Reklama

Cztery koty pustynne urodziły się w oliwskim ZOO

W oliwskim zoo urodziły się cztery koty pustynne. Maluchy są już widoczne w pawilonie i na wybiegu.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W oliwskim zoo urodziły się cztery koty pustynne. Maluchy są już widoczne w pawilonie i na wybiegu.

– W gdańskim ZOO koty pustynne mieszkają już od kilku lat. Ale dopiero teraz doczekaliśmy się potomstwa. Tym większa była nasza radość, gdy 3 czerwca 2021 urodziły się aż cztery kocięta: jedna samiczka i trzy samce – mówi Michał Targowski, Dyrektor gdańskiego ZOO. Informację o narodzinach podano teraz, ponieważ maluchy można już oglądać na wybiegu przy pawilonie lwów.

Rodzicami maluchów są 2-letnia Maolie oraz 14-letni Abu – najstarszy z ojców w gronie osobników mieszkających w europejskich zoo. Wczoraj młode koty zostały odrobaczone, zachipowane oraz zważone. Każda z kruszynek waży około 0,5kg.

IMG 6944

Małe koty pustynne w oliwskim zoo   mat. prasowe GOZ

Koty pustynne (dawna nazwa gatunku: kot arabski), zamieszkują piaszczyste tereny Afryki i południowo-zachodniej Azji. Potrafią ze zdumiewającą szybkością kopać nory w piasku, które służą im za schronienie.  Zakres temperatur, w których mogą przetrwać jest imponujący: od – 5ºC do +52 ºC. Przystosowaniem do kontaktu z gorącym piaskiem są owłosione podeszwy łap. Duże uszy doskonale wychwytują najmniejszy szmer, pochodzący od  ukrywającej się zdobyczy. Piaskowy kolor sierści sprawia, że są nie do zauważenia w naturze. – Niestety działalność człowieka przyczynia się do zmniejszania liczebności kota pustynnego w naturze. Dlatego tak ważna jest ochrona i hodowla tych zwierząt w ogrodach zoologicznych – wyjasnia Malwina Spandowska z oliwskiego zoo.

pr/goz

Ostatnia edycja: 15 lipca, 2021 o 07:21