Chorał Cysterski w czasie Liturgii Wielkiego Piątku
W Wielki Piątek będzie można ponownie usłyszeć muzykę średniowiecza w wykonaniu Scholi Gregoriana Oliviensis – zespołu, który sięga do tradycji cystersów i ich założeń w dziedzinie chorału.

W Wielki Piątek będzie można ponownie usłyszeć muzykę średniowiecza w wykonaniu Scholi Gregoriana Oliviensis – zespołu, który sięga do tradycji cystersów i ich założeń w dziedzinie chorału.
Podczas adoracji Krzyża, w Wielki Piątek w kościele Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Oliwie będzie można usłyszeć:
– Wielkie Responsoria zaczerpnięte z codziennych modlitw Sióstr Brygidek, znanych jako Cantus Sororum z XIVw. Autorstwa św. Brygidy i jej spowiednika, cystersa Piotra z Skänninge. Chorał o specyficznym nastroju, według zaleceń św. Brygidy.
– Chorał przeznaczony na Wielki Piątek, pochodzący z Graduału Cysterskiego z XVIw. odnalezionego w archiwum oliwskim
Schola Gregoriana Oliviensis została powołana do życia w 2013 roku przez Jacka Bratke – organistę i badacza chorału cysterskiego. W skład tejże scholi wchodzą osoby świeckie i siostry z zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy.
– Przywołując w naszej nazwie Oliwę chcemy przypomnieć, że to właśnie stąd chorał gregoriański zaczął rozbrzmiewać na całe Pomorze Gdańskie – tłumaczy Jacek Bratke. – Zakon cystersów, obecny tu od końca XII wieku, był jednym z żywych źródeł wiary, kultury i cywilizacji, i przyczynił się znacznie to tworzenia europejskiej Civitas Christiana.
Swoją działalność rozpoczęli śpiewając podczas uroczystej Mszy świętej w kościele oo. Cystersów pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Biorą udział w koncertach muzyki sakralnej, ubogacając uroczyste Msze święte i przygotowując liturgię godzin. Założeniem scholi jest wyszukiwanie z klasztorów cysterskich, archiwów i bibliotek starych ksiąg liturgicznych i przywracanie ich do życia. Śpiew wykonany jest w języku łacińskim.
Pw
Ostatnia edycja: 6 kwietnia, 2017 o 18:22