Reklama

12 budynków komunalnych w Oliwie do remontu

Kamienice z al. Grunwaldzkiej, Starego Rynku Oliwskiego i ul. Kwietnej do remontu. Miasto Gdańsk opublikowało listę 102 budynków komunalnych które mają być kompleksowo wyremontowane w ramach jednego projektu. Na liście znajduje się aż 11 budynków z Oliwy. Działania Gdańskich Nieruchomości obejmą również Orunię, Olszynkę, Śródmieście, Wrzeszcz, Letnicę, Nowy Port, Siedlce i budynki na Wyspie Sobieszewskiej.

12 budynków komunalnych w Oliwie do remontu
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Pełna lista budynków do remontów znajduje się na stronie Gdańskich Nieruchomości.

W Oliwię będą to następujące adresy:

·         Al. Grunwaldzka 580

·         Al. Grunwaldzka 582

·         Al. Grunwaldzka 584

·         Ul. Kwietna 29

·         Ul. Kwietna 38

·         Ul. Kwietna 40

·         Ul. Kwietna 41

·         Ul. Kwietna 41a

·         Stary Rynek Oliwski 10

·         Stary Rynek Oliwski 15

·         Stary Rynek Oliwski 9

– Będziemy remontowali budynki mieszkalne ale też takie o charakterze użyteczności publicznej  

– zapowiada Piotr Kryszewski, zastępca Prezydenta miasta Gdańska.

W Oliwie takim przykładem jest budynek Domu Bramnego czyli „Dom Zarazy” w którym planowana jest termomodernizacja.

Wartość projektu prawie 300 milionów, sama dokumentacja 15 milionów złotych. I ta dokumentacja już w tej chwili jest w trakcie realizacji. Także to nie są obietnice, to są realne fakty  

– mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.

Przywracanie świetności dawnych budynków ma kosztować około 300 mln zł. Złożyć się na to mają pieniądze z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, środków unijnych i  pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W lutym, podczas spotkania z mieszkańcami zorganizowanego w „Domu Zarazy„ przez radnego Jana Peruckiego, ujawniono więcej szczegółów dotyczących Oliwy.

Prócz wymienionych powyżej adresów, deklarowano wówczas prace w budynku przy ul. Tatrzańskiej 2A, gdzie wykonana ma zostać termomodernizacja poprzez: docieplenie, wymianę stolarki, zmianę sposobu ogrzewania oraz inne prace budowlane.

Dla Tatrzańskiej 2A już trwają prace projektowe i realizacja tego zadania możliwa będzie przy uzyskaniu stosownego dofinansowania w 2024/2025. Postępowania na dokumentację projektową dla budynków mieszkalnych – Stary Rynek Oliwski i Kwietna wszczęte zostaną w I kwartale 2024 r., zaś realizacja przy uzyskaniu stosownego dofinansowania możliwa będzie dla Starego Rynek Oliwski w latach 2026/2027, z kolei dla Kwietnej 2025/2026

– informował w lutym radny Jan Perucki.

Te wszystkie informacje podawane były przez miasto przed wyborami. Wszyscy liczą, że nie jest to jedynie obietnica wyborcza. Trzymamy kciuki za ten kompleksowy program, z nadzieją na jego poszerzenie o kolejne budynki. Bo wieloletnie zaniedbania są ogromne.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 12 kwietnia, 2024 o 12:48