Reklama

Czy czeka nas paraliż drogowy z powodu remontu części ulicy Opackiej?

Od 25 maja do końca czerwca potrwa wymiana nawierzchnia jezdni ulicy Opackiej na odcinku od ul. Spacerowej do ul. Cystersów. Dodatkowo stary chodnik zyska nowe płytki. Prace drogowe i objazdy oznaczają jednak pozbawienie mieszkańców okolic ul. Czyżewskiego autobusów jadących w stronę Sopotu. W sprawę zaangażowała się Rada Oliwy.

Odcinek ul. Opackiej przed remontem | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Od 25 maja do końca czerwca potrwa wymiana nawierzchnia jezdni ulicy Opackiej na odcinku od ul. Spacerowej do ul. Cystersów. Dodatkowo stary chodnik zyska nowe płytki. Prace drogowe i objazdy oznaczają jednak pozbawienie mieszkańców okolic ul. Czyżewskiego autobusów jadących w stronę Sopotu. W sprawę zaangażowała się Rada Oliwy.

Zakończyła się budowa osiedla mieszkaniowego przy ulicy Opackiej. Na podstawie umowy na ochronę drogi zawartej przez miasto z firmą Invest Komfort – inwestorem osiedla, po pracach budowlanych wymieniona zostanie nawierzchnia asfaltowa jezdni ul. Opackiej na jej całej szerokości od skrzyżowania z ul. Spacerową do skrzyżowania z ul. Cystersów. Dodatkowo wyremontowany zostanie chodnik, na którym ułożone zostaną nowe płytki. Prace są finansowane przez Invest Komfort.

Wykonanie prac będzie wiązało się ze zmianą organizacji ruchu. Tymczasowa organizacja ruchu będzie wyglądać następująco:

  • Ul. Opacka na odcinku prowadzenia robót zostanie zawężona do jednego pasa ruchu i wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Spacerowej. W zależności od postępu prac kierowcom udostępniany będzie prawy bądź lewy pas ruchu. Ograniczona zostanie prędkość do 30 km/h. Dojazd do posesji przy ul. Opackiej zostanie zapewniony.
  • Dojazd do ul. Czyżewskiego od strony ul. Spacerowej poprowadzony będzie ul. Stary Rynek Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego oraz al. Grunwaldzką.
  • Dojazd do ul. Spacerowej od strony ul. Czyżewskiego możliwy będzie ul. Cystersów i Opacką.

Odcinek ul. Opackiej, gdzie będzie remontowana nawierzchnia jezdni i chodnika

Odcinek ul. Opackiej, gdzie będzie remontowana nawierzchnia jezdni i chodnika

W trakcie robót związanych z remontem chodnika zostanie on całkowicie zamknięty. Piesi poruszać się będą po wygrodzonej części ulicy. W trakcie całego okresu remontu zapewnione będzie dojście do budynku Szkoły Podstawowej nr 23.

Jak zapewnia GZDiZ, w celu zminimalizowania utrudnień w ruchu na czas prac uruchomiony zostanie zmodyfikowany program sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Spacerowej i Opackiej.

Autobus w jedna stronę

Jeden kierunek na ul. Opackiej w kierunku ul. Spacerowej oznacza brak możliwości przejazdu autobusów  inii autobusowej 117 i N1 ul. Czyżewskiego w kierunku Sopotu.

Przystanki: „Cystersów” 02, „Cmentarz Oliwski” 01, „Sarnia” 01 oraz Bobrowa (n/ż) 01 nie będą obsługiwane przez ww. linie.  W kierunku przeciwnym autobusy nadal będą jeździć ul. Czyżewskiego.

W kierunku Sopotu Przylesia/Osowej PKP (w wariantach przez Sopot):

Autobusy linii 117 i N1 od przystanku „Oliwa Pętla Tramwajowa” 06/07 do przystanku „Sopot Kasztanowa” 01 pojadą objazdem: ul. Obrońców Westerplatte, ul. Polanki, ul. Opata Rybińskiego,  al. Grunwaldzką. Na trasie objazdu obowiązywać będą przystanki:

  • „Obrońców Westerplatte” (n/ż) 05 przy ul. Obrońców Westerplatte,
  • „Opacka” (n/ż) 03 przy al. Grunwaldzkiej,
  • „Górskiego” 01 przy al. Grunwaldzkiej.

Dla linii nocnej przystanki będą miały status warunkowy („na żądanie”). Rozkłady jazdy zostaną skorygowane.

W kierunku przeciwnym trasa bez zmian. Przewidywany termin przywrócenia stałej organizacji ruchu: 01.07.2022 r.

Interwencja Rady Oliwy

Aby zachować komunikację miejską dla tysięcy mieszkańców Oliwy, Rada Dzielnicy wystąpiła do GZDiZ o odwrócenie na czas remontu kierunku ruchu na Opackiej w relacji od ul. Spacerowej do ul. Czyżewskiego.

Argumentem GZDiZ przeciwko temu rozwiązaniu mają być badania ruchu mówiące o ponad 600 autach na godzinę w popołudniowych porze szczytu, jadących Opacka do ul. Spacerowej. Odwrócenie kierunku ruchu miałoby zakorkować ulice Cystersów i Czyżewskiego.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku na wniosek Zarządu Dzielnicy przeprowadził dziś próbny przejazd ul. Opacką od strony al. Grunwaldzkiej. Niestety samochody parkujące wzdłuż ul. Opackiej uniemożliwiają swobodny przejazd miejskiego autobusu. Kolejny problem pojawił się na podjeździe przy kościele św. Jakuba – niekorzystny kąt i profil skrzyżowania z dużą różnicą wysokości. Ulica Opacka po prostu nie nadaje się do prowadzenia po niej ruchu autobusów standardowej wielkości. Mogłyby pojechać nią pojazdy mniejsze – autobusy klasy midi lub mini, ale te są wykorzystywane na innych trasach.

Zarząd Dzielnicy będzie namawiał jednak miasto na jak najszybsze przywrócenie przejazdu linii 117 i N1 w obu kierunkach ulicy Czyżewskiego.

Ts

Ostatnia edycja: 24 maja, 2022 o 19:57