Reklama

Co to za samolot latał godzinami nad Oliwą?

Wyjaśniła się sprawa kilkugodzinnego lotu, który słyszalny był w Oliwie w czasie weekendu. Władze sąsiedniego Sopotu zamówiły lotniczą mapę strat ciepła i mapy zanieczyszczenia światłem.

Zdjęcie wykonane podczas nocnych lotów samolotu wyposażonego w kamerę termowizyjną. Fot. MGGP Aero
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Późnym wieczorem w sobotę na niski głos samolotu przelatującego nad Oliwą zwróciło uwagę wielu naszych czytelników.

Zagadka się wyjaśniła. W Sopocie tworzone są dwie mapy, ukazujące miejsca z dużymi stratami ciepła oraz nieodpowiednio oświetlone. Powstaną one na podstawie kilkugodzinnego lotu nad miastem samolotu wyposażonego w kamerę termowizyjną.

Aby zebrać dane do wykonania mapy strat ciepła i mapy zanieczyszczenia światłem, niezbędne były odpowiednie warunki – niska temperatura, brak pokrywy śnieżnej i opadów. Samolot wyposażony w specjalistyczny sprzęt wystartował z lotniska Rzeszów-Jasionka i po godzinie 20 w sobotę (4 marca) rozpoczął fotografowanie miasta. Nad Sopotem krążył blisko 2 godziny. Wykonał kilka tysięcy zdjęć RGB i termalnych. Jako, że Sopot nie jest dużym miastem, samolot nawracał nad Oliwą.

Tankowanie samolotu na lotnisku w Rębiechowie. Fot. MGGP Aero

Mapa będzie wykorzystywana m.in przy podejmowaniu decyzji dotyczących termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej w Sopocie. Również mieszkańcy dowiedzą się z tych danych, czy ich budynek wymaga takiej modernizacji.

Zanieczyszczenie światłem w okolicach ronda przed ERGO Areną. Fot. MGGP Aero

Mapa zanieczyszczenia światłem ma z kolei pozwolić na skuteczne zarządzanie oświetleniem w Sopocie. Dzięki zebranym danym będzie można zidentyfikować tereny oświetlone nadmiernie i niedostatecznie.

Obraz strat cieplnych. Na zdjęciu po lewej Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Armii Krajowej w Sopocie. Fot. MGGP Aero

Naloty jaki i opracowane mapy wykonuje firma MGGP Aero Sp. z o.o. z Tarnowa. Mapy zostaną dodane jako kolejne warstwy w systemie ObliView już w pierwszej połowie kwietnia tego roku.

Pw

Ostatnia edycja: 6 marca, 2023 o 21:49