Reklama

Będzie zawiadomienie do prokuratury w sprawie barbarzyńskiej wycinki drzew w Jelitkowie

Prezydent Gdańska zawiadomi prokuraturę w sprawie wycinki  55 drzew na plaży Jelitkowie. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa trafi do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz. 

Miejsce wycięcia drzew | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Prezydent Gdańska zawiadomi prokuraturę w sprawie wycinki  55 drzew na plaży Jelitkowie. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa trafi do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz. 

„Prezydent Miasta Gdańska działając w imieniu Skarbu Państwa składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w styczniu 2022 r. przez nieustaloną osobę, polegającego na nielegalnej wycince około 55 drzew różnego gatunku, z działek nr 258, 254, 243/7, 253 oraz 242/1 obręb 0008, położonych przy ul. Jantarowej w Gdańsku, których właścicielem jest Skarb Państwa. Czyn ten może wyczerpywać znamiona przestępstw określonych w art. 181 kodeksu karnego oraz art. 288 kodeksu karnego – to fragment treści zawiadomienia do prokuratury podpisanego przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Wycięcie drzew na plaży w Jelitkowie jest po prostu bezprawne. Oczekuje od organów ścigania szybkiego i profesjonalnego postępowania, które wyjaśni wszystkie okoliczności. Jak poznamy sprawców, to moi urzędnicy nałożą na nich maksymalne, dozwolone, kary. – mówi Aleksandra Dulkiewicz. 

Sprawców czeka niska kara?

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że do wycięcia 55 drzew rosnących na plaży w Jelitkowie zdarzenia doszło pomiędzy 20 stycznia a 21 stycznia. Straty szacuje się na a straty wstępnie wyceniono na 74 tys. zł.

Działka, na której dokonano wycinki mieści się w granicach obszarowego wpisu do rejestru zabytków pod numerem 850. Dlatego organem właściwym do wydawania decyzji dotyczących ewentualnych wycinek na tym terenie jest Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w porozumieniu z konserwatorem oraz z policją prowadzi postępowanie wyjaśniające, które ma na celu nałożenie kary administracyjnej na sprawcę tej skandalicznej wycinki – informuje Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydent Gdańska. Kary te natomiast zostały drastycznie obniżone w nowelizacji znanej powszechnie jako Lex Szyszko.

ts

 

 

Ostatnia edycja: 24 stycznia, 2022 o 16:20