Reklama

Czas na przejażdżkę minibusem bez kierowcy i kierownicy [VIDEO]

W Oliwie ruszyła pierwsza w Polsce linia elektrycznego minibusa kierowanego przez komputer zamiast kierowcy. Testy autonomicznego pojazdu na ul. Karwieńskiego potrwają do końca września. Przejazd dla wszystkich jest bezpłatny.

"Wariacja na temat" znaku D-15. Przystanek pojazdu autonomicznego przy ul. Karwieńskiej | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W Oliwie ruszyła pierwsza w Polsce linia elektrycznego minibusa kierowanego przez komputer zamiast kierowcy. Testy autonomicznego pojazdu na ul. Karwieńskiego potrwają do końca września. Przejazd dla wszystkich jest bezpłatny.

Przed bramą Oliwskiego ZOO odbyła się dziś prezentacja dwóch autonomicznych, elektrycznych busów. Do końca miesiąca jeden z nich będzie wozić mieszkańców Gdańska po trasie pokazowej wzdłuż ulicy Karwieńskiej. W tym celu jeden z pasów drogi prowadzącej do ogrodu zoologicznego został wyłączony z ruchu dla innych samochodów.

– Wkraczamy w nową erę! W Gdańsku, już nie raz rozpoczynaliśmy zmienianie świata. Dzisiaj to historyczny moment. Pierwszy raz w Polsce można próbować, jak to jest jeździć busikiem bez kierowcy, a do tego ekologicznym – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz po swoim przejeździe elektrycznym minibusem. – Dzięki udziałowi Gdańska w międzynarodowym projekcie Sohjoa Baltic możemy zaprezentować mieszkańcom niezwykle nowoczesne rozwiązanie transportowe tj. zautomatyzowanego busa. Takie pojazdy mogłyby w przyszłości dowozić pasażerów do węzłów przesiadkowych. Technologia jest nowa, dlatego chcielibyśmy ją poznać i zastanowić się nad jej zastosowaniem w transporcie publicznym, zanim na ulice miast wyruszą autonomiczne samochody prywatne  – mówiła prezydent Dulkiewicz.

Pojazd autonomiczny bus Karwieńska ZOO EZ10 190906 4627

EZ10 na ul. Karwieńskiej w Oliwie  fot. Tomasz Strug

Mimo tego, że bus EZ10 nie ma kierowcy, to jednak na pokładzie na wszelki wypadek jest operator, który m.in. otwiera drzwi i wpuszcza pasażerów. Do potrzebnej pojazdowi geolokalizacji na trasie rozstawiono ponad 25 specjalnych tablic. Dzięki skanerom minibus samodzielnie i natychmiast wykrywa ludzi lub przeszkody w jego bezpośredniej bliskości i wtedy zwalnia lub zatrzymuje się. Reaguje nawet na spadające gałęzie.

Testowy pojazd  kursować będzie do końca września, codziennie,  co pół godziny od 10 do 15 na trasie od przystanku początkowego przy ulicy Spacerowej do przystanku końcowego przy Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym i z powrotem. W połowie trasy zaplanowano przystanek przy wolierze kondora i parkingu samochodowym. Przejazd jest bezpłatny.

Testy w większej części finansuje Unia Europejska, jednak wkład Gdańska wyniósł 420 660 zł.

Przeczytaj więcej o testach autonomicznego pojazdu w Gdańsku.

ts

Ostatnia edycja: 6 września, 2019 o 22:58