Będzie nowy plan dla Zajezdni Tramwajów Konnych
To może być ostatnia szansa na uratowanie oliwskiego zabytku. Ma być to miejsca spotkań, spędzania wolnego czasu oraz rozwoju osobistego. Rada Miasta zdecydowała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna w rejonie alei Grunwaldzkiej 533-537.

To może być ostatnia szansa na uratowanie oliwskiego zabytku. Ma być to miejsca spotkań, spędzania wolnego czasu oraz rozwoju osobistego. Rada Miasta zdecydowała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna w rejonie alei Grunwaldzkiej 533-537.
Oliwska firma Idea Invest – właściciel dawnej zajezdni, wielokrotnie już deklarowała chęć ocalenia zabytku. Jednak dotychczasowy plan zagospodarowania nie daje gwarancji opłacalności inwestycji. Dlatego wystąpiono o przystąpienie do sporządzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta Gdańska, „celem sporządzenia planu jest ustalenie przeznaczenia terenu oraz określenie sposobu jego zagospodarowania i zabudowy, umożliwiających realizację polityki przestrzennej miasta polegającej na rozwoju miasta „do wewnątrz”, w tym przypadku poprzez poszerzanie możliwości inwestycyjnych zdegradowanych obiektów historycznych oraz ich adaptację do nowych funkcji.
Właściciel terenu dawnej fabryki mydła/zajezdni tramwajowej planuje odbudowę budynków wpisanych do rejestru zabytków i stworzenie w nich oraz w planowanej nowej zabudowie usług komercyjnych i oferty usługowej dla społeczności lokalnej – miejsca spotkań, spędzania wolnego czasu oraz rozwoju osobistego. Planowane zmiany uzyskały akceptację Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozytywną opinię Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który stwierdził, że koncepcja właściciela terenu uwzględnia historyczne znaczenie dawnej Zajezdni Tramwajów Konnych oraz wpisuje się w założenia Wydziału dotyczące wspierania innowacji społecznych w Gdańsku.”
Granice dla nowego planu zagospodarowania
Uchwała o przystąpieniu do sporządzenia nowego planu została podjęta na sesji w dniu 24 maja. Wcześniej projekt uchwały zyskał pozytywną opinię Rady Dzielnicy Oliwa. Praktycznie od tego momentu każdy może składać do Biura Rozwoju Gdańska swoje uwagi i sugestie z procedowanym planem. Prace planistyczne trwają około roku.
Poniżej pałna treść uzasadnienia do uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania,przestrzennego Oliwa Górna w rejonie alei Grunwaldzkiej 533-537 w mieście Gdańsku.
UZASADNIENIE
Obszar proponowany do objęcia planem miejscowym, o powierzchni ok. 0,9 ha, położony jest w Oliwie w rejonie skrzyżowania alei Grunwaldzkiej z ulicami Pomorską i Opacką. W obszarze tym znajdują się zabudowania dawnej fabryki mydła/zajezdni tramwajowej oraz tereny zieleni nieurządzonej. Grunt stanowi własność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Skarbu Państwa oraz Gminy Miasta Gdańska i osób fizycznych, w tym użytkujących wieczyście grunt Skarbu Państwa. Wskazany do objęcia planem teren znajduje się w granicach obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna rejon V Młyna II w mieście Gdańsku z roku 2011. Ustalenia planu przeznaczają ten teren pod zabudowę usługową oraz zabudowę usługową z zielenią towarzyszącą. Wskazany do objęcia planem teren znajduje się w granicach dwóch obszarów objętych ścisłą ochroną konserwatorską na podstawie wpisów do rejestru zabytków: układu urbanistycznego Starej Oliwy wraz z zespołem Potoku Oliwskiego oraz zespołu dawnej fabryki mydła obejmującego dwa budynki: mieszkalny i produkcyjno-mieszkalny. Ponadto w granicach zmiany planu znajdują się zabudowania mieszkalne, w tym jeden wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków. ANALIZA ZASADNOŚCI PRZYSTĄPIENIA DO SPORZĄDZENIA PLANU. Celem sporządzenia planu jest ustalenie przeznaczenia terenu oraz określenie sposobu jego zagospodarowania i zabudowy, umożliwiających realizację polityki przestrzennej miasta polegającej na rozwoju miasta „do wewnątrz”, w tym przypadku poprzez poszerzanie możliwości inwestycyjnych zdegradowanych obiektów historycznych oraz ich adaptację do nowych funkcji. Właściciel terenu dawnej fabryki mydła/zajezdni tramwajowej planuje odbudowę budynków wpisanych do rejestru zabytków i stworzenie w nich oraz w planowanej nowej zabudowie usług komercyjnych i oferty usługowej dla społeczności lokalnej – miejsca spotkań, spędzania wolnego czasu oraz rozwoju osobistego. Planowane zmiany uzyskały akceptację Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozytywną opinię Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który stwierdził, że koncepcja właściciela terenu uwzględnia historyczne znaczenie dawnej Zajezdni Tramwajów Konnych oraz wpisuje się w założenia Wydziału dotyczące wspierania innowacji społecznych w Gdańsku. Ponadto celem sporządzenia planu jest dostosowanie jego ustaleń do występujących uwarunkowań funkcjonalno-przestrzennych oraz do aktualnej sytuacji ekonomiczno-prawnej. Zakłada się standardowy zakres prac planistycznych. Przewiduje się, że plan nie naruszy ustaleń obowiązującego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska”. W granicach planu nie występują grunty leśne wymagające zmiany przeznaczenia na cele nieleśne. |
ts
Ostatnia edycja: 24 maja, 2018 o 12:53