Reklama

Co to za zielone kropki na drzewach?

Czy tak oznaczone drzewa wyznaczono do wycięcia? Na szczęście mamy dobre wiadomości.

fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Na wielu oliwskich drzewach pojawiły się zielone kropki.  U niektórych mieszkańców wywołało to duży niepokój o dalszy los tak oznaczonych drzew. Pytania o to pojawiły się m.in. na naszej grupie na Facebooku.

– Czemu od skrzyżowania z ul. Abrahama na ulicy Polanki w stronę Oliwy są wszystkie drzewa z zieloną kropką?Chcą je wszystkie wyciąć? Ktoś wie?

pyta pani Ewa.

Pojawiają się tez inne teorie.

Zielona farba zabezpiecza przed szkodnikami

stwierdza pan Ryszard.

Jak jest naprawdę? Pytamy o to w instytucji zarządzającej tzw. zielenią w Gdańsku.

Wiosną, w momencie, gdy drzewa nie posiadają jeszcze liści, rozpoczęliśmy wyznaczanie drzew wymagających usunięcia jemioły. Czynności te wykonujemy teraz, z uwagi na możliwość pełnej oceny stopnia porażenia jemiołą. Zielona kropka jest dla nas wyznacznikiem drzew do planowanego zabiegu, który usprawnia identyfikację lokalizacji takich drzew w terenie – wyjaśnia Patryk Rosiński, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. –  Już wyznaczyliśmy blisko 150 drzew, które wymagają tego typu działania, a weryfikacja prowadzona przez inspektorów jest jeszcze w toku. Uspokajamy zatem mieszkańców, że drzewom oznaczonym zieloną kropką nie grozi wycinką.

Jest szansa, że działaniami objętych będzie jeszcze więcej oliwskich drzew. Dodatkowe pieniądze na zieleń, w tym i usuwanie jemioły, przeznaczyła w tym roku Rada Oliwy.

ts

Ostatnia edycja: 10 kwietnia, 2024 o 20:53