Reklama

Biskup Zbigniew Zieliński został nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

Biskup Zbigniew Zieliński – wieloletni proboszcz parafii archikatedralnej w Oliwie, a w ostatnich latach biskup pomocniczy naszej archidiecezji, stanął na czele diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Pierwotnie objęcie przez niego tego stanowiska było planowane za rok.

Biskup Zbigniew Zieliński | fot. Komija Episkopatu Polski
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego

– ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Dziś również obaj biskupi spotkali się w Koszalinie z dziennikarzami.

– Napisałem do Ojca Świętego o tym, że diecezja stoi przed nowymi wyzwaniami. Zakończył się bardzo ważny synod. Trzeba podjąć nowe zadania – mówił bp Dajczak.  Odchodzący na emeryturę biskup senior nawiązywał tu do stanu swojego zdrowia po przejściu Covid -19.  – Chciałem być odpowiedzialnym. Zbyt kocham tę diecezję, bym mógł pozwolić sobie na to, aby przez ten ostatni rok, w którym mógłbym nadal sprawować posługę, robić to połowicznie, udając, że kieruję diecezją – powiedział bp Dajczak.

Przypomnijmy, 10 marca 2022 roku Papież Franciszek mianował Zbigniew Zielińskiego biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. To funkcja biskupa pomocniczego z przesuniętym w czasie objęciem całej diecezji z rąk ustępującego poprzednika. Pierwotnie zaplanowano ten proces na dwa lata.

– Biskup Zbigniew jest (tu) od dziewięciu miesięcy. Chce powiedzieć, że zrozumieliśmy się od pierwszej chwili. Z tym większą ufnością odchodzę na emeryturę. Oczywiście nie odchodzę z diecezji. Na ile będę potrzebny, będę pomagał – zadeklarował odchodzący biskup.

– Przyznam się, że po rezygnacji zrobiło mi się lżej – dodał na koniec swojej wypowiedzi bp Edward Dajczak.

– Dla mnie osobiście ogromnym zasobem, potencjałem, z którym patrzę na to, co przede mną, jest to, czego doświadczyłem tutaj przez ostanie 10 miesięcy – począwszy od biskupa Edwarda i jego ogromnej serdeczności, poprzez biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, członków różnych grup, katechetów, świeckich. Doświadczyłem ogromnej życzliwości ze strony środowisk ludzi świeckich – mówił bp Zieliński. – To sprawia, że wchodzę w tę posługę z ogromną nadzieją i ufnością.

Uroczysty ingres nowego biskupa odbędzie się 4 marca w Koszalinie.

Życiorys biskupa Zbigniewa Zielińskiego 

Syn Ruperta i Teresy, urodził się 14 stycznia 1965 r. w Gdańsku. Sakrament chrztu przyjął w parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Technikum Budowy Okrętów „Conradinum” w Gdańsku. Po maturze w 1985 r. rozpoczął sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. 18 maja 1991 r. przyjął święcenia kapłańskie w bazylice Mariackiej w Gdańsku z rąk księdza arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Pracował jako wikariusz w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku (1991-1999) i w parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku (1999-2000). 9 czerwca 2000 r. otrzymał nominację na dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Został włączony do Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej i został członkiem Komisji Głównej III Synodu Gdańskiego (2001). Po uzyskaniu licencjatu z katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczął pracę jako wykładowca teologii pastoralnej w Gdańskim Seminarium Duchownym (2002).

15 lipca 2004 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Sopocie, a w roku 2007 dziekanem dekanatu Sopot. Równocześnie należał do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Gdańskiej. W 2004 roku obronił na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych, pracę doktorską pt. „Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 r.”, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego. W 2005 r. otrzymał godność kanonika Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej.

8 grudnia 2007 r. został mianowany proboszczem parafii katedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie i dziekanem dekanatu Gdańsk-Oliwa. Podejmował też różne zadania jako duszpasterz Archidiecezjalnej Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” i duszpasterz pracowników gospodarki leśnej oraz diecezjalny duszpasterz myśliwych. W dowód zasług otrzymał od papieża Benedykta XVI godność Kapelana Jego Świątobliwości (2007).

27 października 2014 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.

26 września 2015 r. Ojciec Święty Franciszek mianował księdza prałata dr. Zbigniewa Zielińskiego biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej.

10 marca 2022 r. Papież Franciszek mianował biskupa Zbigniewa Zielińskiego biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Ostatnia edycja: 17 lutego, 2023 o 11:24