Reklama

Co powstanie na terenach AWFiS? Dyskusja publiczna na temat planu miejscowego

W środę 27 września odbędzie się dyskusja publiczna na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna w rejonie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Plan dopuszcza zabudowę mieszkaniową na części terenów uczelni oraz powstanie dwóch nowych ulic.

Boisko do rugby na terenie AWFiS | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W środę 27 września odbędzie się dyskusja publiczna na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna w rejonie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Plan dopuszcza zabudowę mieszkaniową na części terenów uczelni oraz powstanie dwóch nowych ulic.

Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w dyskusji o godz. 17:00 do swojej siedziby przy ul. Wały Piastowskie 24 (IV piętro).

Granice planu w głównej mierze obejmują obszar należący do Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Kontrowersyjny plan procedowany jest od kilku lat. Zakłada zabudowę części terenów AWFiS budynkami mieszkalnymi. Doszło już do sprzedaży kilku działek, z których dochód miał zostać przeznaczony na program naprawczy uczelni. AWFIS kilka lat temu groziła niemal likwidacja z powodu kłopotów finansowych. Zabudowa ma zostać m.in dopuszczona na terenie obecnego boiska do rugby.

W projekcie planu na części terenu dopuszczono zabudowę mieszkaniowo-usługową i usługową o większej niż obecnie intensywności i wysokości. Zmiany umożliwią sprzedaż przez AWFiS części swoich terenów, co zapewni lepsze warunki jej funkcjonowania.

Wprowadzone zmiany mają również na celu usprawnienie istniejącego układu komunikacyjnego i poprawienie dostępności drogowej do terenów inwestycyjnych w rejonie AWFiS. Wytyczone zostaną dwie ulice publiczne, łączących aleję Grunwaldzką i ulicę Czyżewskiego.

W opracowaniu zachowano przebieg istniejącego ciągu pieszego oraz wyznaczono nowe ciągi umożliwiające mieszkańcom korzystanie z atrakcyjnego terenu parkowego położonego w granicach uczelni. Ponadto w planie przewidziano objęcie ochroną wyróżniającego się drzewostanu i terenów zadrzewionych, co przyczyni się do zachowania walorów przyrodniczych na tym obszarze.

Pierwotnie w granicach planu znajdowały się wiekowe budynki wzdłuż al. Grunwaldzkiej. Ich większej ochrony domagał się Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Miasto planuje zachować możliwość ich rozbiórki na cele poszerzenia al. Grunwaldzkiej. W związku z brakiem kompromisu z konserwatorem zmieniono granice procedowanego planu i przedwojenne budynki nadal objęte są zapisami starszego planu, który dopuszcza ich rozbiórkę.

Wyłożenie planu do 29 września
Projekt planu oraz prognoza oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie od 1 do 29 września 2017 r. są udostępnione do publicznego wglądu w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektu planu są również dostępne na stronie http://www.brg.gda.pl/plany/plan/oliwa-gorna-w-rejonie-akademii-wychowania-fizycznego-i-sportu oraz na bip.brg.gda.pl.

Zgłaszanie uwag – do 14 października
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 14 października 2017 r.

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowybrg@brg.gda.pl.

21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

Pw/umg

Ostatnia edycja: 26 września, 2017 o 19:09