, skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób, poczytuje się w razie wątpliwości nie za ofertę, lecz za zaproszenie do zawarcia umowy? ? odpowiada Dariusz Klugmann, Rzecznik Prasowy Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Gdańsku 

Dlatego też w omawianej sytuacji, w grę mogłoby wchodzić wykroczenie z art. 135 kodeksu wykroczeń, a więc nieuzasadniona odmowa sprzedaży danego towaru.

Odpowiedzialność taka zmaterializowała by się po stronie sprzedawcy, jedynie w przypadku ustalenia, że wszystkie dozwolone prawem i obowiązujące w placówce procedury sprzedaży ? w tej sytuacji ? nie zostały przez sprzedawcę dopełnione.

Gdyby ich bowiem dopełnił, nie można było by mówić, że dopuścił się tego wykroczenia. Nie można bowiem wykluczyć faktu, iż przyczyną zaistniałej sytuacji mógł być błąd w systemie, za który sprzedawca nie może bezwarunkowo ponosić odpowiedzialności.

W doktrynie prawa wykroczeń przyjmuje się, że za uzasadnioną przyczynę odmowy uznaje się taką odmowę, której dokonanie będzie czyniło zadość przepisom prawa lub obowiązującym w jednostce handlowej zasad.

Mając na uwadze powyższe oraz biorąc pod uwagę dane zawarte w analizowanym stanie faktycznym, nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, czy sprzedawca dopełnił tych zasad, a więc czy doszło do popełnienia omawianego wykroczenia, czy też nie.

Odnośnie informacji, jakoby w placówce detalicznej doszło do naruszenia nietykalności cielesnej konsumenta, to konsument ma prawo w tym zakresie zgłosić ten fakt organom Policji.

Z uwagi na fakt, iż do zdarzenia doszło w placówce detalicznej, placówka ta będzie przedmiotem kontroli tut. Inspektora m.in. w zakresie przestrzegania przez sprzedawcę obowiązku uwidaczniania cen, rzetelności obsługi, itd.

Niestety nie udało nam się skontaktować z właścicielem sklepu przy Starym Rynku Oliwskim ani z Dyrektorem ds. Personalnych i Public Relations firmy Żabka Polska sp. z o.o. 

Czy również Wam zdarzały się podobne ?przygody? w sklepach?

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

0 #10 Arkadiusz 2012-02-01 21:28
co ten facet wypisuje?
to jakas bzdura , robie zakupy w tej zabce bardzo czesto i zawsze spotykam sie z mila obsluga. obie pracujace tam Panie sa sympatyczne . czego nie moge powiedziec o poprezdnich ajentach...no coz , na szczescie dla nas klientow , zaszly zmiany :) pozdrawiam i do zobaczenia na zakupach . :))))))))
Cytować
0 #9 Benek 2012-01-31 22:40
Trafiłeś w "10".
Dzięki za gratki.
Zapomniałeś o "Naszym Dzienniku",który ma już 14 lat...!!!.
Cytować
0 #8 Wit 2012-01-31 10:45
A Ty Benek, jak rozumiem, Uważam Rze i GP Codziennie? Pogratulować!
Cytować
+1 #7 Administrator 2012-01-31 09:35
Dostaliśmy odpowiedź z firmy Żabka Polska sp. z o.o.: W imieniu firmy Żabka Polska informuję, że dokładamy wszelkich starań, by obsługa Klientów w naszych sieciach sklepów była najwyższej jakości. Standardy usług w naszych sklepach są na takim poziomie, by klient wychodził z zakupami zadowolony. Szkolimy w tym zakresie Ajentów i sprzedawców. Opisana przez Pana czytelnika (naszego Klienta) sytuacja według sprzedawcy i świadka (stałego klienta sklepu) wyglądała zupełnie inaczej. Nie mamy jednak możliwości odtworzenia nagrania po upływie kilku dni od zdarzenia, dlatego nie możemy jednoznacznie ocenić sytuacji. Wierzymy jednak, że wspomniany sklep spełnia wymagane standardy obsługi i będziemy na bieżąco to monitorować.
Cytować
0 #6 Benek 2012-01-29 12:11
Z półki wybrałem "Gazetę Wyborczą" - a kto to jeszcze czyta?
Cytować
+3 #5 czesław 2012-01-28 03:01
:D śmieszne jest to co tu piszecie ponieważ ja sobie nie wyobrazam sobie biedronki na takim małym metrazu przy takim czyszu to ceny tez beta takie same a co do ogsługi to jakos nie spotkałem sie z takim zachowaniem jak tu wszyscy którzy tu napisali jest wrecz inaczej robie w zabce zakupy co dziennie i jakos nikt sie nie skarży a wiele osub tam robi zakupy i jakos sie nikt nie skarzy wiecej :D :D
Cytować
+5 #4 Stefan 2012-01-26 17:51
Klient jakoś nie wspomniał, że był podchmielony i natarczywy względem kasjerki. Tak to jest klient ma zawsze racje, jednak czasem to powiedzenie uderza niektórym do głowy... wieczorem w Oliwie można spotkać wielu dziwnych typów, którzy tylko by się awanturowali...
Cytować
+9 #3 Rafał 2012-01-26 16:58
Tak to jest jak zamiast papierniczego jest Żabka... zamiast księgarni, kina jest "pustostan". Oliwa jak i kupcy zaczynają znikać i uciekać. Więc czemu nie wyeliminować drogiej pod względem cen Żabki i starać się o Biedronkę w Oliwie? Przydała by się ona w naszej Starej Oliwie.
Nie zgadzam się z tym, że kończy się niczym. Zawsze możemy dochodzić swoich praw, a nawet więcej możemy tam przestać kupować
Cytować
+3 #2 mruffka79 2012-01-26 16:55
Mam nadzieję że zostaną wyciągnięte konsekwencje. Ja też miałam okazję raz tam robić zakupy, i domyślam się o którą to Panią sprzedawczynie chodzi, mnie obsługując wręcz rzucała na ladę moim zakupionym towarem.Byłam zdziwiona takim zachowaniem, pomyślałam iż ta Pani ma "zły" dzień ale najwidoczniej ona ma co dziennie "złe dni"
Cytować
+2 #1 Renata 2012-01-26 14:56
Własnie tak sie zawsze kończą wszelkiego rodzaju skargi ,wnioski zażalenia itp i itd...nie ma właściela ,dyrektora ,Prezydenta ,Wójta i SOŁTYSA wszystko każdemu odpowiedzialnemu ZWISA....i najgorsze że kończy sie na niczym!
Pozdrawiam serdecznie... :-? :-?
Cytować

Newsletter

Historia

Oliwski kurort. Zaproszenie na spotkanie…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowie Jan Daniluk podczas spotkania zorganizowanego w ramach Święta Dzielnicy Viva Oliva.

06-09-2020 546 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 2787 Historia

Ostatnio dodane

„Rzeczy Istność” - III Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu

„Rzeczy Istność” - III Międzynaro…

Zapraszamy na trzecią edycję Międzynarodowego Festiwalu „Rzeczy Istność” (Gdańsk - Oliwa, PARK OLIWSKI 18-20 września 2020).  To jedyny w Polsce Festiwal Artystów Teatru Przedmiotu.  Organizatorem festiwalu jest Fundacja Theatrum Mundi Adama Walnego...

14-09-2020 379 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Czy sztukę współczesną jest łatwo zrozumieć? Czy można się nią bawić? Dlaczego bywa tworzona z zaskakujących materiałów, na przykład z kurzu lub piasek z plaży? Wyjaśnimy tajniki sztuki współczesnej, byście...

16-02-2020 1237 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30