Reklama

Budowa bazy noclegowej przy ul. Czyżewskiego

Po roku uzgodnień, wydano pozwolenie na budowę i ruszyły prace przy wznoszeniu zespołu budynków noclegowych na koronie stadionu lekkoatletycznego AWFiS w Oliwie.

Budowa bazy noclegowej przy ul. Czyżewskiego
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Najpierw nasi czytelnicy pytali o złożone materiały budowlane a teraz o budowę rozpoczętą przy ulicy Czyżewskiego w Oliwie.

Na początku zeszłego roku ujawniona oferta sprzedaży osiedla „TriCity Park Village” mającego powstać na parkingu sąsiadującym ze stadionem lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku  wywołała wielkie oburzenie. Szczególnie krytykowana była forma planowanych budynków, przypominających mobilne domki holenderskie.  Wielu mieszkańców porównywało widoczne na wizualizacjach 16 domków do obozu z barakami. Komentarze rozpalały dodatkowo pogłoski o budowie szamba na potrzeby osiedla.

Na początku 2023 roku ta wizualizacja rozpętała medialną burzę

To ma być jednak już historia. Zamiast tymczasowych konstrukcji mobilnych stawiane są budynki na fundamentach.   

Budowa budynków bazy noclegowej zgrupowań sportowych i studenckich wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu; rozbiórkę obiektów kontenerowych, ogrodzenia i instalacji zewnętrznych kanalizacji deszczowej i oświetlenia oraz przebudowę zewnętrznej instalacji elektrycznej

– to nazwa pozwolenia na budowę wydanego 26 lutego tego roku dla dwóch działek 006.213/23 i 006.213/26 przylegających do ul. Czyżewskiego.

Ubiegłoroczna krytyka pierwotnego projektu skłoniła nas do zmiany pomysłu na to miejsce. Spowodowało to, że proces projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę trwał o rok dłużej – mówi Michał Janicki z firmy Sports Hospitality. – Wydaje nam się, że teraz, bo długich uzgodnieniach z Urzędem Miasta projekt uatrakcyjni to miejsce. Wcześniej była tam myjnia samochodowa i pusty niezagospodarowany plac, który zostanie zabudowany budynkami z dużymi przeszkleniami i dużą ilością drewna. Wypełni lukę w tym miejscu nawiązując do zabudowań po drugiej stornie ulicy. 

Na placu budowy widoczne są już fundamenty pod przyszłe budowle. Na początek do jesieni mają być 3 budynki o powierzchni ok. 30m2. Na ten metraż będą się składać m.in. dwa pokoje oraz antresola. Budynki mają mieć podłączenie do kanalizacji.

Jak informuje nas przedstawiciel firmy Sports Hospitality, budynki będą wykorzystywane jako kwaterunek dla uczestników zgrupowań sportowych, będą także wynajmowane.

Wizualizacja bazy noclegowej przy ul. Czyżewskiego. mat. Sports Hospitality

Nie jest planowana sprzedaż budynków, co reklamowano jeszcze przed rokiem. Zwłaszcza, że taka własność byłaby kłopotliwa za niespełna 30 lat, gdy wygaśnie dzierżawa terenu.

– 13 stycznia 2023 roku AWFiS zawarła umowę z Sports Hospitality Sp. z o.o. na dzierżawę 3907 m2 gruntu przy ul. Czyżewskiego. Na wydzierżawienie przedmiotowego terenu AWFiS uzyskała wymaganą przepisami zgodę Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkie szczegóły dotyczące dzierżawionego terenu i warunków przetargu znajdują się w BIP AWFIS – informuje nas Mikołaj Polak, rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku.

Uczelnia nie chce się wypowiadać na temat planów prywatnego inwestora i udzielonego mu pozwolenia na budowę.

– Nie jesteśmy do tego upoważnieni – stwierdza rzecznik AWFiS.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 18 kwietnia, 2024 o 16:00