Reklama

Biblioteka i muzea w Oliwie nadal zamknięte

Mimo rządowych zapowiedzi, 4 maja nie zostaną otwarte pomorskie biblioteki, muzea czy instytucje kultury. Brakuje szczegółowego rozporządzenia, które regulowałoby ich działalność w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Są jedynie wytyczne np. „kwarantanny” dla zwróconych do bibliotek książek.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Mimo rządowych zapowiedzi, 4 maja nie zostaną otwarte pomorskie biblioteki, muzea czy instytucje kultury. Brakuje szczegółowego rozporządzenia, które regulowałoby ich działalność w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Są jedynie wytyczne np. „kwarantanny” dla zwróconych do bibliotek książek.

Od 4 maja rozpoczyna się II etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.  Otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność.  Od tego dnia, zamknięte w połowie marca biblioteki, muzea i instytucje kultury będą stopniowo otwierane –  po konsultacjach z sanepidem.  Jednak nie nastąpi to tak szybko.

Większość pomorskich bibliotek, muzeów, galerii sztuki i archiwów pozostanie zamknięta.  – To dlatego, że brakuje podstawy prawnej, pozwalającej na bezpieczne otwarcie tych instytucji. Rząd nie przygotował odpowiedniego rozporządzenia, które ustaliłoby normy pracy w sytuacji zagrożenia epidemicznego z uwzględnieniem charakteru działalności poszczególnych jednostek – wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. – Chodzi m.in. o zasady wypożyczeń książek, liczbę odwiedzających wystawy i reguły właściwej ochrony pracowników i gości przed ewentualnym zakażeniem COVID-19.

Okazuje się, że nie jest jasne, kto ma zdecydować o otwarciu. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ogłosił, że decyzję tę podjąć mają dyrektorzy poszczególnych instytucji w porozumieniu inspektoratem sanitarnym. Natomiast w komunikacie Kancelarii Premiera znajduje się zapis mówiący o tym, że o otwarciu zadecydują organy prowadzące po konsultacjach z lokalnym sanepidem.

– By otwarcie było bezpieczne dla wszystkich, instytucje kultury muszą przygotować nowe zasady działalności. Według zapowiedzi dyrektorów nastąpi to najwcześniej w połowie maja – dodaje Piotrowski.

Biblioteka Oliwska również zamknięta

To że biblioteka nie zostanie jeszcze otwarta potwierdza nam jej kierowniczka Iwona Jerentowska. Praca i wypożyczanie książek w bibliotekach będzie naznaczone koronawirusem. Wśród zasad, jakie miałby obowiązywać podczas wznowionej działalności, są m.in.: osłony z pleksi na ladzie bibliotecznej, noszenie maseczek i rękawiczek przez pracowników, dezynfekowanie blatu po każdym przyjęciu książek, a nawet swego rodzaju kwarantanna dla zwracanych przez czytelników książek – byłyby one odkładane do specjalnych kartonów na 10-14 dni. Czytelnie w pierwszej fazie miałaby pozostać zamknięte.

pw/umwp

Ostatnia edycja: 3 maja, 2020 o 19:19