Reklama

Andrzej Stelmasiewicz broni się przed oskarżeniami po otrzymaniu nagrody im. Lecha Bądkowskiego

Tegorocznymi laureatami przyznanej po raz 22 nagrody im. Lecha Bądkowskiego zostali Fundacja METAPOMOC, Liliana Tarasow oraz Andrzej Stelmasiewicz w Oliwy. Ten ostatni broni się przed oskarżeniami, jakoby miał głosować na siebie.

Od lewej: Aleksandra Dulkiewicz, Andrzej Stelmasiewicz z nagrodą im. Lecha Bądkowskiego, Sławina Kosmulska - córka Lecha Bądkowskiego | Fot Grzegorz Mehring / gdansk.pl
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Tegorocznymi laureatami przyznanej po raz 22 nagrody im. Lecha Bądkowskiego zostali Fundacja METAPOMOC, Liliana Tarasow oraz Andrzej Stelmasiewicz w Oliwy. Ten ostatni broni się przed oskarżeniami, jakoby miał głosować na siebie.

Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ustanowił Paweł Adamowicz w 2001 roku dla podkreślenia roli i wkładu organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywaniu lokalnych problemów.

Od roku 2013 nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: dla Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku, której przyznawana jest nagroda główna w wysokości 20 000 zł oraz dwa równoważne wyróżnienia w wysokości po 5 000 zł każde; dla Gdańskiego Społecznika Roku, który otrzymuje nagrodę rzeczową; dla Gdańskiego Darczyńcy Roku – nagroda ma charakter honorowy.

W kategorii Gdańskiego Darczyńcy Roku, nagrodę honorową otrzymał w tym roku Andrzej Stelmasiewicz, Radny Miasta Gdańska, który w maju 2020 ogłosił, że do ustania pandemii SARS-CoV-2 będzie przekazywać należne mu diety radnego na rzecz organizacji społecznych. W ten sposób wspierał m.in.  Stowarzyszenie Park On, Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, Stowarzyszenie WL4 Przestrzeń Sztuki, Fundację Wspólnota Gdańska czy Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska. „Laureat daje przykład ogromnej wrażliwości na potrzeby innych, wierności danemu słowu oraz odwagi i determinacji” – czytamy w oficjalnym komunikacie. „Andrzej Stelmasiewicz dzieli się nie tylko swoimi funduszami, ale i czasem, radą i dobrym słowem. Nagrodę Darczyńcy Roku odbiera po raz drugi”.

Po podaniu informacji o nagrodzie do publicznej wiadomości, gdański bloger kryjący się pod pseudonimem „Janusz Ch.” w swoim poście zwrócił uwagę, że diety radnego trafiały głównie do Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska (4 diety), które wprowadziło na swojej liście Stelmasiewicza do Rady Miasta oraz do Fundacji Wspólnota Gdańska (2 diety), której Andrzej Stelmasiewicz był założycielem. Dodatkowo bloger wykazał, że radny Stelmasiewicz jest z ramienia Rady Miasta jednym z członków kapituły rozpatrującej wnioski o nagrodę im. Lecha Bądkowskiego, którą otrzymał.

Dzień później sprawę podchwycili radni opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska: Andrzej Skiba i Przemysław Majewski. W interpelacji do władz miasta zażądali oni m.in. odpowiedzi na pytania: w jaki sposób kapituła wyłoniła kandydaturę Andrzeja Stelmasiewicza i kto zgłosił jego kandydaturę? Chcą również wiedzieć czy rekomendacja kapituły była jednomyślna i ile osób głosowało na Stelmasiewicza. To miałoby zapewne wykazać czy radny głosował na samego siebie. Konferencja prasowa obu radnych z PiS była pełna uszczypliwości pod adresem konkurenta z WdG.

Andrzej Stelmasiewcz odniósł się do stawianych zarzutów i wydał oświadczenie, w którym nie pozostaje obu radnym dłużny.

2022.06.08 / OŚWIADCZENIE ANDRZEJA STELMASIEWICZA /
WARTO BYĆ PRZYZWOITYM.
 
Co jakiś czas staję się gwiazdą prawicowych aktywistów i mediów. Zarzucają mi różne przewiny, z zasady nieprawdziwe, pełne insynuacji i manipulacji. Plują jadem, kłamią, oskarżają zupełnie bezpodstawnie. Budowanie swojej pozycji na nienawiści wobec tych, którzy próbują zrobić coś dobrego nie może dawać szczęścia. A może się mylę? Może niszczenie innych osób ich uszczęśliwia? Mali, żałośni… O kim piszę? O radnym Andrzeju Skibie, o radnym Przemysławie Majewskim, o Andrzeju Ługinie ze „strefy prestiżu” i innych osobach z tego kręgu.
 
Ostatnio wywołali zamieszanie związane z przyznaniem mi nagrody im. Lecha Bądkowskiego w kategorii Darczyńca Roku 2021. A to, że głosowałem na siebie będąc członkiem kapituły przyznającej nagrody. A to, że otrzymałem nagrodę po znajomości. A to, że wspieram swoich politycznych przyjaciół. Piramidalne kłamstwa. Ani jeden zarzut nie jest prawdziwy.
 
A wystarczyło zapoznać się z faktami, co nie było trudne.
Zgłosiło mnie do nagrody Stowarzyszenie PARK ON zajmujące się pomocą osobom z chorobą Parkinsona i innymi chorobami zwyrodnieniowymi mózgu oraz ich opiekunom.
O tym, że otrzymałem nagrodę dowiedziałem się w Strefie Społecznej, chwilę przed wręczeniem nagrody. Nie uczestniczyłem w obradach kapituły, gdy rozpatrywała moją kandydaturę.
 
Beneficjentami, którym przekazywałem i przekazuję swoje diety radnego są: Stowarzyszenie Przestrzeń Sztuki WL4, Puckie Hospicjum im. św. Ojca Pio, Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz ich Opiekunów PARK ON, Fundacja Wspólnota Gdańska i Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska. Łączna suma tych darowizn, to 57.936,46 zł. Będę przekazywał moje diety radnego do końca kadencji, nie tylko do końca pandemii COVID-19. Moja praca w Radzie Miasta Gdańska jest pracą społeczną, nieodpłatną.
 
Gdyby ktoś zechciał pokopać głębiej, dowiedziałby się np. o ufundowaniu stypendiów dla studentek z Ukrainy uczących się w gdańskiej ASP w semestrze letnim 2022, czy o przekazach na różne fundusze pomocy Ukraińcom.
 
Moich rozlicznych darowizn na cele społeczne i kulturalne jest dużo więcej. Nie prowadzę szczegółowego rejestru. Łączna kwota, którą co roku, od wielu lat przeznaczam na te cele sięga 1.000.000 zł.
 
Ale to przecież nie interesuje radnego Skiby i radnego Majewskiego, bo nie pasuje do ich obrazka. Wybierają część prawdy prezentując ją jako całą prawdę. Cóż to jest, jak nie kłamstwo, insynuacja, manipulacja. Budzi to moje obrzydzenie. ŻAL MI TYCH LUDZI.
 
Czy mam się wstydzić mojej działalności? Nie widzę po temu żadnego powodu. Wręcz przeciwnie. Jestem z niej dumny. I bardzo się cieszę, że spotykam na swojej drodze bardzo wiele osób dobrych, życzliwych innym ludziom i światu. Dla takich ludzi warto pracować. Z takimi ludźmi warto się dzielić.
 
A, że czasem otrzymam jakąś nagrodę honorową, niefinansową? Cóż w tym złego?
 
A od ludzi pokroju Andrzeja Skiby i Przemysława Majewskiego, w końcu radnych Miasta Gdańska, oczekiwałbym, że pochwalą się swoją działalnością i swoją szczodrością zamiast oczerniać innych. ____________________________________________
Smutno mi, gdy widzę rozpowszechnianie fałszywych informacji przez niektóre media. Czy tam pracują dziennikarze?

 

Pozostali zdobywcy nagrody w tym roku:

Organizacja Pozarządowa Roku 2021

Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego dla Gdańskiej Organizacji Pozarządowej za 2021 rok została: Fundacja METAPOMOC, która działa na rzecz młodych ludzi z trudnych środowisk, a w szczególności dzieci z pieczy zastępczej, zmierzając do wyrównania ich szans w drodze do samodzielności. Mentorzy i Zespół Fundacji wspierają podopiecznych w procesie pełnej integracji w społeczeństwie przez udzielanie wszechstronnej pomocy w procesie usamodzielniania. Zespół Fundacji zainicjował i z powodzeniem realizuje autorskie, innowacyjne programy rozwojowe: „Patron”, „Dom”, „Wolontariat” i „Praca”.

Pierwszym laureatem jednego z dwóch wyróżnień w tej kategorii zostało: Stowarzyszenie Grupa Ratownicza Alfa, za transportowanie chorych na Covid-19 z domów do gdańskich szpitali, ale też pomiędzy szpitalami oraz przewozy chorych na wymazy. Także za dystrybuowanie maseczek i innego brakującego zaopatrzenia medycznego oraz dowożenie żywności do domów potrzebującym seniorkom i seniorom.

Drugim równorzędnym laureatem wyróżnienia w tej kategorii została: Fundacja Pomagamy, Nie Ziewamy, za organizację we współpracy z lokalnymi restauratorami akcji „Posiłek dla Seniora”, w której trakcie do domów gdańskich seniorek i seniorów rozwieziono kilka tysięcy obiadów. Fundacja wspiera także osoby z niepełnoprawnościami z ośrodka integracyjnego dla osób z upośledzeniem umysłowym.

Gdański Społecznik Roku 2021

Tegorocznym laureatem w tej kategorii została Liliana Tarasow, która jest koordynatorką szkolnego koła wolontariatu – „Pomocne Elfy” w Szkole Podstawowej nr 89. To grupa, dla której wolontariat jest bardzo ważną częścią ich życia, traktują się wzajemnie jak drugą rodzinę, na której czele stoi inspirująca Pani Liliana. Rodzaj działań i wydarzeń, w które angażuje się laureatka, jest rozbudowany: od organizacji zbiórek rzeczowych, przez wspólne pisanie listów motywacyjnych dla dzieci z domów dla dziecka lub osób przebywających na oddziałach onkologicznych, po organizowanie koncertów dla społeczności z Gdańska.

Pw

Ostatnia edycja: 8 czerwca, 2022 o 21:33