Reklama

Budynek mieszkalny zamiast usługowego powstanie przy Polanki 124 [VIDEO]

W miejscu dawnej bazy samochodowej Marynarki Wojennej przy ul. Polanki w Oliwie powstanie niewielki budynek mieszkalny. Kończą się prace nad planem zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi zamianę funkcji usługowej terenu na mieszkalną.

Zabudowany ma zostać teren przy skrzyżowaniu ul. Polanki i Derdowskiego | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W miejscu dawnej bazy samochodowej Marynarki Wojennej przy ul. Polanki w Oliwie powstanie niewielki budynek mieszkalny. Kończą się prace nad planem zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi zamianę funkcji usługowej terenu na mieszkalną.

Niewielki dom jedno lub wielorodzinny będzie mógł powstać na przedłużeniu budynku wykorzystywanego do niedawna przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego wysokość i gabaryty będę zbliżone do sąsiedztwa. Obecnie obowiązujący plan nie przewiduje tu budowy mieszkaniowej a jedynie zabudowę usługową.

– Zabudowa jest możliwa tylko wzdłuż ul. Polanki – mówi Tomasz Sojak, projektant prowadzący plan z Biura Rozwoju Gdańska. – Wysokość budynku została ustalona jak w planie obowiązującym 10 metrów. Dach ma być stromy o kącie minimalnym 40 stopni.

Wjazd do nowego budynku będzie wiódł od bramy przy skrzyżowaniu ul. Polanki z ul. Derdowskiego.

Dyskusja publiczna nad projektem planu odbyła się 28 września w Biuro Rozwoju Gdańska. Na dyskusję przybył jedynie przedstawiciel Zarządu Dzielnicy Oliwa. Po wyczerpaniu całej procedury plan zostanie uchwalony prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Dawna siedziba IPN przy ul. Polanki.   fot. Tomasz Strug

Teren objęty planem to budynki wykorzystywane kilka lat temu jako siedziba Instytutu Pamięci Narodowej oraz działka dawnej bazy naprawy samochodów koszar Marynarki Wojennej, której jednostka stacjonowała tu do początku lat 90. XX wieku.

Wnioskodawcą przystąpienia do planu jest osoba prywatna, która zakupiła w 2014 roku ten teren od Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni.

Cenę wywoławczą za teren o powierzchni 1,27 ha ustalono wówczas na 2,5 mln złotych. W licytacji uczestniczył jeden podmiot, który zaoferował 25 tys. więcej (jedno postąpienie) od początkowo ustalonej kwoty. Dzięki bonifikacie z tytułu wpisania części nieruchomości (0,38% wartości) do rejestru zabytków, za wylicytowaną działkę nowy właściciel (firma IT jak podaje AMW)  zapłacił niespełna 5 tys. złotych mniej. 

Teren objęty planem jest położony w obrębie obszaru wpisanego do rejestru zabytków jako historyczny układ urbanistyczny Starej Oliwy wraz z zespołem Potoku Oliwskiego. Całość jest objęta strefą ochrony konserwatorskiej archeologicznej.

Obszar jest w większości niezabudowany i pokryty zielenią nieurządzoną. Znajduje się na nim jedynie niewielki obiekt historyczny (kostnica cmentarna z 1880 roku wpisana do rejestru zabytków) oraz dwa budynki usługowe, obecnie przejmowane przez instytucje publiczne.

Ts

Ostatnia edycja: 30 października, 2017 o 17:07