Budżet Obywatelski krok po kroku
Przed nami druga edycja gdańskiego budżetu obywatelskiego. Już od 16 czerwca mieszkańcy mogą składać wnioski z propozycjami projektów. Ważny jest pomysł i jego poparcie!
Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Gdańska (zameldowany na pobyt stały lub czasowy), który przed 16 czerwca tego roku ukończy 16 lat i uda mu się zebrać 15 podpisów poparcia dla swojej inicjatywy.
Budżet obywatelski to część budżetu Gdańska przeznaczona do dyspozycji mieszkańców. Oznacza to, że każdy kto ukończył 16 lat, jest zameldowany czasowo lub na stałe w Gdańsku może bezpośrednio zadecydować, na co zostanie wydanych 11 milionów złotych. To dwa miliony więcej niż w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego 2014 będącej pilotażem.
W pierwszej edycji złożono ponad 400 projektów, a frekwencja w głosowaniu wyniosła 13,6%. Do realizacji wybrano 28 projektów na kwotę prawie 10 milionów złotych.
Teraz pomysłów może być jeszcze więcej. Decyzją Prezydenta Miasta Gdańska i radnych do dyspozycji gdańszczan będzie 11 milionów: 9 milionów złotych na tzw. projekty dzielnicowe plus 2 miliony na projekty ogólno miejskie.
Najważniejsze zmiany w przebiegu konsultacji społecznych projektu Budżet Obywatelski 2015 w stosunku do roku 2014:
Zmiany wynikające z uchwały Rady Miasta Gdańska:
– zniesienie zakresu tematycznego, mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie propozycje działań, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy,
– zwiększenie kwoty do 11 mln, z czego 2 mln na projekty ogólno miejskie i 9 mln na projekty dzielnicowe,
– projekty dzielnicowe pozostają bez zmian a ich koszt mieści się w granicy do 500.000 złotych brutto, Okręgi konsultacyjne pozostają bez zmian,
– projekt ogólnomiejski dotyczy potrzeb mieszkańców więcej niż jednego Okręgu Konsultacyjnego lub miejsce jego realizacji nie jest przypisane do jednego Okręgu Konsultacyjnego. Szacunkowy koszt jego realizacji musi przekraczać kwotę 500.000 zł brutto i nie może przekroczyć kwoty 2 miliony złotych brutto,
– udział w konsultacjach mają gdańszczanie, którzy na dzień 16 czerwca ukończą 16 lat i są zameldowani na stałe lub czasowo w Gdańsku,
– głosować można na 5 projektów dzielnicowych i 1 projekt ogólnomiejski,
– po głosowaniu rekomendowane do realizacji są nie więcej niż dwa projekty z jednej dzielnicy.
Zmiany wynikające z regulaminu konsultacji i regulaminu prac Zespołu Konsultacyjnego:
Duże zmiany w stosunku do poprzedniej edycji dotyczą sposobu składania wniosków. Wnioskodawca wypełnia formularz zgłoszeniowy projektu elektronicznie, a wydrukowany formularz wraz z listą osób popierających projekt przekazuje do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Dokładny opis postępowania znajduje się w rubryce ?Jak wypełnić wniosek ? krok po kroku?
Wszystkie przekazane do urzędu projekty, zanim zostaną uwzględnione na listach do głosowania i zatwierdzone do realizacji, muszą jeszcze zostać sprawdzone pod kątem kompletności, formalno-prawnym i wykonalności. Po spełnieniu tych warunków projekt wpisywany jest do ?Bazy Projektów Dzielnicowych? lub ?Bazy Projektów Ogólnomiejskich?.
Od 29 września do 12 października można oddać swój głos poparcia. Każdemu głosującemu przypada maksymalnie 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejski. Głosujemy przez Internet samodzielnie lub w wyznaczonym punkcie.
Wyniki głosowania ogłoszone zostaną 15 października 2015 r.
Pamiętaj – pieniądze z budżetu obywatelskiego przeznaczone są na zadania, nie dla konkretnej osoby, firmy, organizacji! Realizatorzy zadań zostaną wyłonieni w 2015 roku w ramach przetargów, bądź konkursów organizowanych przez Urząd Miejski w Gdańsku.
Połączą siły aby Oliwa zdobyła jak najwięcej
Budżet Obywatelski + krok po kroku
POMYSŁ
Masz pomysł na zmiany w Gdańsku? Wiesz, jakie działania należałby podjąć w Twojej dzielnicy lub w Gdańsku by poprawić jakość życia mieszkańców? Nie wahaj się i zgłoś projekt! Pamiętaj ? może to być projekt dotyczący Twojej dzielnicy lub całego miasta.
Projekt dzielnicowy dotyczy terenu w ramach jednego Okręgu Konsultacyjnego i jego koszt mieści się w granicy do 500.000 złotych brutto. Projekt ogólnomiejski dotyczy potrzeb mieszkańców więcej niż jednego Okręgu Konsultacyjnego lub miejsce jego realizacji nie jest przypisane do jednego Okręgu Konsultacyjnego. Szacunkowy koszt jego realizacji musi przekraczać kwotę 500.000 zł brutto i nie może przekroczyć kwoty 2 milionów złotych brutto.
Czego mogą dotyczyć zgłaszane projekty? W tym roku zniesiony został zakres tematyczny zgłaszanych projektów. Tym samym mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie propozycje działań, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy. Jakie to są zadania dowiesz się tutaj.
O czym jeszcze należy pamiętać? Każdy projekt musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku. Jak pokazało doświadczenie z pilotażowej edycji Budżetu Obywatelskiego wiele wniosków zostało odrzuconych właśnie z tego powodu. Warto zatem skonsultować swój pomysł, o czym poniżej.
WYPEŁNIANIE WNIOSKU
Wnioski wypełnia się wyłącznie elektronicznie poprzez stronę internetową www.gdansk.pl/budzet-obywatelski
KROK 1
- Wejdź na stronę www.gdansk.pl/budzet-obywatelski i zaloguj się do systemu. Podaj nr PESEL (pierwsza weryfikacja wnioskodawcy ? spełnienie warunku zameldowania stałego lub czasowego na terenie miasta Gdańska) oraz zaakceptuj zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji procesu budżetu obywatelskiego (brak tej akceptacji wyklucza dalsze postępowanie). Potwierdzenie pozytywnej weryfikacji otrzymasz na adres e-mail lub poprzez SMS.
- Wypełnij w systemie pola formularza zgłoszeniowego do projektu do pkt. 8 włącznie. Można edytować i drukować formularz dowolną ilość razy.
- Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat możliwości realizacji swojego pomysłu może uzyskać pomoc merytoryczną w wydziałach UMG i jednostkach organizacyjnych Miasta (lista wkrótce dostępna).
- Do wniosku możesz dołączyć dodatkowe pliki np. zdjęcia, mapa, rysunek. Maksymalnie 5 plików o pojemnosci łacznej do 10 MB.
KROK 2
- Zbierz podpisy co najmniej 15 osób popierających projekt (nasza rada – więcej niż 15 podpisów zwiększa szanse pozytywnej weryfikacji niezbędnej ilości osób popierających pomysł).
- Przed wysłaniem wniosku upewnij się czy:
- zgłoszone zadanie mieści się w katalogu zadań własnych Miasta,
- koszt zadania mieści się w zakładanych kwotach dla projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich,
- teren/obiekt w przypadku inwestycji jest własnością miasta,
- zadanie jest możliwe do wykonania w roku 2015,
- zadanie jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub jest możliwe do wykonania,
- zadanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa
Odpowiedź twierdząca zwiększa Twoje szanse na pozytywną weryfikację formalno-prawną wniosku.
- Wyślij wniosek w systemie elektronicznym poprzez akceptacji funkcji ?wyślij?.
Pamiętaj, akceptacja pola ?wyślij? ostatecznie kończy możliwość edycji wniosku!
KROK 3
Wydrukowany formularz razem z podpisami osób popierających złóż w dniach 16 ? 30 czerwca 2014 r. w
- dowolnym Zespole Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku
– Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1, ul. Partyzantów 74
– Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12
– Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4, ul. Wilanowska 2
- bezpośrednio w Referacie Inicjatyw i Konsultacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego, ul. Kartuska 5, UMG Gdańsk
- lub prześlij pocztą (decyduje data wpływu do Urzędu)
UWAGA
Osoby, które nie posiadają komputera, Internetu czy drukarki będą mogły wypełnić formularz i wydrukować go w wyznaczonych punktach w mieście.
Lista punktów już wkrótce na naszej stronie.
Wszystkie przekazane do urzędu projekty, zanim zostaną uwzględnione na listach do głosowania i zatwierdzone do realizacji, muszą jeszcze zostać sprawdzone pod kątem kompletności, formalno-prawnym i wykonalności. Analiza i ocena możliwości wykonania projektu dokonywana przez wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz jednostki organizacyjne miasta. Oceny formalno-prawnej projektu dokonuje Zespół Konsultacyjny.
W przypadku gdy Zespół ustali, iż możliwe jest wprowadzenie poprawek do projektu informuje wnioskodawcę, o możliwości korekty wniosku w terminie 5 dni roboczych.
Zespół Konsultacyjny może także zwrócić się do wnioskodawcy o dodatkowe wyjaśnienia lub uzupełnienia. Wezwanie przesyłane jest na adres email wnioskodawcy. Wnioskodawca w terminie 5 dni roboczych od otrzymania wezwania może uzupełnić wniosek lub udzielić wyjaśnień.
Po pozytywnej weryfikacji projekt wpisywany jest do ?Bazy Projektów Dzielnicowych? lub ?Bazy Projektów Ogólnomiejskich?.
KROK 4
GŁOSOWANIE
Od 29 września do 12 października można oddać swój głos poparcia. Każdemu głosującemu przypada maksymalnie 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejskie. Głosujemy przez Internet samodzielnie lub w wyznaczonym punkcie.
Wyniki głosowania ogłoszone zostaną 15 października 2015 r.
Zrealizowane zostaną te inicjatywy, które uzyskają największą ilość głosów. Wynik głosowania na projekty dzielnicowe musi jednak uwzględniać zapis z Uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu ?Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku? paragraf 5, pkt. 5 o treści: ?W Okręgu Konsultacyjnym rekomendowane są do realizacji nie więcej niż dwa projekty w danej dzielnicy?.
Pomoc
Jeśli mieszkańcy Gdańska mają wątpliwości jak wypełnić wniosek, jak oszacować wartość projektu, chcą wyjaśnić kwestie własności gruntów lub każdą inną kwestię związaną z BO 2015 mogą zasięgnąć porady. Wyznaczono osoby, z którymi można się kontaktować. Są to pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostek organizacyjnych miasta ? jak GZNK, DRMG, MOPR, ZDiZ, BRG.
Wydział UMG lub jednostka organizacyjna |
Imię i nazwisko |
Numer telefonu |
Adres e-mail |
Biuro Prezydenta ds. Kultury |
Krystian Kujda Marcin Stąporek |
58 323 65 17 58 323 65 14 |
|
Biuro Prezydenta ds. Sportu |
Krystyna Serafin |
58 526 81 33 |
|
Wydział Rozwoju Społecznego
|
Katarzyna Szymańska remonty, budynki, adaptacje, place zabaw boiska
Kazimierz Babiński projekty miękkie – edukacyjne
Andrzej Szkutnik współpraca z organizacjami pozarządowymi Karin Godziniec promocja i profilaktyka zdrowia |
58 323 67 11 58 323 67 29 58 323 68 67 58 323 67 60 |
katarzyna.szymanska@gdansk.gda.pl kazimierz.babinski@gdansk.gda.pl |
Wydział Gospodarki Komunalnej
|
Krzysztof Kostrzewa utrzymanie stanu sanitarno-porządkowego nieruchomości komunalnych Jacek Mikołajewski inspektor ds. Ogrodu Zoologicznego i Schroniska dla bezdomnych zwierząt Jakub Opoczyński inspektor ds. projektów mobilności aktywnej Łukasz Wroński inspektor ds. ekonomiczno-finansowych |
58 323 60 82 58 323 61 10 58 323 80 85 58 323 61 61 |
krzysztof.kostrzewa@gdansk.gda.pl jacek.mikolajewski@gdansk.gda.pl |
Wydział Geodezji
|
Beata Gaj |
58 323 68 01 |
|
Wydział Skarbu |
Roland Dudziuk Referat Sprzedaży Lokali |
58 323 66 80 |
|
Wydział Środowiska |
Beta Gibka konsultant w sprawach dotyczących zieleni, przyrody
Jarosław Serek pozostałe tematy dotyczące Wydziału Środowiska |
58 323 68 14 58 323 68 39 |
jarosław.serek@gdansk.gda.pl |
Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków
|
Anna Gronowicz-Bhandari Lidia Urbańska |
58 323 64 40 58 323 6431 pon – 8.00-16.00 śr – 8.00-17.00 czw – 8.00-11.00 pt – 8.00-15.00 |
|
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
|
Zbigniew Nowiński Gł. spec. ds. Ochrony Ppoż |
58 778 60 43, 695 890 151 |
|
Zarząd Dróg i Zieleni |
Wiesław Szańca konsultant w zakresie utrzymania dróg Ewa Ogińska-Woźniak konsultant w zakresie utrzymania zieleni miejskiej, małej architektury itp. Tomasz Wawrzonek konsultant w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego Paweł Adrian konsultant w zakresie infrastruktury tramwajowej i autobusowej Roman Rekowski konsultant w zakresie oświetlenia ulic |
58 524 45 41 58 524 45 65 58 558 98 11 58 558 97 21 58 558 97 43 |
|
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
|
Mariusz Żukowski Dział Przygotowania Inwestycji i Projektów UE |
58 320 51 24 |
|
Biuro Rozwoju Gdańska
|
Joannę Kalicińską-Klimek |
58 3084451 601174000 |
|
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie |
Andrzej Stawicki Organizator Społeczności Lokalnej Milena Dominik-Czaczkowska Organizator Społeczności Lokalnej Elżbieta Przecławska Organizator Społeczności Lokalnej Marcin Męczykowski Kierownik Zespołu Programów i Projektów Katarzyna Rychter Z-ca Głównego Księgowego |
58 326 79 82 (Pon, śr, pt.) 58 304 58 30 (wt, czw.) 58 520 70 11 (Pon, śr.) 58 511 46 02 (Wt, czw, pt.) 58 320 53 33 (Wt, pt.) 326 50 86 (Pon, śr, czw.) 58 342 31 68 58 342 31 42 |
|
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
|
Adam Czopek Krzysztof Jagła |
517 806 548 517 806 645 |
|
Zarząd Transportu Miejskiego
|
Dorota Kuś |
58 309-13-23 wew. 409 |
|
Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych
|
dr inż. architekt Paulina Borysewicz konsultant GZNK SZB d.s. społeczno-przestrzennych |
58 524-10-33 |
|
Straż Miejska
|
Dorota Gwizdalska |
58 301 30 11 w. 147 |
Osoby, które nie posiadają komputera lub Internetu będą mogły wypełnić i wydrukować formularz w wybranych punktach w Gdańsku (np. filie bibliotek, Centra Pacy Socjalnej MOPR, siedziby rad dzielnic). Wykaz wszystkich punktów na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski
Nazwa |
Adres |
Godziny |
Nr telefonu |
|
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna |
||||
Filia nr 1 Biblioteka Manhattan |
Al. Grunwaldzka 82 80-244 Gdańsk |
Poniedziałek ? Sobota 9:00-21:00 |
biblioteka 58 500-00-80 kierownik 58 500-00-81 |
|
Filia nr 2 Biblioteka Oliwska |
ul. Opata Rybińskiego 9 80-637 Gdańsk |
Pon. Wto. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 552-03-83 |
|
Filia nr 6 |
ul. Pilotów 6 80-460 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 556-57-02 |
|
Filia nr 8 |
ul. B. Sychty 18A 80-276 Gdańsk |
Poniedziałek Piątek 10:00-14:00 Wtorek Czwartek 14:00-18:00 Środa Sobota – nieczynne |
58 341-40-19 |
|
Filia nr 9 |
ul. Jagiellońska 8 80-371 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 553-05-51 |
|
Filia nr 11 |
ul. Czerwony Dwór 21 80-376 Gdańsk |
Pon. Wt. Pią. 10:30-18:00 Środa 9:00-15:00 Czwartek 8:00-16:00 Sobota – nieczynne |
58 553-20-12 |
|
Filia nr 16 |
ul. Dworska 27 80-506 Gdańsk |
Pon. Wt. Pią. 10:30-18:00 Środa 9:00-15:00 Czwartek 8:00-16:00 Sobota – nieczynne |
58 343-40-07 |
|
Filia nr 19 |
ul. Dragana 26 80-807 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 302-84-92 |
|
Filia nr 26 |
ul. Gospody 3B 80-344 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 556-18-13 |
|
Filia nr 28 Biblioteka Główna |
Targ Rakowy 5/6 80-806 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
Kierownik 58 301-48-11 do 14 wew. 243 |
|
Filia nr 29 Filia Naukowa |
ul. Obr. Wybrzeża 2 80-389 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 553-10-22 |
|
Filia nr 41 |
ul. Strajku Dokerów 5 80-544 Gdańsk |
Poniedziałek Środa 9:00-15:00 Wt. Czw. Piąt. 10:00-18:00 Sobota – nieczynne |
58 500-00-85 |
|
Filia nr 50 |
ul. Paderewskiego 11 80-169 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa 9:00-15:00 |
58 306-17-37 |
|
Filia nr 62 |
ul. Podkarpacka 1 80-292 Gdańsk |
Pon. Wt. Pią. 10:00-18:00 Środa 9:00-15:00 Czwartek 8:00-16:00 Sobota – nieczynne |
58 342-57-86 58 524-00-28/29 |
|
Filia nr 65 Filia Gdańska |
ul. Mariacka 42 80-833 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 10:00-18:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 301-03-62 |
|
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ? Centra Pracy Socjalnej |
||||
Centrum Pracy Socjalnej 1 |
ul. Modrzewskiego 2A |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 347 86 00 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 2 |
Pl. Ks. Gustkowicza 13 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 522 01 80 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 3 i 6 |
ul. Powstańców Warszawskich 25 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 326 50 00 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 4 |
ul. Lecha 1 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 511 46 04 do 10:00 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 5 |
ul. Spadzista 5 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 320 53 00 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 7 |
ul. Marynarki Polskiej134 A |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 520 70 09 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 8 |
ul. Elbląska 66 D |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 304 58 10 |
|
Miejsca dodatkowe |
||||
Pałac Młodzieży |
ul. Ogarna 56 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 14:00-18:00 |
58 301 40 09 |
|
Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań |
ul. Gościnna 14 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 13:00-17:00 |
58 304 99 56 |
|
Regionalne Centrum Wolontariatu |
ul. Dmowskiego 10BC |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 8:00-15:00 |
58 736 55 03 |
|
Stowarzyszenie Morena |
ul. Jaśkowa Dolina 7 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 8:00-15:00 |
58 344 41 11 |
|
Mrowisko |
ul. Słomiana 2 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 10:00-13:00 |
58 305 46 97 |
|
Siedziba Rady Dzielnicy Oliwa |
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10 |
Wtorek Czwartek 18:00-19:30 |
58 341 08 84 |
|
Siedziba Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec |
ul. Pilotów 7 XV LO pokój nr 6 |
Wtorek Piątek 18:00-19:30 |
58 553 21 05 |
|
Siedziba Rady Dzielnicy Siedlce |
ul. Kartuska 63-65 |
Wtorek, 10:00-11:00, 17:30-19:00 |
58 301-91-87 |
Przed nami druga edycja gdańskiego budżetu obywatelskiego. Już od 16 czerwca mieszkańcy mogą składać wnioski z propozycjami projektów. Ważny jest pomysł i jego poparcie!
Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Gdańska (zameldowany na pobyt stały lub czasowy), który przed 16 czerwca tego roku ukończy 16 lat i uda mu się zebrać 15 podpisów poparcia dla swojej inicjatywy.
Budżet obywatelski to część budżetu Gdańska przeznaczona do dyspozycji mieszkańców. Oznacza to, że każdy kto ukończył 16 lat, jest zameldowany czasowo lub na stałe w Gdańsku może bezpośrednio zadecydować, na co zostanie wydanych 11 milionów złotych. To dwa miliony więcej niż w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego 2014 będącej pilotażem.
W pierwszej edycji złożono ponad 400 projektów, a frekwencja w głosowaniu wyniosła 13,6%. Do realizacji wybrano 28 projektów na kwotę prawie 10 milionów złotych.
Teraz pomysłów może być jeszcze więcej. Decyzją Prezydenta Miasta Gdańska i radnych do dyspozycji gdańszczan będzie 11 milionów: 9 milionów złotych na tzw. projekty dzielnicowe plus 2 miliony na projekty ogólno miejskie.
Najważniejsze zmiany w przebiegu konsultacji społecznych projektu Budżet Obywatelski 2015 w stosunku do roku 2014:
Zmiany wynikające z uchwały Rady Miasta Gdańska:
– zniesienie zakresu tematycznego, mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie propozycje działań, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy,
– zwiększenie kwoty do 11 mln, z czego 2 mln na projekty ogólno miejskie i 9 mln na projekty dzielnicowe,
– projekty dzielnicowe pozostają bez zmian a ich koszt mieści się w granicy do 500.000 złotych brutto, Okręgi konsultacyjne pozostają bez zmian,
– projekt ogólnomiejski dotyczy potrzeb mieszkańców więcej niż jednego Okręgu Konsultacyjnego lub miejsce jego realizacji nie jest przypisane do jednego Okręgu Konsultacyjnego. Szacunkowy koszt jego realizacji musi przekraczać kwotę 500.000 zł brutto i nie może przekroczyć kwoty 2 miliony złotych brutto,
– udział w konsultacjach mają gdańszczanie, którzy na dzień 16 czerwca ukończą 16 lat i są zameldowani na stałe lub czasowo w Gdańsku,
– głosować można na 5 projektów dzielnicowych i 1 projekt ogólnomiejski,
– po głosowaniu rekomendowane do realizacji są nie więcej niż dwa projekty z jednej dzielnicy.
Zmiany wynikające z regulaminu konsultacji i regulaminu prac Zespołu Konsultacyjnego:
Duże zmiany w stosunku do poprzedniej edycji dotyczą sposobu składania wniosków. Wnioskodawca wypełnia formularz zgłoszeniowy projektu elektronicznie, a wydrukowany formularz wraz z listą osób popierających projekt przekazuje do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Dokładny opis postępowania znajduje się w rubryce ?Jak wypełnić wniosek ? krok po kroku?
Wszystkie przekazane do urzędu projekty, zanim zostaną uwzględnione na listach do głosowania i zatwierdzone do realizacji, muszą jeszcze zostać sprawdzone pod kątem kompletności, formalno-prawnym i wykonalności. Po spełnieniu tych warunków projekt wpisywany jest do ?Bazy Projektów Dzielnicowych? lub ?Bazy Projektów Ogólnomiejskich?.
Od 29 września do 12 października można oddać swój głos poparcia. Każdemu głosującemu przypada maksymalnie 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejski. Głosujemy przez Internet samodzielnie lub w wyznaczonym punkcie.
Wyniki głosowania ogłoszone zostaną 15 października 2015 r.
Pamiętaj – pieniądze z budżetu obywatelskiego przeznaczone są na zadania, nie dla konkretnej osoby, firmy, organizacji! Realizatorzy zadań zostaną wyłonieni w 2015 roku w ramach przetargów, bądź konkursów organizowanych przez Urząd Miejski w Gdańsku.
Połączą siły aby Oliwa zdobyła jak najwięcej
Budżet Obywatelski + krok po kroku
POMYSŁ
Masz pomysł na zmiany w Gdańsku? Wiesz, jakie działania należałby podjąć w Twojej dzielnicy lub w Gdańsku by poprawić jakość życia mieszkańców? Nie wahaj się i zgłoś projekt! Pamiętaj ? może to być projekt dotyczący Twojej dzielnicy lub całego miasta.
Projekt dzielnicowy dotyczy terenu w ramach jednego Okręgu Konsultacyjnego i jego koszt mieści się w granicy do 500.000 złotych brutto. Projekt ogólnomiejski dotyczy potrzeb mieszkańców więcej niż jednego Okręgu Konsultacyjnego lub miejsce jego realizacji nie jest przypisane do jednego Okręgu Konsultacyjnego. Szacunkowy koszt jego realizacji musi przekraczać kwotę 500.000 zł brutto i nie może przekroczyć kwoty 2 milionów złotych brutto.
Czego mogą dotyczyć zgłaszane projekty? W tym roku zniesiony został zakres tematyczny zgłaszanych projektów. Tym samym mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie propozycje działań, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy. Jakie to są zadania dowiesz się tutaj.
O czym jeszcze należy pamiętać? Każdy projekt musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku. Jak pokazało doświadczenie z pilotażowej edycji Budżetu Obywatelskiego wiele wniosków zostało odrzuconych właśnie z tego powodu. Warto zatem skonsultować swój pomysł, o czym poniżej.
WYPEŁNIANIE WNIOSKU
Wnioski wypełnia się wyłącznie elektronicznie poprzez stronę internetową www.gdansk.pl/budzet-obywatelski
KROK 1
- Wejdź na stronę www.gdansk.pl/budzet-obywatelski i zaloguj się do systemu. Podaj nr PESEL (pierwsza weryfikacja wnioskodawcy ? spełnienie warunku zameldowania stałego lub czasowego na terenie miasta Gdańska) oraz zaakceptuj zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji procesu budżetu obywatelskiego (brak tej akceptacji wyklucza dalsze postępowanie). Potwierdzenie pozytywnej weryfikacji otrzymasz na adres e-mail lub poprzez SMS.
- Wypełnij w systemie pola formularza zgłoszeniowego do projektu do pkt. 8 włącznie. Można edytować i drukować formularz dowolną ilość razy.
- Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat możliwości realizacji swojego pomysłu może uzyskać pomoc merytoryczną w wydziałach UMG i jednostkach organizacyjnych Miasta (lista wkrótce dostępna).
- Do wniosku możesz dołączyć dodatkowe pliki np. zdjęcia, mapa, rysunek. Maksymalnie 5 plików o pojemnosci łacznej do 10 MB.
KROK 2
- Zbierz podpisy co najmniej 15 osób popierających projekt (nasza rada – więcej niż 15 podpisów zwiększa szanse pozytywnej weryfikacji niezbędnej ilości osób popierających pomysł).
- Przed wysłaniem wniosku upewnij się czy:
- zgłoszone zadanie mieści się w katalogu zadań własnych Miasta,
- koszt zadania mieści się w zakładanych kwotach dla projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich,
- teren/obiekt w przypadku inwestycji jest własnością miasta,
- zadanie jest możliwe do wykonania w roku 2015,
- zadanie jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub jest możliwe do wykonania,
- zadanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa
Odpowiedź twierdząca zwiększa Twoje szanse na pozytywną weryfikację formalno-prawną wniosku.
- Wyślij wniosek w systemie elektronicznym poprzez akceptacji funkcji ?wyślij?.
Pamiętaj, akceptacja pola ?wyślij? ostatecznie kończy możliwość edycji wniosku!
KROK 3
Wydrukowany formularz razem z podpisami osób popierających złóż w dniach 16 ? 30 czerwca 2014 r. w
- dowolnym Zespole Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku
– Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1, ul. Partyzantów 74
– Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12
– Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4, ul. Wilanowska 2
- bezpośrednio w Referacie Inicjatyw i Konsultacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego, ul. Kartuska 5, UMG Gdańsk
- lub prześlij pocztą (decyduje data wpływu do Urzędu)
UWAGA
Osoby, które nie posiadają komputera, Internetu czy drukarki będą mogły wypełnić formularz i wydrukować go w wyznaczonych punktach w mieście.
Lista punktów już wkrótce na naszej stronie.
Wszystkie przekazane do urzędu projekty, zanim zostaną uwzględnione na listach do głosowania i zatwierdzone do realizacji, muszą jeszcze zostać sprawdzone pod kątem kompletności, formalno-prawnym i wykonalności. Analiza i ocena możliwości wykonania projektu dokonywana przez wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz jednostki organizacyjne miasta. Oceny formalno-prawnej projektu dokonuje Zespół Konsultacyjny.
W przypadku gdy Zespół ustali, iż możliwe jest wprowadzenie poprawek do projektu informuje wnioskodawcę, o możliwości korekty wniosku w terminie 5 dni roboczych.
Zespół Konsultacyjny może także zwrócić się do wnioskodawcy o dodatkowe wyjaśnienia lub uzupełnienia. Wezwanie przesyłane jest na adres email wnioskodawcy. Wnioskodawca w terminie 5 dni roboczych od otrzymania wezwania może uzupełnić wniosek lub udzielić wyjaśnień.
Po pozytywnej weryfikacji projekt wpisywany jest do ?Bazy Projektów Dzielnicowych? lub ?Bazy Projektów Ogólnomiejskich?.
KROK 4
GŁOSOWANIE
Od 29 września do 12 października można oddać swój głos poparcia. Każdemu głosującemu przypada maksymalnie 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejskie. Głosujemy przez Internet samodzielnie lub w wyznaczonym punkcie.
Wyniki głosowania ogłoszone zostaną 15 października 2015 r.
Zrealizowane zostaną te inicjatywy, które uzyskają największą ilość głosów. Wynik głosowania na projekty dzielnicowe musi jednak uwzględniać zapis z Uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych projektu ?Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku? paragraf 5, pkt. 5 o treści: ?W Okręgu Konsultacyjnym rekomendowane są do realizacji nie więcej niż dwa projekty w danej dzielnicy?.
Pomoc
Jeśli mieszkańcy Gdańska mają wątpliwości jak wypełnić wniosek, jak oszacować wartość projektu, chcą wyjaśnić kwestie własności gruntów lub każdą inną kwestię związaną z BO 2015 mogą zasięgnąć porady. Wyznaczono osoby, z którymi można się kontaktować. Są to pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostek organizacyjnych miasta ? jak GZNK, DRMG, MOPR, ZDiZ, BRG.
Wydział UMG lub jednostka organizacyjna |
Imię i nazwisko |
Numer telefonu |
Adres e-mail |
Biuro Prezydenta ds. Kultury |
Krystian Kujda Marcin Stąporek |
58 323 65 17 58 323 65 14 |
|
Biuro Prezydenta ds. Sportu |
Krystyna Serafin |
58 526 81 33 |
|
Wydział Rozwoju Społecznego
|
Katarzyna Szymańska remonty, budynki, adaptacje, place zabaw boiska
Kazimierz Babiński projekty miękkie – edukacyjne
Andrzej Szkutnik współpraca z organizacjami pozarządowymi Karin Godziniec promocja i profilaktyka zdrowia |
58 323 67 11 58 323 67 29 58 323 68 67 58 323 67 60 |
katarzyna.szymanska@gdansk.gda.pl kazimierz.babinski@gdansk.gda.pl |
Wydział Gospodarki Komunalnej
|
Krzysztof Kostrzewa utrzymanie stanu sanitarno-porządkowego nieruchomości komunalnych Jacek Mikołajewski inspektor ds. Ogrodu Zoologicznego i Schroniska dla bezdomnych zwierząt Jakub Opoczyński inspektor ds. projektów mobilności aktywnej Łukasz Wroński inspektor ds. ekonomiczno-finansowych |
58 323 60 82 58 323 61 10 58 323 80 85 58 323 61 61 |
krzysztof.kostrzewa@gdansk.gda.pl jacek.mikolajewski@gdansk.gda.pl |
Wydział Geodezji
|
Beata Gaj |
58 323 68 01 |
|
Wydział Skarbu |
Roland Dudziuk Referat Sprzedaży Lokali |
58 323 66 80 |
|
Wydział Środowiska |
Beta Gibka konsultant w sprawach dotyczących zieleni, przyrody
Jarosław Serek pozostałe tematy dotyczące Wydziału Środowiska |
58 323 68 14 58 323 68 39 |
jarosław.serek@gdansk.gda.pl |
Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków
|
Anna Gronowicz-Bhandari Lidia Urbańska |
58 323 64 40 58 323 6431 pon – 8.00-16.00 śr – 8.00-17.00 czw – 8.00-11.00 pt – 8.00-15.00 |
|
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
|
Zbigniew Nowiński Gł. spec. ds. Ochrony Ppoż |
58 778 60 43, 695 890 151 |
|
Zarząd Dróg i Zieleni |
Wiesław Szańca konsultant w zakresie utrzymania dróg Ewa Ogińska-Woźniak konsultant w zakresie utrzymania zieleni miejskiej, małej architektury itp. Tomasz Wawrzonek konsultant w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego Paweł Adrian konsultant w zakresie infrastruktury tramwajowej i autobusowej Roman Rekowski konsultant w zakresie oświetlenia ulic |
58 524 45 41 58 524 45 65 58 558 98 11 58 558 97 21 58 558 97 43 |
|
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
|
Mariusz Żukowski Dział Przygotowania Inwestycji i Projektów UE |
58 320 51 24 |
|
Biuro Rozwoju Gdańska
|
Joannę Kalicińską-Klimek |
58 3084451 601174000 |
|
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie |
Andrzej Stawicki Organizator Społeczności Lokalnej Milena Dominik-Czaczkowska Organizator Społeczności Lokalnej Elżbieta Przecławska Organizator Społeczności Lokalnej Marcin Męczykowski Kierownik Zespołu Programów i Projektów Katarzyna Rychter Z-ca Głównego Księgowego |
58 326 79 82 (Pon, śr, pt.) 58 304 58 30 (wt, czw.) 58 520 70 11 (Pon, śr.) 58 511 46 02 (Wt, czw, pt.) 58 320 53 33 (Wt, pt.) 326 50 86 (Pon, śr, czw.) 58 342 31 68 58 342 31 42 |
|
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
|
Adam Czopek Krzysztof Jagła |
517 806 548 517 806 645 |
|
Zarząd Transportu Miejskiego
|
Dorota Kuś |
58 309-13-23 wew. 409 |
|
Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych
|
dr inż. architekt Paulina Borysewicz konsultant GZNK SZB d.s. społeczno-przestrzennych |
58 524-10-33 |
|
Straż Miejska
|
Dorota Gwizdalska |
58 301 30 11 w. 147 |
Osoby, które nie posiadają komputera lub Internetu będą mogły wypełnić i wydrukować formularz w wybranych punktach w Gdańsku (np. filie bibliotek, Centra Pacy Socjalnej MOPR, siedziby rad dzielnic). Wykaz wszystkich punktów na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski
Nazwa |
Adres |
Godziny |
Nr telefonu |
|
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna |
||||
Filia nr 1 Biblioteka Manhattan |
Al. Grunwaldzka 82 80-244 Gdańsk |
Poniedziałek ? Sobota 9:00-21:00 |
biblioteka 58 500-00-80 kierownik 58 500-00-81 |
|
Filia nr 2 Biblioteka Oliwska |
ul. Opata Rybińskiego 9 80-637 Gdańsk |
Pon. Wto. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 552-03-83 |
|
Filia nr 6 |
ul. Pilotów 6 80-460 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 556-57-02 |
|
Filia nr 8 |
ul. B. Sychty 18A 80-276 Gdańsk |
Poniedziałek Piątek 10:00-14:00 Wtorek Czwartek 14:00-18:00 Środa Sobota – nieczynne |
58 341-40-19 |
|
Filia nr 9 |
ul. Jagiellońska 8 80-371 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 553-05-51 |
|
Filia nr 11 |
ul. Czerwony Dwór 21 80-376 Gdańsk |
Pon. Wt. Pią. 10:30-18:00 Środa 9:00-15:00 Czwartek 8:00-16:00 Sobota – nieczynne |
58 553-20-12 |
|
Filia nr 16 |
ul. Dworska 27 80-506 Gdańsk |
Pon. Wt. Pią. 10:30-18:00 Środa 9:00-15:00 Czwartek 8:00-16:00 Sobota – nieczynne |
58 343-40-07 |
|
Filia nr 19 |
ul. Dragana 26 80-807 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 302-84-92 |
|
Filia nr 26 |
ul. Gospody 3B 80-344 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 556-18-13 |
|
Filia nr 28 Biblioteka Główna |
Targ Rakowy 5/6 80-806 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
Kierownik 58 301-48-11 do 14 wew. 243 |
|
Filia nr 29 Filia Naukowa |
ul. Obr. Wybrzeża 2 80-389 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 553-10-22 |
|
Filia nr 41 |
ul. Strajku Dokerów 5 80-544 Gdańsk |
Poniedziałek Środa 9:00-15:00 Wt. Czw. Piąt. 10:00-18:00 Sobota – nieczynne |
58 500-00-85 |
|
Filia nr 50 |
ul. Paderewskiego 11 80-169 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 9:00-19:00 Środa 9:00-15:00 |
58 306-17-37 |
|
Filia nr 62 |
ul. Podkarpacka 1 80-292 Gdańsk |
Pon. Wt. Pią. 10:00-18:00 Środa 9:00-15:00 Czwartek 8:00-16:00 Sobota – nieczynne |
58 342-57-86 58 524-00-28/29 |
|
Filia nr 65 Filia Gdańska |
ul. Mariacka 42 80-833 Gdańsk |
Pon. Wt. Czw. Piąt. 10:00-18:00 Środa Sobota 9:00-15:00 |
58 301-03-62 |
|
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ? Centra Pracy Socjalnej |
||||
Centrum Pracy Socjalnej 1 |
ul. Modrzewskiego 2A |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 347 86 00 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 2 |
Pl. Ks. Gustkowicza 13 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 522 01 80 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 3 i 6 |
ul. Powstańców Warszawskich 25 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 326 50 00 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 4 |
ul. Lecha 1 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 511 46 04 do 10:00 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 5 |
ul. Spadzista 5 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 320 53 00 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 7 |
ul. Marynarki Polskiej134 A |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 520 70 09 |
|
Centrum Pracy Socjalnej 8 |
ul. Elbląska 66 D |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 7:30-15:30 |
58 304 58 10 |
|
Miejsca dodatkowe |
||||
Pałac Młodzieży |
ul. Ogarna 56 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 14:00-18:00 |
58 301 40 09 |
|
Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań |
ul. Gościnna 14 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 13:00-17:00 |
58 304 99 56 |
|
Regionalne Centrum Wolontariatu |
ul. Dmowskiego 10BC |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 8:00-15:00 |
58 736 55 03 |
|
Stowarzyszenie Morena |
ul. Jaśkowa Dolina 7 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 8:00-15:00 |
58 344 41 11 |
|
Mrowisko |
ul. Słomiana 2 |
Pon. Wt. Śro. Czw. Piąt. 10:00-13:00 |
58 305 46 97 |
|
Siedziba Rady Dzielnicy Oliwa |
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10 |
Wtorek Czwartek 18:00-19:30 |
58 341 08 84 |
|
Siedziba Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec |
ul. Pilotów 7 XV LO pokój nr 6 |
Wtorek Piątek 18:00-19:30 |
58 553 21 05 |
|
Siedziba Rady Dzielnicy Siedlce |
ul. Kartuska 63-65 |
Wtorek, 10:00-11:00, 17:30-19:00 |
58 301-91-87 |