Reklama

Autobus wiozący pomoc bezdomnym powróci jesienią

Z początkiem wiosny, 31 marca „autobus SOS – pomoc” wyruszył ostatni raz w trasę, by ulżyć losowi bezdomnych w Gdańsku.

Autobus SOS w szóstym, pomocowym sezonie w Gdańsku. Pętla autobusowa przy SKM Przymorze - Uniwersytet fot. Sławomir Kunkel z TWP Przystań
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Z początkiem wiosny, 31 marca „autobus SOS – pomoc” wyruszył ostatni raz w trasę, by ulżyć losowi bezdomnych w Gdańsku.

Od 29 listopada ubiegłego roku załoga pojazdu wydała osobom w bezdomności w Gdańsku ponad 22 tys. porcji zupy. Osobom potrzebującym przekazano też 2 715 sztuk ciepłej odzieży na zmianę – m.in. dresy, ciepłe kurtki, spodnie, bluzy, czapki, skarpety i szale. Codziennie z oferty mobilnego wsparcia w mieście korzystało średnio 78 osób.

Codziennie, o stałej porze wieczorem autobus zatrzymywał się na pętli autobusowej przy stacji SKM Przymorze – Uniwersytet, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu oraz w zatoce autobusowej przy dawnym kinie „Krewetka” w Gdańsku. O godzinie 23 autobus dowoził chętne osoby do noclegowni przy ul. Mostowej 1A, gdzie miał swój ostatni przystanek na trasie.

Sławomir Kunkel z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”, które na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku świadczyło usługę

– To był dla nas niezwykle pracowity sezon, bardzo dużo naprawdę potrzebujących osób skorzystało z mobilnego wsparcia. Zdarzały się dni, zwłaszcza w styczniu i lutym, kiedy nawet około 100 osób przychodziło do nas po zupę czy odzież. To pokazuje, że w najtrudniejszym dla osób w bezdomności jesienno-zimowym czasie ta forma pomocy jest ważna, konkretna, świetnie się sprawdza. Dziękujemy też mieszkankom i mieszkańcom za ofiarowaną ciepłą odzież, którą na bieżąco wydawaliśmy potrzebującym. Przydała się ogromnie.

Sześć pomocowych sezonów    

Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

– Podczas codziennych postojów w „autobusie SOS” fachową konsultacją i pomocą służył osobom w bezdomności ratownik medyczny. Z kolei pracownik socjalny i streetworker udzielali potrzebującym informacji o innych formach pomocy, dostępnych w mieście m.in. o schronieniu, wsparciu finansowym, rzeczowym, specjalistycznym i aktywizującym społecznie. Zachęcali do skorzystania z oferty.

Środki na działanie „autobusu SOS – pomoc” zabezpieczył gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na zlecenie MOPR zadanie wykonało TWP „Przystań”. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewniła pojazd. Przypomnijmy, że po raz pierwszy ta mobilna usługa została uruchomiona w mieście w 2017 roku. Jej inicjatorem był gdański radny Piotr Ryś.

Jesienią planowane jest ponowne uruchomienie autobusu pomocowego

Jak teraz pomóc bezdomnym?

W Gdańsku MOPR, służby miejskie i organizacje pozarządowe cały rok prowadzą działania wspierające osoby w bezdomności. Sygnały o potrzebujących prosimy przekazywać:

pracownikom Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka),

także do Straży Miejskiej, tel.: 986 lub do Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, posługując się aplikacją Arrels. Jest bezpłatna, można ją uaktywnić np. w smartfonie. Dzięki sygnałowi streetworker szybko dotrze do potrzebującej osoby, z ofertą pomocy.

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

Pw/MOPR

Ostatnia edycja: 3 kwietnia, 2023 o 23:37