Reklama

80 lat obchodzi Lech Wałęsa – najsłynniejszy z żyjących oliwian

Dokładnie 80 lat temu urodził się Lech Wałęsa. 40 lat temu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W Europejskim Centrum Solidarności odbył się z tej okazji benefis prezydenta Lecha Wałęsy.

Lech Wałęsa podczas uroczystości w ECS. fot. gdansk.pl
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Goście szczelnie wypełnili największą salę ECS. W uroczystości wzięli udział m.in. Władysław Frasyniuk, Bożena Grzywaczewska, Jacek Fedorowicz, Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Krzywonos-Strycharska, Adam Bodnar, Monika Olejnik, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Robert Więckiewicz, Bronisław Komorowski i Adam Michnik, przedstawiciele senatu, władz samorządowych, a także wielu gości z Polski i ze świata. Uroczystość można obejrzeć poniżej.

Benefis poprowadził Maciej Stuhr, a zaproszeni na scenę goście w prezencie dla prezydenta Lecha Wałęsy przygotowali liczne anegdoty i historie związane z jubilatem.

– Czy chciałby Pan o czymś zapomnieć? – pytał Maciej Stuhr. – Że mam 80 lat – odpowiedział jubilat.

Spotkanie muzycznie umiliła Natalia Szroeder z repertuarem przebojów Czerwonych Gitar i Stanisława Soyki.

Wcześniej w Ratusz Głównego Miasta odbyła się uroczystość wręczenia uchwały specjalnej Senatu RP Lechowi Wałęsie z okazji 80 urodzin i 40 rocznicy Pokojowej Nagrody Nobla z udziałem marszałka Tomasza Grodzkiego i senatorów RP. 

– Czcigodny Panie Prezydencie. Pana 80-letnie życie nierozerwalnie wiązała się z historią Polski, Europy i świata. Bo to Pan w 1980 roku zaczął tę historię pisać. Nikt i nic tego panu nie odbierze. My senatorowie najjaśniejszej Rzeczypospolitej, reprezentanci demokratycznej większości jesteśmy dzisiaj tutaj, żeby o tym zaświadczyć. Senat Rzeczpospolitej wyraża wdzięczność i szacunek i pamięta na zawsze o pańskich zasługach – mówił Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu RP.  – Przypomnieliśmy, jak wielkim wydarzeniem dla narodu polskiego, uciśnionego pod jarzmem komuny, było przyznanie Panu Pokojowej Nagrody Nobla. Jak nas to wszystkich podniosło na duchu i dodało sił ukrywającym się działaczom, ludziom podziemia. To był dla nas wielki promyk nadziei, pewność, że przyjdzie odrodzenie, na nową siłę, na nową Polskę

– podkreślał Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu odznaczył Lecha Wałęsę Medalem Senackim. To odznaczenie, którym izba wyższa honoruje szczególnie założone osoby. Treść uchwały Senatu odczytał Sławomir Rybicki, senator RP, sprawozdawca uchwały.

– Musicie zrozumieć moje sukcesy. One były bardzo proste, otóż ja do wszystkich tematów, do wszystkich problemów podchodziłem praktycznie. Tylko myślenie praktyczne pozwoliło mi osiągnąć te wszystkie rzeczy. Jako robotnik zawsze poprawiałam wszystko, co mi się nie podobało. Jako związkowiec też, jak nie podobał mi się stary związek, to zrobiłem wszystko, by założyć nowy – Solidarność. Kiedy byłem już prezydentem, nie podobała mi się podległość Związkowi Radzieckiemu, no to robiłem wszystko, żeby to zmienić   

– mówił Lech Wałęsa po uroczystym przekazaniu uchwały.

Na przedprożu Dworu Artusa nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej WAŁĘSA. JEDEN Z DZIESIĘCIU MILIONÓW.

PROGRAM – 40. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla i 80. Urodzin prezydenta Lecha Wałęsy  (dzień drugi – sobota):

  • Godz. 12.00, miejsce: ogród zimowy ECS

FORUM MŁODYCH / SOLIDARNOŚĆ TU I TERAZ  debata o prawie człowieka do pokoju i bezpiecznej przyszłości  

wprowadzenie:  

  • Basil Kerski
  • Aleksandra Dulkiewicz

goście: 

  • Ołeksandra Matwijczuk, Centrum Wolności Obywatelskich, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Ukraina
  • Pietro Bartolo, lekarz niosący pomoc uchodźcom na wyspie Lampedusa, działacz społeczny, poseł do Parlamentu Europejskiego, Włochy
  • Lech Wałęsa, przywódca Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Polska

gospodarze Forum Młodych: 

  • reprezentanci Parlamentu Młodych RP

Instalacja: Mobilny pomnik uchodźców – łódź uchodźców z Lampedusy 

partner debaty: Fundacja Signum 

  • Godz. 15.00, miejsce: biblioteka ECS

Promocja książki „Wałęsa 80”, wyd. ZNAK 

autorzy: Kamil Dziubka, Janusz Szwertner 

  • Godz. 17.00, miejsce: audytorium ECS

Projekcja filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (127 min), reż. Andrzej Wajda (2013)  

rozmowa po filmie 

goście: Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Michał Kwieciński, Robert Więckiewicz 

prowadzenie: Dorota Wellman 

Pw

Ostatnia edycja: 29 września, 2023 o 23:11