Reklama

392 rocznica bitwy pod Oliwą

Stowarzyszenie Kompania Kaperska zaprasza na obchody 392. rocznicy bitwy pod Oliwą z 28 listopada 1627 roku. Organizatorzy po raz kolejny przypomną mieszkańcom Trójmiasta oraz turystom bitwę morską stoczoną na redzie gdańskiej. To wspomnienie wszystkich marynarzy, którzy zginęli w służbie naszego kraju, a przede wszystkim admirała Arenda Dickmana.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Stowarzyszenie Kompania Kaperska zaprasza na obchody 392. rocznicy bitwy pod Oliwą z 28 listopada 1627 roku. Organizatorzy po raz kolejny przypomną mieszkańcom Trójmiasta oraz turystom bitwę morską stoczoną na redzie gdańskiej. To wspomnienie wszystkich marynarzy, którzy zginęli w służbie naszego kraju, a przede wszystkim admirała Arenda Dickmana.

Do Gdańska zawitają rekonstruktorzy, którzy przy pomocy swoich ubiorów i uzbrojenia przeniosą widzów do gdańskiego portu z XVII wieku. Zobaczymy tam scenę werbunku marynarzy do królewskiej floty wojennej, a także galeon przepływający Motławą i Martwą Wisłą. Ulicami miasta przejdzie kompania piechoty kapitana Jana Storcha, nawiązując do historycznego konduktu żałobnego zorganizowanego na cześć admirała Dickmana. Wydarzenie obejmuje trzy lokalizacje: Oliwę, molo w Brzeźnie oraz Główne Miasto.

Choć siedemnastowieczna Polska słynęła raczej z husarii niż morskich podbojów, to flota króla Zygmunta III Wazy wywalczyła sobie zasłużone miejsce w historii. 28 listopada 1627 roku na redzie gdańskiego portu miało miejsce starcie, którą nazywamy dziś Bitwą pod Oliwą. Polskie okręty pokonały grupę szwedzkich galeonów blokujących dostęp do Gdańska. Wieść o polskim zwycięstwie prędko obiegła europejskie dwory, a szwedzki król – Gustaw Adolf – potraktował je jak osobistą zniewagę.

W dniu bitwy na czele polskiej floty stał admirał Arendt Dickman. Pochodzący z Delft w Holandii kapitan i armator żyjący od lat w Gdańsku. To właśnie on poprowadził polskie okręty do zuchwałego ataku na szwedzką eskadrę. Niestety swoje wielkie zwycięstwo przypłacił życiem. Zginął trafiony kulą armatnią z uciekającego szwedzkiego okrętu. Został pochowany z najwyższymi honorami pod posadzką Bazyliki Mariackiej.

Gdańskie święto

Właśnie wokół chęci uhonorowania admirała Dickmana wykiełkowała idea corocznych obchodów  rocznicy bitwy. Z czasem zyskaliśmy dla naszego pomysłu przychylność wielu gdańskich instytucji i wsparcie miasta. Ogromnie ważna jest też dla nas pomoc innych rekonstruktorów z całego kraju – mówi Paweł Litwinienko ze Stowarzyszenia Kompania Kaperska. – Nigdy też nie ukrywaliśmy, że naszym marzeniem jest by rocznica bitwy była w Gdańsku traktowana jak święto – dodaje.

W tym roku organizację obchodów wsparło Miasto Gdańsk ale także m.in. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury oraz statek Czarna Perła.

Uroczystości zaczną się już w piątkowy wieczór. Rekonstruktorzy ruszą w stronę pomnika Bitwy pod Oliwą koło Wzgórza Pachołek. Tam zostaną zapalone znicze i oddana honorowa salwa.

Program

PIĄTEK 29.11.2019:

Tego dnia organizatorzy zapraszają do wspólnego wieczornego spaceru pod pomnik Bitwy pod Oliwą w Gdańsku – Oliwie. Start o godz. 18.45  z ul. Tatrzańskiej na wzgórze, gdzie z uczestnicy zapalą znicze. Warto zabrać ze sobą źródło światła.

SOBOTA 30.11.2019:

Długie Pobrzeże
11.30 werbunek marynarzy do królewskiej floty wojennej i zaokrętowanie wojska,
12.00 wypłynięcie galeonu w akompaniamencie salwy z muszkietów.

Zatoka Gdańska – molo w Brzeźnie:
ok. 13.15 uroczyste spuszczenie wieńca z pokładu galeonu na wody zatoki oraz salwa z muszkietów w celu uczczenia pamięci poległych marynarzy i żołnierzy. Możliwość oglądania z mola w Brzeźnie.

Główne Miasto:
ok. 14.40 powrót galeonu oraz zejście piechoty i marynarzy na ląd. Początek przemarszu rekonstruktorów ulicami Gdańska,
15.00 salwa z muszkietów na Zielonym Moście,
15.15 opowieści o bitwie oliwskiej pod fontanną Neptuna. Pokaz historycznej musztry w wykonaniu rekonstruktorów,
15.45 przemarsz do bazyliki mariackiej zakończony salwą z muszkietów oraz złożeniem wieńca na grobie admirała Arenda Dickmana.

Uwaga: podane godziny są orientacyjne, mogą się nieznacznie zmienić podczas trwania wydarzenia.

pr/umg

Ostatnia edycja: 28 listopada, 2019 o 07:40