Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Powstaje konflikt o Halę Targową

Lut 22, 2012

Kiedy ruszy handel w oliwskiej hali targowej? Wszystko wskazuje na to, że nie prędko. Kupcy zaczynają się już o to kłócić a czas dzierżawy tyka.

Hala_targowa_Stara_Oliwa

Hala targowa, według ostatnich informacji, miała zostać otwarta przed świętami Bożego Narodzenia. Najnowsze zapowiedzi Zarządu Stowarzyszenia Kupców ?Polanki? wskazują na początek marca.
Wybudowana na oliwskim rynku hala targowa od blisko trzech lat stoi pusta. Głównym powodem były braki w dokumentacji, która powinna być prowadzona w trakcie budowy. Po wybudowaniu kilka razy zmieniało się szefostwo Stowarzyszenia Kupców. Obecnemu zarządowi udało się dopełnić wszystkich formalności i budynek może być w końcu otwarty.


Ale kupcy z rynku nie spieszą do pracy w swoich nowych boksach. Wszystko przez umowę, którą kupcy maja podpisać z zarządem stowarzyszenia. Umowa ma uniemożliwiać kupcom odnajmowania czy sprzedaży wcześniej rezerwowanych boksów hali targowej. Szykuje się prawny konflikt między kupcami a Zarządem Stowarzyszenia ?Polanki?. Od osób zbliżonych do Zarządu, można usłyszeć stanowisko, że halę zbudowano aby uratować i zapewnić kupcom miejsca pracy a nie po to by zarabiać na  powierzchni handlowej. Powstający konflikt nie wróży szybkiego otwarcia hali dla mieszkańców, ani tego, kto ostatecznie będzie tam pracował. Zapowiadane na sobotę, podpisanie umów przez kupców, prawdopodobnie nie dojdzie do skutku - z braku chętnych.


Przez kilka dekad oliwski rynek był trzecim co do wielkości placem targowym w Gdańsku (obok rynku na Przymorzu i we Wrzeszczu). W Oliwie handel ?wylewał? się w sobotnie dni na sąsiednie uliczki. To właśnie tutaj można było spotkać gospodarzy z nieodległych Kaszub, którzy na wozach ciągniętych przez konia lub traktor  przywozili mieszczuchom swój chleb, jaja, drób, masło, mleko czy też produkty wędliniarskie. Te czasy już odeszły. Nie ma dla nich tu miejsca. Teraz dominują osoby sprzedające zawodowo niemal każdego dnia. To już nie jest prawdziwe targowisko a ?sklep pod chmurką?.


Kilka lat temu pojawiały się naciski na władze miasta, aby zrobić porządek z zaniedbanym placem targowym w Oliwie. Warianty były różne, włącznie z likwidacją rynku a nawet wybudowaniem tu marketu handlowego, np. Biedronki. Gmina Gdańsk nie sprzedała jednak terenu i poszła miejscowym kupcom na rękę, udzielając 19- letniej dzierżawy w zamian za wybudowanie estetycznego budynku handlowego (z akceptacją konserwatora zabytków). Warunek ten został spełniony. Hala stoi, ale pusta. Kupcy prawie 3 lata czekali na ogarnięcie chaosu w papierach pozostawionych po poprzednich zarządach, płacąc jednocześnie czynsze i opłaty za dzierżawę.

Pozostaje mieć nadzieję, że kupcy przestaną się procesować, dojdą do porozumienia i zaczną pracować (w hali i na rynku) jeszcze przed oddaniem ich za 14 lat władzom miasta. Jak widać kilka lat dzierżawy bez pożytku już upłynęło.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

0 #6 Oliwa 2012-03-11 23:40
Od tak dawna władze miasta nie umieją zrobić porządku z tym rynkiem. Prawdę mówiąc co klienta obchodzą przepychanki między kupcami. Klient chce robić zakupy tanio i w dobrych warunkach, a nie w takich jak nam zgotowali kupcy - w spartańskich warunkach na dworze od xx lat. Skoro nie mają finansów to po co się pchali, by nowo wybudowany budynek był nie dostępny dla kupujących. Może się sam zawali i będzie po kłopocie i powstanie w tym miejscu tania Biedronka, niż drogą Żabka, którą już mamy w okolicy. Dla nie zamożnych ludzi z Oliwy tj. ludzi w podeszłym wieku, których jest coraz więcej w "sypialni Gdańska" i nie zawsze mają siły, by jeździć po marketach, które mamy 3 w bliskiej okolicy to najlepsze rozwiązanie..., a nie drogi i marnej jakości towar od kupców. Sam już tam nie robię zakupów, bo wolę świeże, dobrej jakości i w przystępnej cenie towary, a tego nie oferują już kupcy
Cytować
+6 #5 Oliwier 2012-02-24 10:53
tylko nie biedronka itp.! Postawią badziewny budynek, zero estetyki, smaku tylko po to by sprzedać taniej kilka towarów. Nie tak daleko jest real i l'eclerc jak ktoś potrzebuje. Jakość, a nie badziewie, to Oliwa!
Cytować
+1 #4 Robert *naruciakk* 2012-02-23 21:39
Cytuję Lidia:
Ten rynek i tak drozszy niz na Przymorzu.Beznadzieja...mogla byc Biedronka.

Która zniszczyłaby klimat tego miejsca. Choć apteka zrobiła to już dawno temu...
Cytować
+1 #3 Lidia 2012-02-23 16:34
Ten rynek i tak drozszy niz na Przymorzu.Beznadzieja...mogla byc Biedronka.
Cytować
+4 #2 Oliwier 2012-02-23 13:16
to nie do wiary, mają za dobrze jeśli taki budynek, w takim miejscu po prostu się marnuje. A gdzie szacunek dla pracy? Oliwa jest wyjątkowa, a gacie sprzedawane na ul. Obróńców Westerplatte niekoniecznie.
Cytować
+6 #1 mala mi 2012-02-23 08:40
zakazać handlu na placu i zaraz się dogadają
Cytować

Newsletter

Historia

Oliwski kurort. Zaproszenie na spotkanie…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowie Jan Daniluk podczas spotkania zorganizowanego w ramach Święta Dzielnicy Viva Oliva.

06-09-2020 580 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 2802 Historia

Ostatnio dodane

„Rzeczy Istność” - III Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu

„Rzeczy Istność” - III Międzynaro…

Zapraszamy na trzecią edycję Międzynarodowego Festiwalu „Rzeczy Istność” (Gdańsk - Oliwa, PARK OLIWSKI 18-20 września 2020).  To jedyny w Polsce Festiwal Artystów Teatru Przedmiotu.  Organizatorem festiwalu jest Fundacja Theatrum Mundi Adama Walnego...

14-09-2020 389 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Czy sztukę współczesną jest łatwo zrozumieć? Czy można się nią bawić? Dlaczego bywa tworzona z zaskakujących materiałów, na przykład z kurzu lub piasek z plaży? Wyjaśnimy tajniki sztuki współczesnej, byście...

16-02-2020 1241 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30