Reklama

Dawne narzędzia kowalskie odkryto przypadkiem w Kuźni Wodnej w Oliwie

Z powodu pandemii koronawirusa Kuźnia Wodna w Dolinie Powagi jest nadal zamknięta. Jednak dzięki prowadzonym w tym czasie pracom, przypadkowo natrafiono na dawne kowadło oraz przyrządy kowalskie. Muzeum Gdańska chce przeprowadzić w tym miejscu prace archeologiczne.

Kuźnia Wodna w oliwskiej Dolinie Powagi | fot. Dariusz Kula / mat. Muzeum Gdańska
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Z powodu pandemii koronawirusa Kuźnia Wodna w Dolinie Powagi jest nadal zamknięta. Jednak dzięki prowadzonym w tym czasie pracom, przypadkowo natrafiono na dawne kowadło oraz przyrządy kowalskie. Muzeum Gdańska chce przeprowadzić w tym miejscu prace archeologiczne.

W oliwskiej kuźni przy ul. Bytowskiej zakończył się pierwszy etap prac zabezpieczających polegających na wymianie więźby dachowej i wzmocnieniu konstrukcji budynku. W tym miesiącu rozpoczęto prace rewitalizacyjne zabytkowych młotów w lewo- i prawobrzeżnym warsztacie.

Otworzenie Kuźni Wodnej w dotychczas realizowanej formule, tzn. organizacji weekendowych pokazów pracy kowali artystów, wiąże się z ryzykiem transmisji COVID-19, dlatego też postanowiliśmy wykorzystać ten czas na wykonanie prac rewitalizacyjnych zabytkowych młotów i przygotowania do prac powierzchniowych –   mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Podczas tych prac odnaleziono kowadło oraz zestaw narzędzi kowalskich.

znalezisko w kuzni wodnej w oliwie fot r pacer mat muzeum gdanska

Znalezisko w Kuźni Wodnej   fot. R. Pacer (Muzeum Gdańska)

W trakcie usuwania zanieczyszczeń z dna Potoku Oliwskiego, w okolicy koła wodnego młota lewobrzeżnego wydobyto nieregularną bryłę stali. Po oczyszczeniu i dokładniejszych oględzinach jesteśmy niemalże pewni, że chodzi tu kowadło, które mocowało się w szabocie młota wodnego –  opowiada Remigiusz Pacer, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie. –  Zabytek pochodzi najpewniej z przełomu XVIII/XIX w. Dlaczego się tam znalazł? Najpewniej posłużył do wzmocnienia konstrukcji części budynku w okolicach koła. Podczas prac w kuźni znaleziono również dawny zestaw narzędzi kowalskich, do których należą m.in. przecinak oraz sygnowany klin.

Będą poszukiwania archeologczne

Przypadkowo odnalezione podczas prac przedmioty wskazują, że w otoczeniu budynku przy Potoku Oliwskim można się spodziewać się jeszcze nowych, podobnych znalezisk – mówi dyrektor Ossowski. – Odkrycie zgłosiliśmy Pomorskiemu Wojewódzkiemu Urzędowi Konserwatora Zabytków, do którego zwrócimy się również o przekazanie nam zabytków oraz o umożliwienie profesjonalnych badań powierzchniowych. Prowadzone obecnie prace rewitalizacyjne zakończą się pod koniec maja.  

Kiedy otwarcie Kuźni Wodnej do zwiedzania?

Ponowne udostępnienie Kuźni Wodnej do zwiedzania uzależnione jest od sytuacji związanej z etapami odmrażania życia społecznego w związku z epidemią koronawirusa. –  Pełne udostępnienie do zwiedzania, w formie wystawy stałej, Muzeum Gdańska uzależnia od przeprowadzenia drugiego etapu prac zabezpieczających, w tym hydrotechnicznych i stworzenia odpowiedniego zaplecza zgodnie z wymogami ustawowymi – tłumaczy Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. –  Przypadkowe odkrycie archeologiczne pokazuje, że nim zostaną rozpoczęte prace, wokół obiektu należy przeprowadzić badania powierzchniowe.

Kuźnia Wodna w Oliwie przy ul. Bytowskiej 1 została odbudowana w latach 70. XX w. Do 2017 roku była oddziałem Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Następnie staraniem oliwskich społeczników została włączona do Muzeum Gdańska.

Pp/MG

Ostatnia edycja: 23 maja, 2020 o 13:36