Reklama

1000 nowych mieszkań na terenach AWFiS? [VIDEO]

Jeszcze przez kilka dni każdy może zgłosić swoje uwagi do planów umożliwiających zabudowę części terenów Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Procedowany plan daje zielone światło dla budowy nawet tysiąca nowych mieszkań. To oznacza kilka tysięcy nowych mieszkańców dzielnicy.

Przed budynkiem rektoratu AWFiS będzie biec nowa ulica łącząca ul. Czyżewskiego i al. Grunwaldzką
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Jeszcze przez kilka dni każdy może zgłosić swoje uwagi do planów umożliwiających zabudowę części terenów Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Procedowany plan daje zielone światło dla budowy nawet tysiąca nowych mieszkań. To oznacza kilka tysięcy nowych mieszkańców dzielnicy.

27 września w siedzibie Biuro Rozwoju Gdańska odbyła się burzliwa dyskusja na temat przyszłości uczelni a w szczególności planów zabudowy części jej dotychczasowych terenów. W dyskusji uczestniczyło około 20 osób.

Kontrowersyjny plan procedowany jest od kilku lat. Zakłada zabudowę części terenów AWFiS budynkami mieszkalnymi. Doszło już do sprzedaży kilku działek, z których dochód miał zostać przeznaczony na program naprawczy uczelni. Obecnie trwają rozmowy z inwestorem, który przejmie teren wokół uczelnianego hotelu „OPO”.  AWFIS kilka lat temu groziła niemal likwidacja z powodu kłopotów finansowych. Zabudowa ma zostać m.in dopuszczona na terenie obecnego boiska do rugby.

awfis2017a

Najwięcej emocji wśród mieszkańców wywoływał plan budowy ulicy tzw. „Nowej Górskiego”, która ma połączyć ul. Czyżewskiego i a. Grunwaldzką. Dodatkowo na przy skrzyżowaniu ul. Górskiego i a. Grunwaldzkiej miałaby powstać dominanta kompozycyjna – budynek o wysokości do 40 metrów.

Na wszystkich terenach, które miałyby zostać zabudowane, może powstać do tysiąca mieszkań. Dodatkowo codziennie na uczelnię przybywa około trzech tysięcy studentów. Uczestnicy dyskusji niepokoili się o to gdzie nowi mieszkańcy będą parkować.

Mieszkańcy domagali się wyraźnego znaczenia w planie zagospodarowania istniejącego ciągu pieszego prowadzącego z ul. Czyżewskiego w kierunku al. Gruwaldzkiej.

Na obecnie proponowanym kształcie planu zagospodarowania przestrzennego bardzo zależy władzom AWFiS. – Z naszego punktu widzenia, te zmiany, które tutaj są, są bardzo optymalne – mówił Olgierd Bojke, kanclerz uczelni. – Ja bym prosił, żeby już tego nie wysyłać do komisji, bo to spowolni funkcjonowanie tej uczelni – może ją wręcz przewrócić. Ten plan gwarantuje rozwój uczelni.

Pełen zapis dyskusji w materiale video. Informacje dotyczące projektu planu są również dostępne na stronie http://www.brg.gda.pl/plany/plan/oliwa-gorna-w-rejonie-akademii-wychowania-fizycznego-i-sportu oraz na bip.brg.gda.pl.

awfis2017b


Zgłaszanie uwag – do 14 października
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 14 października 2017 r.

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowybrg@brg.gda.pl.

21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

Pw/brg

Ostatnia edycja: 10 października, 2017 o 19:30