Reklama

Dziesiątka na Bałtyku – ostrzeżenie przed bardzo silnym wiatrem

Bardzo mocno wieje. Synoptycy podnoszą stopień ostrzeżenia przed sztormem i silnym wiatrem. W środę siła wiatru osiągnie 10 stopni w skali Beauforta.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Bardzo mocno wieje. Synoptycy podnoszą stopień ostrzeżenia przed sztormem i silnym wiatrem. W środę siła wiatru osiągnie 10 stopni w skali Beauforta.

 

Aktualizacja: 

 

6 października

16:00

Otwarto wejścia do Parku Oliwskiego.

 

Na cmentarzach i w parkach trwa przegląd drzewostanu – ok. 12.00 podjęta zostanie decyzja czy miejsca te zostaną otwarte dla odwiedzajacych. – Decyzja o otwarciu molo oraz dolnego tarasu Długiego Pobrzeża podejmowana będzie na bieżąco, w miarę polepszania się warunków pogodowych – informuje Katarzyna Kaczmarek z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Ważne! Wszystkich, którzy planowali dziś spacer po parku (większość gdańskich parków, to parki bez ogrodzeń, nie można ich więc fizycznie zamknąć) prosimy o ewentualną zmianę planów – wciąż silnie wieje i może być tam niebezpiecznie. Do momentu zakońćzenia przeglądów miejsca te, ze zwględu na dobro spacerujących, nie powinny być uczęszczane. – W wypadku decyzji o spacerze zalecana jest bardzo duża ostrożność – apeluje Kaczmarek. 

 

5 października

11:56

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację w mieście. Ze względu na silny wiatr do odwołania zamknięte są gdańskie parki i nekropolie.

Co powinniśmy zrobić, żeby zminimalizować szkody związane z wichurą? MCZK przypomina kilka najważniejszych działań:

– słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów

– unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku

– w mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz)

– z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.)

– silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj telefony komórkowe

– postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.

– nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.

– podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami

– zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach

– pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr

Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa:

112 – numer alarmowy
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja

58 778 60 00 – Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
58 524 45 00 – dyżurny Inżynier Miasta 
986 – dyżurni Straży Miejskiej

09:35  Prezydent Miasta Sopotu zwrócił się do mieszkańców kurortu z apelem, o ile jest to możliwe, by szczególnie dziś po południu pozostali w domach.  Przypomina również o zabezpieczeniu rzeczy znajdujących się na balkonach i w ogrodach. Władze Gdańska nie wydały jeszcze takiego komunikatu. Według synoptyków wiatr do końca dzisiejszego dnia będzie się wzmagał.

08:04

Z powodu bardzo silnego wiatru, do odwołania, zamknięte są dla odwiedzających wszystkie gdańskie cmentarze komunalne oraz parki.

BiuroBiuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW
Obszar: województwo pomorskie – subregion nadmorski
Ważność: od 2016-10-04 21:00:00 do 2016-10-06 15:00:00
Przebieg: Prognozowany i obserwowany silny wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 95 km/h, w strefie brzegowej możliwe porywy do 100 km/h, z północy i północnego wschodu. W czwartek rano stopniowe słabnięcie prędkości wiatru.
Prawdopodobieństwo: 85%
Uwagi: Podwyższenie stopnia ostrzeżenia
Czas wydania: 2016-10-04 20:12:00

Pw

 

Ostatnia edycja: 6 października, 2016 o 14:43