Reklama

Dzięki inwestycjom na UG studenci mają łatwiej znaleźć pracę

Uniwersytet Gdański otrzyma dofinansowanie blisko 26 milionów złotych na rozbudowę budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz na laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji. Ma to pomóc przyszłym absolwentom uczelni łatwiej znaleźć pracę.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała podpisuje w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej umowy o dofinansowanie dwóch projektów | fot. materiały promocyjne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Uniwersytet Gdański otrzyma dofinansowanie blisko 26 milionów złotych na rozbudowę budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz na laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji. Ma to pomóc przyszłym absolwentom uczelni łatwiej znaleźć pracę.

Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Gdyni mają oferować swoim studentom jeszcze lepsze warunki kształcenia zawodowego. Stanie się tak dzięki podpisanemu wczoraj przez Zarząd Województwa Pomorskiego wraz z rektorami uczelni umów o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Wybrane trójmiejskie uczelnie oraz Akadamia Pomorska w Słupsku otrzymaja łacznie 54,3 mln złotych unijnego dofinansowania. 

 – Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał do dofinansowania 6 projektów w ramach konkursu na Działanie 4.2 Infrastruktura uczelni prowadzących kształcenie o profilu praktycznym RPO WP na lata 2014-2020 – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. – Celem konkursu jest poprawa kształcenia zawodowego i jego dostosowanie do potrzeb gospodarki m.in. poprzez zwiększenie zatrudnialności absolwentów uczelni prowadzących kształcenie o profilu praktycznym, przede wszystkim poprzez dostosowanie wyposażenia i infrastruktury ww. szkół do potrzeb kształcenia na rzecz gospodarki oraz poszerzenie oferty kształcenia ustawicznego we wspartych szkołach.

Dzięki dofinansowaniu, w Oliwie zostaną zrealizowane dwa projekty UG.

 {membed|v|176440514|inline|100|none}

W ramach projektu „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku na potrzeby kształcenia na kierunku o profilu praktycznym” planowana jest budowa nowego budynku Instytutu Informatyki wraz z wyposażeniem – informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. – Rozpoczęcie realizacji projektu zaplanowano na I kwartał 2017 roku, a zakończenie – na koniec roku 2018. 

 {membed|v|176440514|modal|link|Mój link}

Jednocześnie w ramach projektu realizowane będą działania miękkie ukierunkowane na podniesienie kwalifikacji kadry dydaktycznej Instytutu Informatyki UG (szkolenia, konsultacje, warsztaty), a także na stworzenie programu kształcenia dostosowanego do potrzeb gospodarki. Dzięki szerokiej współpracy w projekcie, obejmującej zaangażowanie pracodawców (w tym partnera projektu – firmy Kainos Software Poland), Agencji Rozwoju Pomorza, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i szkół ponadgimnazjalnych, absolwenci nowego kierunku posiadać będą kompetencje najlepiej odpowiadające na zapotrzebowanie rynku pracy. Dzięki temu realizacja projektu ma pozwolić na dostosowanie oferty kształcenia zawodowego na poziomie wyższym do potrzeb gospodarki oraz zapewnić wysoką zatrudnialnością absolwentów nowego kierunku.

Nowy budynek będzie przeznaczony przede wszystkim dla studentów kierunku informatyka o profilu praktycznym. – Jest to odpowiedź na potrzeby rynku pracy, na którym są poszukiwani specjaliści kierunków informatycznych. Będzie to pięciokondygnacyjny budynek, skomunikowany z istniejącym już budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikami. Wartość nakładów inwestycyjnych niezbędnych do realizacji Projektu wynosi ponad 25 milionów złotych – dodaje Czechowska-Derkacz.

Uniwersytet otrzymał dofinansowanie Projektu w wysokości 85% wartości inwestycji, tj. 21 388 706,99 złotych.  Zaplanowany jest także wkład własny UG oraz Partnera Projektu – Kainos Software Poland Sp. z o.o. 

Uniwersytet Gdanski Wydz Mat Wita Stwosza Uniwer. pasy20140905 09

Budynek Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza w Oliwie

Drugim projektem jest „Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej”.

Wartość nakładów inwestycyjnych niezbędnych do realizacji Projektu wynosi ponad 5 milionów złotych. Uniwersytet otrzymał dofinansowanie projektu na poziomie 85% inwestycji, tj. 4 432 466,47 zł. Zaplanowano wkład własny Uczelni oraz Partnera Projektu – 2Pi Group sp. z o.o. 

 

Drugim projektem jest „Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku – adaptacja oraz wyposażenie na potrzeby kierunków o profilu praktycznym”.
Projekt będzie realizowany od lutego 2017 roku do lutego 2018 roku.

Przedmiotem projektu jest adaptacja niezagospodarowanych pomieszczeń budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz zakup wyposażenia na potrzeby utworzenia Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i radiowych oraz dokumentacji filmowej. Laboratorium to będzie wykorzystywane przez studentów 2 kierunków praktycznych: „Dziennikarstwo i komunikacja społeczna”(Wydział Nauk Społecznych) i „Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej”(Wydział Filologiczny). W ramach Projektu będą też realizowane działania miękkie ukierunkowane na podniesienie kwalifikacji kadry dydaktycznej obu Wydziałów oraz dostosowanie programów kształcenia do potrzeb gospodarki. Dzięki zaplanowanej w Projekcie współpracy (pracodawcy, instytucje otoczenia biznesu, szkoły niższego szczebla edukacji), absolwenci ww. kierunków posiadać będą kompetencje najlepiej odpowiadające na zapotrzebowanie rynku. Tym samym realizacja Projektu pozwoli na dostosowanie oferty kształcenia zawodowego na poziomie wyższym do potrzeb gospodarki i zapewni wysoką zatrudnialność absolwentów obu kierunków.

Wartość nakładów inwestycyjnych niezbędnych do realizacji Projektu wynosi ponad 5 milionów złotych. Uniwersytet otrzymał dofinansowanie projektu na poziomie 85% inwestycji, tj. 4 432 466,47 zł. Zaplanowano wkład własny Uczelni oraz Partnera Projektu – 2Pi Group sp. z o.o.  

Pw/mat. UG i UMWP

Ostatnia edycja: 27 października, 2016 o 16:11