Reklama

Czy można grillować pod Pachołkiem?

Grill i piwko pod Pachołkiem przy wózku z niemowlakiem? Nasza czytelniczka pyta czy to legalne. Przy okazji przesłała nam nagranie tej sytuacji.

Kadr z nagrania przesłanego przez nasza czytelniczkę.
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Odpowiedź brzmi: Nie. Do niecodziennej sytuacji doszło w sobotę 27 maja pod wieżą na Wzgórzu Pachołek. Opisuje ją Pani Dominika.

Spacerowałam z córką po lasach oliwskich, a zwieńczeniem spaceru miało być wejście na Pachołek. 

Wielkim zaskoczeniem był dla nas grill niedzielny w środku lasu, który odbywał się przy cichym przyzwoleniu spacerowiczów. Impreza z alkoholem, opalaniem „fifki” i niemowlakiem w wózku. Paniom towarzyszyło dwóch mężczyzn, którzy na jakiś czas opuścili imprezę. 

Okazuje się, że nikt wokół nie protestował, a wezwane służby nie przyjechały.

Ja w międzyczasie zadzwoniłam pod 998, przekierowało mnie na 112 i zgłosiłam sprawę. Od zgłoszenia siedziałam z dzieckiem 32 min pod Pachołkiem, bo dziecko chciało zjeść i odpocząć. Żadne służby w tym czasie nie pojawiły się na miejscu. 

Czy to normalne i w środku lasu można organizować tego typu imprezy? (Głównie chodzi mi o grillowanie).

Wysłaliśmy takie zapytanie do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który zarządza wieżą i tą częścią miejskiego lasu.  Dopiero wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź.

W lasach (komunalnych i państwowych), na terenach śródleśnych i w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia, co reguluje Ustawa o lasach z 1991 r. Dotyczy to zarówno grilla, jak i ogniska. Wyjątek stanowią specjalnie oznaczone i wskazane do tego miejsca, najczęściej są to polany biwakowe lub wydzielone strefy turystyczne.

Wyjaśnia Magdalena Kiljan z GZDiZ

Trzeba przyznać, że grillowicze mieli dużo szczęścia, skoro nie przyjechały żadne służby.

Warto przypomnieć, że picie alkoholu w miejscu publicznym stanowi wykroczenie, które zagrożone jest mandatem w wysokości 100 złotych. Dodatkowo Straż Miejska lub policja może odwieźć osoby pijane osoby do izby wytrzeźwień lub szpitala.

Alkohol przy dzieciach to początek problemów

Zgodnie z polskim prawem, ten, kto ma pod opieką dziecko i jest pod wpływem alkoholu, może mieć postawione zarzuty narażenia dziecka na utratę zdrowia i życia – również, gdy nie dojdzie do żadnego wypadku. Wiąże się to z odwiezieniem rodziców na izbę wytrzeźwień, a dzieci do ośrodka opiekuńczego lub oddanie pod opiekę trzeźwego krewnego.

W dalszej konsekwencji może to spowodować skierowanie wniosku do sądu rodzinnego o zbadanie jakości opieki, jaką sprawują rodzice nad dzieckiem.

Tym bardziej dziwi brak reakcji ze strony służb mundurowych.

Pr

Ostatnia edycja: 7 czerwca, 2023 o 12:12