Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Bogatka samica Bogatka samica

Ptaki w naszych karmnikach ? bogatka

Gru 15, 2014

Wiele osób zajmujących się dokarmianiem ptaków na pewno zgodzi się ze mną, że najczęstszymi ptasimi gośćmi w naszych karmnikach są, bez wątpienia, sikory. Spośród sześciu gatunków sikor gniazdujących w naszym kraju karmniki w okresie zimowym najliczniej odwiedza sikora bogatka.

Zawsze zastanawiałem się, skąd pochodzi nazwa tego gatunku sikory .?.. i wymyśliłem sobie tak: bogatka to przecież jedna z naszych najbarwniejszych sikor, a więc można powiedzieć, że jest ona bogato ubarwiona. Stąd zapewne pochodzi polska nazwa gatunkowa tej sikory.

Bogatki to ptaki częściowo wędrowne, to znaczy, że część osobników odlatuje od nas na zimę, a znaczna część podejmuje zimowanie w naszym kraju. Te ptaki, które opuszczają nasz kraj, na zimę udają się do Europy zachodniej (Francja, Holandia, Francja). Ponadto do naszego kraju przylatują ptaki z obszarów położonych na północ i wschód od naszego kraju. Tak więc nasze karmniki mogą odwiedzać bogatki z różnych części Europy.

bogatka_przy_kuli11

Ulubionym ?karmnikowym? pokarmem bogatek są nasiona słonecznika.

Jest to jeden z najbardziej kalorycznych typów karmy wykładanej w karmnikach.

Bogatki i inne sikory radzą sobie znakomicie z wydobywaniem nasion z łusek ? nie ma więc potrzeby ponosić kosztów zakupu słonecznika łuskanego, którego cena jest znacznie wyższa niż słonecznika niełuskanego.

Bogatki równie chętnie zjadają orzechy laskowe, trzeba jednak pamiętać, że zakup tego rodzaju karmy to już naprawdę duży wydatek.

Sikory bogatki korzystają również z nasion wtapianych w tłuszcz, dlatego warto wywiesić koło karmnika specjalne kule tłuszczowe, które można zakupić w sklepach zoologicznych (patrz fotografia).

 

 

Przyglądając się bogatkom w karmniku jesteśmy w stanie bez większych problemów rozróżnić płeć obserwowanych osobników. Samce (patrz fotografia) charakteryzują się występowaniem szerokiej czarnej pręgi rozpoczynającej się na podgardlu i ciągnącej się przez pierś i brzuch, na którym to pręga wyraźnie się rozszerza. Samice mają pręgę wąską zanikającą w kierunku brzucha.

bogatka_samiec

Bogatka samiec

Bogatki poza charakterystycznym śpiewem godowym (którym odzywają się przede wszystkim w okresie lęgowym, czyli od marca do czerwca) odznaczają się wyjątkową różnorodnością głosów. Udało się już zarejestrowano przeszło 40 różnych typów głosów, które zapewne pełnią nieco inną funkcję w życiu tych ptaków  ? jest tu pole do badań dla wielu współczesnych i przyszłych pokoleń ornitologów.

bogatka88

Zimą te bogatki, które pozostały w naszym kraju lub przyleciały z północy lub wschodu łączą się w niewielkie stadka i koczują w poszukiwaniu pokarmu. Wtedy też chętnie odwiedzają nasze karmniki. Jeżeli zadbamy o stałe wykładanie karmy w karmniku i będziemy przestrzegać innych zasad prawidłowego dokarmiania ptaków (o których pisałem w artykule: Dokarmianie ptaków ? sztuka miła, acz niełatwa) możemy być pewni, że ptasia stołówka będzie licznie odwiedzana przez wścibskie i ruchliwe sikory. Poza bogatkami przy karmniki pojawią się również modraszki ? ale to już temat następnego artykułu.

tekst i zdjęcia:

mgr Dariusz Ożarowski

Trójmiejska Grupa

Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

www.trojmiejskagrupaotop.weebly.com

bogatka106

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 wrzesień 2016 14:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio dodane

9 września - Oliwska Wyprzedaż Garażowa

9 września - Oliwska Wyprzedaż Garażowa

Na czym to polega? Mieszkańcy danego domu organizują "wystawkę" niepotrzebnych sobie rzeczy, coś w rodzaju pchlego targu. Sprzedają te przedmioty za niewielkie pieniądze. Sprzedający będzie miał więcej miejsca w domu...

14-08-2017 1710 Rozrywka

Marsz Na Orientację  "Tropem Ptasim"

Marsz Na Orientację "Tropem Ptasim…

Trzecia rano to jeszcze noc? A czwarta lub piąta? My często jeszcze śpimy, ale nie świat wokół nas. Gdyby wyjść na łąkę, do lasu lub nawet uchylić szerzej okno, da...

13-08-2017 111 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Newsletter

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31