Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
fot. Janina Woszczyńska fot. Janina Woszczyńska

Pustułka ? miejski sokół

Maj 19, 2015

Niewielu mieszkańców dużych i mniejszych miast świadomych jest, że miasta są również środowiskiem życia ciekawego gatunku ptaka drapieżnego należącego do grupy sokołów, a mianowicie pustułki (Falco tinnunculus).

Ciekawostką jest fakt, że gatunek ten wytworzył dwie populacje: miejską i wiejską.

Pierwsza zamieszkuje obszary zurbanizowane, gniazdując często nawet w centrach aglomeracji, druga (znajdująca się w szybkim zaniku) zasiedla tereny otwarte, charakteryzujące się występowaniem szpalerów wysokich drzew (np. topól), pastwisk, łąk i rozproszonej zabudowy wsi i małych miasteczek.

Na obszarach miejskich pustułki przystępują do rozrodu w różnego rodzaju zakamarkach i niszach wysokich budynków, zarówno mieszalnych (wieżowce), jak i przemysłowych (hale, magazyny) oraz kościołów. Ptaki z populacji wiejskich częściej gniazdują na drzewach, wykorzystując odpowiednio duże dziuple lub opuszczone gniazda innych gatunków ptaków (np. wron). Jednakże również w przypadku osobników z populacji wiejskiej coraz częściej obserwuje się wykorzystywanie do gniazdowania najwyższych budynków w małych miejscowościach i miasteczkach.

Również na obszarze aglomeracji Trójmiasta można obserwować te piękne sokoły.

nr_2_Janina_Woszczyska

fot. Janina Woszczyńska

Od 2014 roku realizowany jest projekt pod interesującym tytułem ?Falco gedanense, czyli pustułka z gdańskiego zaułka?, który współfinansowany jest przez Miasto Gdańsk i Grupę Lotos. Projekt przygotowany został przez koleżankę Justynę Manuszewską dla Stowarzyszenia Gdański Animals Towarzystwo Pomocy Zwierzętom.

Projekt składa się z dwóch części. Po pierwsze to stworzenie odpowiednich i bezpiecznych miejsc gniazdowania dla pustułek. Działania te polegają na montażu specjalnych budek lęgowych, w których ptaki te mogą bezpiecznie odbywać lęgi. Jest to tym bardziej ważne, gdyż wskutek modernizacji budynków dostępność potencjalnych miejsc gniazdowania w centrach miast szybko maleje.

W 2014 roku w Gdańsku i Sopocie zostało zainstalowanych 20 budek lęgowych dla pustułek, w tym na budynkach pozostających w zarządzie spółdzielni mieszkaniowych Morena, VII Dwór i kilku innych. Sposób zawieszenia tych budek zaprojektowany jest tak, aby w żaden sposób nie naruszał estetyki ścian budynków, których część jest już po modernizacji oraz żeby był całkowicie bezpieczny dla mieszkańców.

Druga część projektu to stworzenie możliwości podglądania życia naszych skrzydlatych sąsiadów. Stało się to możliwe po zamontowaniu specjalnej kamery przy budce lęgowej na Oruni, w której (a właściwie na której) w tym sezonie lęgowym do gniazdowania przystąpiła para pustułek. Życie tych ptaków można obserwować przez całą dobę i na żywo dzięki transmisji na stronie internetowej Centrum Pomocy Dzikim Zwierzętom ?Przystań?, do czego serdecznie namawiam.

nr_3_Pan_Maciej

fot. Pan Maciej

W 2015 roku członkowie i sympatycy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) zrzeszeni w Trójmiejskiej Grupie OTOP podjęli się przeprowadzenia monitoringu zasiedlenia wywieszonych dla pustułek budek. Do każdej budki lęgowej przypisany został obserwator, którego zadaniem jest prowadzenie regularnych kontroli ?swojej? budki, w celu stwierdzenia, czy budka zostanie zasiedlona przez sokoły.

Do połowy maja pustułki obserwowane były przy dziewięciu budkach lęgowych. Zebrane dane (obserwacje) wskazują, że ptaki przystąpiły do składania jaj w trzech budkach. Są to budki na budynkach przy ulicy Wita Stwosza w Oliwie, przy ulicy Perłowej na Oruni i przy ulicy Marusarzówny we Wrzeszczu. Pozostałe sześć budek lęgowych odwiedzanych przez ptaki zostały zapewne ?zawłaszczone? przez poszczególne pary pustułek, jako potencjalne miejsca gniazdowania w następnych sezonach lęgowych. Pustułki należą do ptaków terytorialnych ? pary ptaków bronią pewnego obszaru przed innymi pustułkami, traktując go jako swój dom. Często bywa tak, że w granicach swojego terytorium dana para pustułek ma kilka potencjalnych i dogodnych miejsc gniazdowania. Można przypuszczać, że jako takie dodatkowe miejsca gniazdowania traktowane będą zapewne te budki, przy których w tym sezonie już zaobserwowano pary ptaków. W przypadku, gdy para pustułek utraci wykorzystywane w danym sezonie lęgowym miejsce gniazdowania, w kolejnym będzie mogła wykorzystać zapasowe miejsca do odbycia lęgu.

W kolejnych latach oczekujemy wykorzystywania przez pustułki coraz większej liczby budek lęgowych, czego ptakom i nam wszystkim (obserwowanie tych pięknych sokołów pozostawia niezatarte wrażenia) gorąco życzę.

Dariusz Ożarowski

Trójmiejska Grupa OTOP

nr_4_Adam_Rydzewski

fot. Adam Rydzewski

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 wrzesień 2016 14:42

Komentarze   

0 #1 Izabela 2016-02-21 21:44
Szkoda ze u nas w bloku nie ma takiej budki.Dzieci miałyby ucieche z obserwowania chodz z daleka tych ciekawych ptaków i znikłyby wszechobecne gołebie , które przeganiaja inne ptactwo.
Cytować

Ostatnio dodane

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja Lato 2020

Oliwska Wyprzedaż Garażowa - edycja La…

Nie poddajemy się pandemii. Po wiosennym zamrożeniu czas przejrzeć szafy, piwnice i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Powracamy z kolejną edycją Oliwskiej Wyprzedaży Garażowej. W tym sezonie zakupom sprzyjać będzie cisza...

15-06-2020 1158 Rozrywka

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie warsztaty rodzinne

ARTystycznie w Pałacu – sobotnie wars…

Weźcie koniecznie udział w rodzinnych warsztatach o sztuce współczesnej, które będą się odbywać w Pałacu Opatów (siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej). Zwiedzając wystawy stałe i czasowe, eksplorując Park Oliwski, poznacie sztukę...

16-02-2020 928 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Newsletter

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31