Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Administrator

Administrator

Od początku marca gdańscy policjanci odnotowali 423 zgłoszenia od mieszkańców, które zaznaczone zostały na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wszystkie sygnały na bieżąco sprawdzamy. Każdy ma możliwość aktualizacji informacji na mapie. Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej www.gdansk.policja.gov.pl.

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

zaprasza w dniu 2 kwietnia  2017 r  na :

 NIEDZIELĘ MIAU/HAU

 

"Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał, i kota, który będzie go ignorował"./ D. Bruce/

 

w programie:

godz. 11.00 -12.30 : Pies-terapeuta/ spotkanie z przedstawicielami i wolontariuszami Fundacji Dogtor oraz psimi terapeutami

Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się na czym polega dogoterapia, jakie specjalne cechy i umiejętności posiada pies-terapeuta, a także pobawić się z psem-terapeutą (np. pograć w " psie szachy", poprowadzić na smyczy), zobaczyć sztuczki, jakie wykonuje każdy pies.

12.30 -14.00: O kotach i psach bajanie/Łowcy słów (Elżbieta i Groszek Stanilewicz)

Początki udomowienia psa szacuje się na ok. 17-12 tys. lat temu, był on używany przez myśliwych z Syberii, pojawia się też w Palestynie oraz w Iraku. Koty zaś zostały udomowione około 9500 lat temu.  Pies i kot są więc nierozerwalnym elementem wielu kultur, starych wierzeń oraz legend i podań z całego świata. W wielu miejscach na ziemi doczekały się wręcz religijnego kultu.

Opowiadacze Łowcy Słów zapraszają w niezwykłą wędrówkę śladami psów i kotów. Poczynając od latających kotów nordyckiej Bogini Freji i pierwszych psich zaprzęgów na dalekiej Północy, dowiemy się jak miał na imię futrzany przyjaciel Mahometa i kto od zawsze wypędza myszy z odległych buddyjskich aśramów.

Oferta przeznaczona głównie  dla rodzin z dziećmi.

Wstęp  bezpłatny

Osoby uczestniczące w Niedzieli Miau/Hau   mają także  możliwość bezpłatnego zwiedzenia wystawy czasowej: O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka.

 

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

zaprasza w dniu 8 kwietnia  2017 r  na :

 

 RODZINNE WARSZTATY WIELKANOCNE

w programie:

godz. 11.00-13.00 – Warsztaty palm/Iwona Świętosławska

Warsztaty skierowane do wszystkich zainteresowanych rodzimymi tradycjami wielkanocnymi.  Proponujemy własnoręczne wykonanie palm  z bukszpanu i bibuły pod kierunkiem etnografa. Zapraszamy w przeddzień Niedzieli Palmowej  na rodzinne warsztaty pod muzealnym dachem wprowadzające w klimat Świąt Wielkanocnych

godz. 13.00-15.00 - Warsztaty dekoracji wielkanocnych/Angelika Szulfer

Warsztat łączy elementy tradycji (wzory) ze współczesnymi technikami i materiałami. Uczestnicy warsztatów wykonają w trakcie zajęć   jajka ( drewniane i styropianowe) metodą decoupage lub ręcznie malowane. Każdy z uczestników inspirując się motywami haftów kaszubskich z przygotowanych wzorników będzie mógł ozdobić jajka, dodając  na końcu do tego, piórka, wstążki…itd. Wykonane, zdobione jajka uczestnicy zabierają ze sobą.

Koszt warsztatów 8 zł od osoby . Dzieci do lat 7 bezpłatnie. Prosimy o wcześniejsze zapisy mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod nr 58/552 12 71 wew. 104

EDYCJA IX

06-07 kwietnia 2017

„ Puzzle krajobrazowe - moja regionalna roślinna opowieść” to hasło, pod którym w dniach 06-07 kwietnia 2017r. 

w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku, przy ul. Czyżewskiego 31, odbędzie się finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu.

Jak co roku, zabytkowy park Ludolphino oraz przyszkolny ogród dydaktyczny staną się kreatywną przestrzenią dla młodzieży z całej Polski kształcącej się w zawodzie technik architektury krajobrazu.

„Jestem z … to moje miejsce, taki jest mój ogród” – to tytuł opowiadania, które przedstawią nam tego roczni uczestnicy wykorzystując znaną lub mniej znaną roślinność, bawiąc się przestrzenią.

Wybór tematyki nie jest przypadkowy. Konkurs to doskonała okazja aby podkreślić, co jest ważne przy kreowaniu przestrzeni. Zdaniem organizatorów jest to kontekst miejsca, tak kulturowy, jak
i przyrodniczy, ład przestrzenny, czy zrównoważony rozwój. Piękno danego regionu,  naturalne
i historyczne walory rodzimego krajobrazu, jest doskonałą inspiracją na tworzenie „przyjaznego ogrodu” - bliskiemu sercu, korzystnego dla przyrody oraz naszej „kieszeni” . Połączenie praktyki, ekonomii oraz  spójność  z otoczeniem, to przepis na nowoczesny ogród, świadomy walorów otaczającego go krajobrazu.

W drugim dniu Konkursu, podczas  konkurencji indywidualnej blisko 80 najlepszych uczniów 
z całego kraju rozegra walkę o indeksy na kierunek architektura krajobrazu w Sopockiej Szkole Wyższej i Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi oraz wiele innych cennych nagród. Zmaganiom konkursowym towarzyszyć będą ciekawe warsztaty i wykłady
z zakresu architektury krajobrazu, które zostaną poprowadzone przez partnerów wspierających tę inicjatywę.

Konkurs jest doskonałą formą łączenia ze sobą wiedzy ekologicznej, ogrodniczej oraz umiejętności kształtowania krajobrazu z elementami zabawy i rywalizacji.

 

Organizatorzy

Zespół Szkół Architektury Krajobrazu

 i Handlowo – Usługowych 

Prawdopodobnie dopiero za dwa lata czynna będzie ponownie Kuźnia Wodna w Oliwie. Do tego czasu niewykluczone są jednak imprezy okazyjne. Jest szansa na uratowanie pobliskiego Dworu. Bezrobotny kierownik kuźni odrzucił ofertę w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, które ma przejąć oba obiekty.

Po 8 latach omijania naszej dzielnicy, Paweł Adamowicz spotkał się z mieszkańcami Oliwy. Nowa formuła spotkania nie wszystkim przypadła do gustu. Prezydentowi nie można było zadać publicznie ani jednego pytania.

Pół tysiąca propozycji imion dla młodych kapibar przysłali uczestnicy konkursu oliwskiego ZOO. Zwyciężyły: Ruzel i Ruba. Zwierzęta, z pomocą opiekuna, same wybrały sobie imiona.

W Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Oliwie stanął pierwszy nowoczesny Fit Box. To mały, modułowy pawilon sportowy, w którym można wykonać trening aerobowy oraz łagodny trening siłowy, a przy okazji wyprodukować prąd. Urządzenia maja być wkrótce dostępne dla mieszkańców dzielnicy.

Historia

Skarby Oliwian - czekamy na wasze histor…

Z racji dużego zainteresowania akcją czekamy na wasze kolejne skarby! Drodzy Oliwianie, przynoście swoje skarby! Wyciągnijcie z domowych zakamarków wasze pamiątki i opowiedzcie nam ich historie. Sfotografujemy je, spiszemy opowieść, a potem...

14-03-2017 582 Historia

Stutthof w kobiecych narracjach

Ta książka to pierwszy zbiór kobiecych wspomnień poświęconych KL Stutthof.  W żadnej innej publikacji jakie ukazały się na temat losów więźniów tego obozu nie znajdziemy tak dokładnych opisów przybliżających strukturę...

04-03-2017 650 Historia

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Newsletter

Kalendarium tekstów

« Marzec 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31